Komentár: Najväčší producent ropy Južnej Ameriky stojí na okraji priepasti

16.11.2018 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Venezuela po mesiacoch ekonomických problémov dnes čelí hyperinflácii aj nedostatku hotovosti. Navyše sú tu veľké tlaky zo zahraničia aj zvnútra krajiny.


Vo Venezuele panuje obrovská hospodárska kríza, ktorú sa stále nedarí „uhasiť“. Pokračujúce problémy, ktoré boli spôsobené aj vďaka ekonomicky neudržateľnému režimu sa totálne vyhrocujú. V štáte vládne chudoba a zamestnávatelia nestíhajú zvyšovať mzdy tak rýchlo, ako rastie cenová hladina.

Venezuelská centrálna banka má  odovzdať komplexnú ekonomickú štatistiku Medzinárodnému menovému fondu MMF. Fond očakáva od venezuelskej centrálnej banky dodanie viacerých starších, ale aj nových štatistík ohľadom rastu a inflácie do 30. novembra. Ak tak neuroní, štátu hrozia sankcie a ďalšie riziká. Nedodržaním tohto termínu by si krajina uškodila, keďže by musela uhradiť viacero pokút a pravdepodobne by stratila hlasovacie práva vo fonde.

Venezuelská vláda zatiaľ odmieta dodať tieto informácie, avšak tlak na ňu zvyšuje tlak a je tu šanca, že v tejto oblasti poľaví. Vyhostenie z fondu by mohlo znamenať stratu prístupu k pozostávajúcim prostriedkom, ktoré sú poprepájané s potenciálne ďalšími a existujúcimi  veriteľmi. To by mohlo spôsobiť masívny kolaps trhu so štátnymi dlhopismi. Pre množstvo nadnárodných spoločností by to bol veľký problém.

Komentár: Najväčší producent ropy Južnej Ameriky stojí na okraji priepasti

Zdroj: shutterstock

Medzimesačný nárast inflácie vo Venezuele je obrovský. V októbri index spotrebiteľských cien narástol o 148 percent, čo predstavuje len malé spomalenie zo septembrových rekordných 233 percent. Napriek miernemu zlepšeniu môžeme stále hovoriť o maximálnej panike a nestabilite, a to politickej aj ekonomickej.

Keďže sa krajina nachádza v katastrofálnom stave a nedokáže garantovať ani stabilnú menovú situáciu v krajine, ľudia hľadajú iné cesty, ako uchrániť svoje peniaze. Vo Venezuele môžeme zaznamenať veľký nárast dopytu po kryptomenách, ktoré už sami o sebe sú veľmi volatilné a predstavujú nemalé riziko. Stále to však predstavuje menšie ohrozenie pre úspory ako ničnerobenie a znehodnocovanie úspor hyperinfláciou. Je však otázne, do akej miery je to správny a aspoň do istej miery – berúc do úvahy špecifickú situáciu vo Venezuele - bezpečný prístup.

Venezuela pritom disponuje najväčšími ropnými zásobami na svete. Avšak kvôli neefektívnemu hospodáreniu nedokáže tento vzácny „prírodný dar“ využiť vo svoj prospech. Produkcia ropy za posledné mesiace v krajine klesá a liter ropy sa obchoduje približne za 0,01 USD. Aj napriek čiernemu zlatu je na tom Venezuela kriticky. Bez preháňania možno povedať, že stojí na okraji priepasti.

Komentár: Najväčší producent ropy Južnej Ameriky stojí na okraji priepasti

Zdroj: tradingeconomics.com (VCB)Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: KomentárePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.