Kedy a kde začať nakupovať na Vianoce?

07.11.2018 | Marek Mittaš, Finance.sk
Sviatky


Počasie tak síce nevyzerá, ale do Vianoc ostávajú necelé dva mesiace. A to je v niektorých prípadoch ten správny čas na nákup darčekov, aby stihli doraziť pod stromček.


Na darčeky zo zahraničia je najvyšší čas

Mnoho Slovákov už objavilo možnosť nakupovať prostredníctvom internetu priamo zo zahraničia. Vďaka stránkam ako eBay, Amazon, alebo Aliexpress si môžete kúpiť výhodné vianočné darčeky, na ktoré sa ale dlhšie čaká. Okrem toho, že Aliexpress je postavený na cene a väčšina tovarov prichádza z Čína, dajú sa tu nájsť aj hodnotné kúsky.

Mnohé tovary sú totožné s tými na Slovensku, no o poznanie lacnejšie. Zo skúsenosti je potrebné pri doručení počítať s dodaním tovaru približne do troch týždňov a to mimo vianočnej špičky. Ak teda chcete mať darček zo zahraničného e-shopu doma do Vianoc, je práve tento čas najhorúcejším na to, aby to stihol. Rovnako to platí aj pri iných krajinách. Napríklad dodanie tovaru z USA trvá priemerne 15 – 21 dní. Preto s takýmito cezhraničnými darčekmi už príliš neotáľajte.

 

Pred Štedrým dňom rátajte s víkendom

Ak plánujete kupovať darčeky cez slovenské e-shopy, tak tu je dodanie podstatne kratšie ako zo zahraničia, no do karát tento rok nehrá víkend pred Vianocami. Vianoce budú v pondelok 24. decembra. To znamená, že si nenechávajte objednávky darčekov na úplne poslednú chvíľu. Väčšina kuriérov už počas 24. decembra balíčky nedoručuje.

Rovnako nie je doručovanie ani počas víkendu. Preto myslite skôr na to, že posledným dňom, kedy vám môžu kuriérom doraziť tento rok darčeky bude piatok 21. decembra. To znamená, že absolútne posledné nákupy je vhodné uskutočniť na slovenských e-shopoch do štvrtka 20. decembra obvykle do dvanástej hodiny.

Tip: Kedy sú na Slovensku zatvorené obchody

Kedy a kde začať nakupovať na Vianoce?

Zdroj: shutterstock

Overte si zodpovedný e-shop

Pri nákupe doma alebo v zahraničí si overte aj kvalitu e-shopu. Výhodné je poznať referencie. Mnohé majú dokonca už aj slovenské skupiny na sociálnych sieťach, kde si kupujúci vymieňajú názory.  Pochybný obchod je veľmi často poznačený zlou gramatikou, chýbajúcimi informáciami o prevádzkovateľovi obchodu, má nereálne nízke ceny a podobne.

Ďalším typickým výkričníkom býva chýbajúce šifrovanie komunikácie pomocou https, prípadne problémy s elektronickým certifikátom. Žiadny seriózny obchod nebude od svojich zákazníkov požadovať ani zadanie citlivých údajov prostredníctvom nezabezpečeného kanála. Dávajte si pozor, pretože môžete nielen prísť o peniaze, ale ostať aj bez darčekov pre blízkych.

Kamenné prevádzky

Ak ste niečo zabudli na poslednú chvíľu, ostávajú ešte v hre kamenné prevádzky. Väčšina obchodov je otvorených na Štedrý deň do 12. hodiny, keďže Štedrý deň nie je uznaný ako štátny sviatok. Na obed sa však začnú zatvárať posledné  obchody a následne ostanú viac menej otvorené už len čerpacie stanice.

Zahraničné nákupné centrá

Často sa vďaka blízkosti hraníc vydáme za výhodnými nákupmi do neďalekých obchodných centier či outletov. Bezkonkurenčne vedie rakúsky Parndorf. So svojou vzdialenosťou 35 kilometrov od Bratislavy a 50 kilometrov od Viedne je to nákupný raj pre západnú časť Slovenska. No nákupné centrá nájdete aj Nowom Targu a v Budapešti je obľúbené WestEnd City Center, Corvin Plaza, Duna Plaza a ďalšie.  Komu sa teda nebude chcieť tráviť čas na vianočných trhoch pod holým nebom, privítajú ho aj mamutie nákupné zóny. Otvorené sú aj počas predvianočného víkendu.

Vianočné trhy

Jednou z možností ako výhodne a dobre nakúpiť vianočný tovar a darčeky sú trhy. Slováci sa už tradične vydávajú na nákupy do Nowého Targu , kde sú trhy prakticky celoročne, ale na sezónne predaje sa oplatí zájsť aj do Viedne, či Budapešti. Na obľube maďarským trhov pridáva aj to, že zatiaľ čo Viedeň je kvôli vzdialenosti populárnejšia hlavne medzi obyvateľmi západného Slovenska, Budapešť majú všetci Slováci zhruba rovnako ďaleko. Na Vörösmartyho námestí sa pravidelne mnoho rokov konajú vianočné trhy, ktoré sú považované za jedny z  najkrajších v Európe.

Najobľúbenejšie vianočné trhy pod holým nebom

Vo Viedni  je to jednoznačne Rathausplatz Wiener Christkindlmarkt. Vianočné trhy tu tento rok trvajú od 16. novembra do 26. decembra. Ide o najväčší viedenský vianočný trh pred mestskou radnicou s krásnou vianočnou výzdobou a bohatým sprievodným programom.

Viedenský Weihnachtsmarkt Am Hof trvá od 16. novembra do 23. decembra. Ide o tradičný a menší trh v historickom centre Viedne neďaleko známej katedrály sv. Štefana. Zameraný na umelecké predmety, ručné výrobky a tradičné pochúťky.

Budapešť vytvorí atmosféru na Vörösmartyho námestí a otvára vianočné trhy 9. novembra a trvajú až do 31. decembra. Patria k najkrajším trhom v Európe. V stánkoch sa dajú nájsť predmety ľudového umenia, vianočný tovar či remeselné výrobky.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 2 krát 5 0.5