Živnostníci si v roku 2019 opäť priplatia, odvody idú hore

15.11.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Od januára sa znovu zvyšuje minimálny vymeriavací základ, z ktorého platí odvody väčšina živnostníkov.


 

V roku 2018 je minimálny vymeriavací základ na úrovni 456 eur. Najnižšie možné odvody do zdravotnej poisťovne tak dosiahli v tomto roku 63,84 eura a do Sociálnej poisťovne 151,16 eura. Od januára 2019 sa minimálny vymeriavací základ zvýši na 477 eur.

To znamená, že najnižšie odvody do zdravotnej poisťovne tak budú dosahovať 66,78 eura a do Sociálnej poisťovne 158,11 eura. Celkovo tak minimálne odvody v budúcom roku vzrastú v porovnaní so súčasnosťou o 9,89 eura mesačne.

Prečo platíme viac?

Najnižšie odvody stúpajú preto, že ekonomika Slovenska rastie. Minimálny základ na ich výpočet tvorí 50 percent priemernej mzdy v predminulom roku a tá je čoraz vyššia. Kým v roku 2016 dosiahla 912 eur, vlani sa vyšplhala na 954 eur.

Odkedy platiť po novom?

Živnostníci, ktorým sa zmení výška odvodov, musia poistné v novej sume zaplatiť najneskôr 8. februára. Začiatkom januára budú platiť ešte odvody v pôvodnej výške, keďže pôjde o poistné za december 2018 resp. platí sa o mesiac dozadu.

socialne odvody

Zmenu oznámi Sociálna poisťovňa

Na rozdiel od minulých rokov si živnostníci nemusia sami počítať, aké odvody do Sociálnej poisťovne majú platiť. Živnostníkom, ktorým sa od januára mení výška odvodov, nový vymeriavací základ, ako aj výšku poistného oznámi Sociálna poisťovňa listom v priebehu januára. Novú výšku preddavkov na zdravotné poistenie oznámili podnikateľom zdravotné poisťovne spolu s výsledkom ročného zúčtovania za rok 2017.

Máte trvalý príkaz? Nezabudnite ho zmeniť

Ak si platíte odvody trvalým príkazom, nezabudnite na zmenu. Sociálna poisťovňa na rozdiel v sumách, ktoré jej posielate mesačne rýchlo zistí a upozorní vás na to. Môže však nedoplatok vymáhať spolu s penálmi.

Ak dlhujete na zdravotnom poistení, ako živnostník budete mať právo len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ak dlhujete na sociálnom poistení, môžete prísť o niektoré dávky.

Nedostali ste oznámenie od Sociálnej poisťovne?

Sociálna poisťovňa odoslala živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám s odkladom daňového priznania za rok 2017 oznámenie, či im od 1. októbra 2018 vzniklo povinné poistenie, zaniklo, alebo sa im zmenila výška sociálnych odvodov.

V prípade nejasností (napríklad ak živnostník v minulom roku prekročil hranicu príjmu na platenie sociálnych odvodov 5 472 eur, podniká ďalej a nedostal do 22. októbra oznámenie zo Sociálnej poisťovne) sa treba obrátiť na svoju pobočku Sociálnej poisťovne osobne alebo telefonicky. Kontakty a adresy sú uverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Kontakty – pobočky.

Aké následky môže mať neplatenie odvodov? Pozrite si náš súhrnný článok o rizikách neplatenia odvodov.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 17 krát 5 0.5h