Neprezuli ste? V prípade nehody môžete mať problém

06.12.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Okrem správne zvolených pneumatík je dôležité skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatiky.


Stihli ste už prezuť letné pneumatiky na zimné? Máte postarané o pokojnejší spánok. Ak totiž vinník nehody nemá prezuté pneumatiky, od 15. novembra môže mať problém pri riešení nehody, ale aj poistnej udalosti.

 

Čo hovorí zákon

Používanie zimných pneumatík je totiž v období od 15. novembra do 31. marca povinné pre osobné vozidlá, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad.

Letné pneu sú v zime skutočne nebezpečné

"Zimné pneumatiky odporúčame už pri nižších teplotách, v našich podmienkach je to pri teplotách nižších ako 10 stupňov Celzia, nakoľko zmes, ktorá je použitá v letných pneumatikách stvrdne a pneumatiky sa tak rýchlo dostávajú do šmyku.

Zimné pneumatiky majú členitejší dezén s malými lamelami a vďaka tomu lepšie držia na vozovke pri zníženej teplote a na zasneženom povrchu. Takisto brzdná dráha vozidla na letných pneumatikách je pri nepriaznivom počasí oveľa dlhšia," vysvetľuje Martin Škultéty z oddelenia likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel Allianz – SP, v tlačovej správe pre agentúru TASR.

pneumatiky zimne kedy prezut

Nevhodné pneumatiky vám spočíta aj poisťovňa

Podľa hovorkyne poisťovne Lucie Muthovej môžu byť neprezuté pneumatiky navyše príčinou zníženého poistného plnenia. V prípade vzniku poistnej udalosti je poisťovňa oprávnená primerane znížiť poistné plnenie, ak došlo k poškodeniu alebo zničeniu vozidla z dôvodu, že nebolo udržiavané v riadnom technickom a výrobcom predpísanom stave, napríklad aj, ak malo nesprávne zvolené pneumatiky či ojazdený dezén.

V zázname o dopravnej nehode od polície však musí byť uvedené, že príčinou vzniku nehody boli práve nesprávne zvolené pneumatiky, prípadne to preukáže znalecké dokazovanie.

Rozhoduje aj hĺbka dezénu

Okrem správne zvolených pneumatík je dôležité skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatiky. Slovenské zákony povoľujú minimálnu hĺbku dezénu na zimnej pneumatike 3 mm (na letnej je to 1,6 mm). 

Ako zistiť hĺbku dezénu aj bez servisu? "Ak po ruke nemáme hĺbkomer, na kontrolu drážok zimných pneumatík stačí test so slovenskou 5-centovou mincou. Tá má na zadnej časti vyobrazený najznámejší slovenský vrch, Kriváň. Jeho vrchol na rube mince je vzdialený od okraja mince presne 3 mm. Ak teda vložíte mincu do drážky pneumatiky a vrchol Kriváňa je skrytý v drážke, pneumatika na vašom vozidle spĺňa zákonom stanovené podmienky pre použitie v zime a nemá problém ani s prírodnými zákonmi. Ak však vrchol kopca vidíte, pneumatika je zrelá na prezutie. Odporúčaná hĺbka dezénu zimných pneumatík je pritom 4 mm, a to si viete jednoducho zmerať aj 2-eurovou mincou, keďže strieborný okraj dvojeurovky má presne 4 mm," radí Muthová.

Kedy kupovať nové pneumatiky

Nové pneumatiky je potrebné kupovať vtedy, keď zoderiete dezén alebo na základe ich veku. Obúvať by ste určite nemali pneumatiky staršie ako 10 rokov. 

Ak najazdíte okolo 25 000 kilometrov ročne, vaše pneumatiky vydržia asi 4 roky. Ak najazdíte menej, povedzme 10 000 km, ich dezén tak skoro neopotrebujete. Vtedy sa odporúča nechať gumy aspoň raz do roka skontrolovať v pneuservise.

Je dôležité mať istotu, či sú po rokoch používania stále bezpečné. Ohľad na stav pneumatík totiž berú aj poistní likvidátori. Ak sa vám prihodí havária práve pre zlý stav pneumatík, poisťovňa od poistného plnenia môže upustiť.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo