Klimatizácia v zime: prečo sa oplatí kúpiť a ako ju využiť počas celého roka

20.11.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Klimatizácia nie je určená len na leto, ako si väčšina myslí. V dnešnej dobe, okrem veľa iných užitočných funkcií, je klíma využiteľná po celý rok.


Bez klimatizácie sa počas horúcich letných dní nezaobídeme. V žiadnom prípade to neznamená, že na ňu v zime môžeme zabudnúť. Vedeli ste, že modernú klimatizáciu už môžete používať aj na kúrenie? 

V lete schladí, v zime príjemne zohreje

Klimatizácia vyhreje interiér rýchlejšie a úspornejšie než iné typy vykurovania. S invertorom alebo bez. V zime, alebo počas studených jesenných/jarných dní preto čoraz viac ľudí využíva klimatizáciu na kúrenie.

Systém vzduch - vzduch dokáže miestnosť veľmi rýchlo vykúriť. Vykurovanie klimatizáciou dokonca nie je ani finančne náročné, ako si niektorí myslia. Práve naopak. Dnes sa už vyrábajú len inventorové klimatizácie, ktoré sú oveľa úspornejšie.

 

Neinštalujte sami, nechajte si poradiť

Pri výbere klímy si určite nechajte poradiť od odborníkov. Existujú typy s invertorom alebo bez. Je to zariadenie, ktoré sa stará o reguláciu výkonu v závislosti od aktuálnych okolností tým, že mení otáčky kompresora. Vďaka tomu je v interiéri rovnomerná teplota, nižšia spotreba energie a je to tiež šetrnejšie k zariadeniu.

klimatizacia

Nemusíte ihneď kúriť

Keď sa vonku ochladí, nemusíte hneď zapínať kúrenie. Moderná klimatizácia dokáže miestnosť vykúriť aj keď je vonku -15 °C. Ide o typy s invertorom a tie, ktoré fungujú na princípe tepelného čerpadla. V takom prípade nie je používanie klimatizácie obmedzené len na dva mesiace v roku, ale môžete ju využívať celoročne. Nie je nič pohodlnejšie, než si prostredníctvom mobilnej aplikácie pripraviť obľúbenú teplotu v domácnosti aj na diaľku, pokojne aj cestou z práce.

Zima je ideálna na servis, ale aj kúpu

Zima je vo všeobecnosti vhodným obdobím pre čistenie a servis klimatizácie. To platí pre klimatizáciu v aute i v domácnosti. Počas leta pracovala neúnavne a v jej útrobách sa nazbieralo množstvo alergénov v podobe prachu či rôznych peľov. Vyčistiť treba nielen vonkajšiu, ale predovšetkým vnútornú jednotku.

Kontrolu zariadenia vykonáva servisný technik, ktorý v nej zmeria tlak a prietok. Vyčistí, prípadne vymení filtre a prekontroluje všetky mechanické časti a elektroinštaláciu. Zanedbanie servisu sa nevypláca, pretože môže dôjsť k jeho poruche či k úniku plynov z chladiva, ktoré môže poškodiť kompresor. 

Zima je zároveň vhodným obdobím pre kúpu klimatizácie. Práve v období jari a leta je totiž najväčší záujem o inštalácie klimatizácie a ceny môžu byť v takomto období vyššie. V zime majú technici menej montážnych prác a možno sa vám ujde aj nejaká ta vyššia zľava, ako zvyčajne.

Mobilná klimatizácia sa neodporúča

Moderné klimatizácie majú veľmi nízku hlučnosť a tichý režim počas nočnej prevádzky, vďaka ktorému sa postarajú o váš nerušený spánok. Tie najlepšie a najmenej hlučné klimatizácie môžeme prirovnať k šumu padajúceho lístia (20 – 30 dB). To znamená, že o vašej klimatizácii nebudete počas dňa a v noci ani vedieť.

O takom niečom môžete pri mobilnej klimatizácii len snívať. Je príliš hlučná, náročná na údržbu i servis a na vykurovanie takmer nevhodná.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.