Obaja rodičia na materskej: na čo všetko máte nárok

29.11.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Od začiatku budúceho roka sa umožní obom rodičom súbežné poberanie materskej dávky zo Sociálnej poisťovne.


Od začiatku budúceho roka bude umožnené obom rodičom súbežné poberanie materskej dávky zo Sociálnej poisťovne. Má ísť o prípady, kedy otec po dohode s matkou prevzal do starostlivosti dieťa a matka sa súčasne stará o ich ďalšie dieťa. Obaja rodičia budú môcť poberať zo Sociálnej poisťovne materskú dávku, vypočítanú z ich predchádzajúcich zárobkov. 

 

„Spresňuje sa text právnej úpravy súbežného nároku na materské pre oboch rodičov, ak sa starajú každý o iné svoje dieťa,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí k návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Legislatívnu úpravu parlament schválil len prednedávnom.

Predpokladajú zvyšovanie počtov

Podľa odhadu ministerstva práce by nárok na súbežné poberanie materskej dávky mohlo v budúcom roku využiť približne 600 osôb. „V rokoch 2020 a 2021 predpokladáme zvyšovanie počtu osôb so súbežným poberaním materskej dávky o 40 %,“ uvádza sa v doložke sociálnych vplyvov návrhu novely zákona. Priemerná mesačná suma materského pre ľudí, ktorí si uplatnia súbežné poberanie materskej dávky, by mala v budúcom roku predstavovať zhruba 727 eur, v roku 2020 približne 762 eur a v roku 2021 asi 802 eur.

Suma materskej dávky sa od začiatku mája minulého roka zvýšila zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Táto dávka tak v tomto roku pri hrubom zárobku do 1 824 eur dosahuje takmer 100 % čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku. Maximálna výška materskej dávky pri 31-dňovom mesiaci v tomto roku predstavuje 1 394,30 eura.

materska dovolenka obaja rodicia naraz

Ako získať materskú dávku

Matka, ktorá je tehotná, alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materskú dávku, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Nárok na túto dávku jej vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Matka môže materskú dávku dostávať 34 týždňov, osamelá matka 37 týždňov.

Otec dieťaťa má nárok na materskú dávku najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu matky. Materskú dávku môže otec dostávať 28 týždňov, pričom túto možnosť musí využiť najneskôr do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Otec však musí byť v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Novinka potešila rodičov

Podľa ministerstva je táto úprava ďalším z nástrojov na podporu rodičovstva. „V rámci rodinnej politiky bude znamenať dôležitú pomoc mladým rodinám, pričom už dnes môžeme konštatovať, že Slovensko v tejto oblasti poskytuje vysoký štandard. Možnosť čerpania materského otcami je na úrovni porovnateľnej so škandinávskymi krajinami,“ zdôraznil hovorca.

Novelu vítajú aj zástupcovia rodičov. „Toto nastavenie je spravodlivejšie, veď ak nemocenské do Sociálnej poisťovne platia dvaja, dvaja by aj mali mať nárok na materské,“ súhlasí Soňa Holíková z Únie materských centier. Podľa nej je výborné, že náročné obdobie, keď do rodiny pribudnú malé deti, budú môcť spolu s nimi v domácom prostredí zdieľať matka aj otec.

„V neposlednom rade takéto opatrenia pomôžu pracujúcim ženám. Zamestnávatelia si budú musieť zvyknúť, že nielen ony, ale aj muži im budú dočasne vypadávať zo zamestnania, aby sa venovali výchove detí,“ dodala Holíková.

Zdroj fotografia: Shutterstock.com


Viete, aké dávky môžete čerpať zo Sociálneho poistenia? Vyskúšajte si náš krátky kvíz.

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dávky a dôchodky - spravodajstvo