Ťaží sa menej, ako sa stihne predávať. Dopyt aj ceny diamantov porastú

20.11.2018 | Tlačová správa, ALO diamonds
Tlačové správy


Ruská spoločnosť Alrosa a jej konkurent De Beers minulý rok predali celkovo 76,3 milióna karátov (15,3 tony) diamantov. Vyťažili ale len 73,1 milióna karátov (14,6 tony). Vďaka silnému dopytu museli uvedené dve ťažobné spoločnosti siahnuť hlbšie do svojich zásob.


Ich produkcia zabezpečuje polovicu všetkých novo vyťažených diamantov dodávaných na svetové trhy. Antverpy v roku 2017 zobchodovali o 15,8% viac diamantov ako v roku 2016. Podľa Paula Zimniského, najznámejšieho nezávislého odborníka na diamantový priemysel, objem celosvetovo vyťažených diamantov, merané ich hodnotou, za tento rok medziročne poklesne o 1 až 2%, ale globálny dopyt po leštených diamantoch vzrastie o 3 až 4%. Podľa Alojza Ryšavého, klenotníka a majiteľa ALO diamonds, budú ceny diamantov s vysokou pravdepodobnosťou rásť.

Druhá fáza privatizácie Alrosa odsunutá na neurčito

Ruská spoločnosť Alrosa, najväčší svetový prevádzkovateľ ťažby diamantov, v roku 2017 predala viac diamantov, než vyťažila. Odberateľom dodala 41,2 milióna karátov diamantov (o 3% viac ako v roku 2016) a utŕžila za ne 4,3 miliardy dolárov. Vyťažila ale len 39,6 milióna karátov (o 6% viac ako v predchádzajúcom roku). Alrosa tento rok očakáva nižšiu produkciu vo výške 36,6 milióna karátov, a to najmä kvôli zaplaveným šachtám známej bane Mir, kde boli v polovici minulého roka dočasne zastavené ťažobné práce. Úpravy, ktoré umožnia opätovné sprevádzkovanie bane, majú trvať 5 až 7 rokov. „Alrosa oznámila, že chce tento rok predať okolo 40 miliónov karátov diamantov. Ak odhaduje, že vyťaží len 36,6 milióna karátov, viac ako 3 milióny bude teda musieť uvoľniť zo svojich dlhodobých zásob“, uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds. Alrosa v januári podpísala na nadchádzajúce 3 roky zmluvy s 56 odberateľmi diamantov pre klenotnícky priemysel a 11 zmlúv týkajúcich sa dodávok pre technické využitie. Ruské úrady kvôli pozastaveniu ťažby v bani Mir odsunuli druhé kolo privatizácie Alrosa na neskôr.

De Beers nachádza najviac diamantov v Botswane

Juhoafrická spoločnosť De Beers, ktorá na začiatku 20. storočia ovládala 90% svetovej produkcie nespracovaných diamantov a teraz je najväčším svetovým gigantom v oblasti ťažby diamantov, v roku 2017 predala 35,1 milióna karátov (o 10% viac ako v predchádzajúcom roku), ale vyťažila len 33,5 milióna karátov. Najviac diamantov (22,7 milióna karátov) jej zaistila dcérska spoločnosť Debswana, ktorá je spoločným projektom De Beers a Botswany.

Na etický pôvod diamantov dohliada EÚ

Začiatkom tohto roka začalo 12-mesačné predsedníctvo Európskej únie v organizácii Kimberley Process, ktorá združuje 81 štátov usilujúcich o bezproblémový pôvod diamantov prichádzajúcich na svetové trhy. V roku 2000 sa v Juhoafrickom meste Kimberley viedol proces, kde sa stanovili podmienky pre obchodovanie s diamantmi, aby sa zamedzilo ich zneužívaniu na financovanie vojen. Európska únia prevzala predsedníctvo od Austrálie. "Výsledok 15-ročnej práce tejto organizácie je obdivuhodný. Podľa štatistík Kimberley Process je absolútne drvivá väčšina obchodovaných diamantov z nekonfliktných oblastí," dodáva Alojz Ryšavý.


Články zo sekcie: Tlačové správyPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.