Najmodernejšie platobné metódy väčšina firiem na Slovensku ignoruje

07.12.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


V roku 2018 len tretina firiem na Slovensku ponúka zákazníkom, aby faktúry platili online prevodom, z digitálnej peňaženky alebo kryptomenami.


Aj keď bežní spotrebitelia na Slovensku obľubujú moderné technológie na platenie, pri firmách je to inak. Iba tretina firiem na Slovensku ponúka zákazníkom, aby faktúry platili najmodernejšími metódami – online prevodom, z digitálnej peňaženky alebo kryptomenami. Uprednostňujú radšej bankové prevody alebo iné spôsoby s dlhšou tradíciou a v budúcnosti to ani neplánujú meniť. Vyplýva to z najnovšej štúdie „European Payment Practices 2018“, ktorú vypracovala spoločnosť EOS KSI.

 

Online prevod používa len tretina obchodníkov

Digitálne platobné metódy vo firmách nie sú populárne, napríklad online prevod ponúka na Slovensku len 28 percent obchodníkov. Nie je to preto, že čakajú na príležitosť alebo im v tom bránia technické možnosti. Až 58 percent povedalo, že nad online platbami ani neuvažuje a 14 percent, že to teraz nemá v pláne.

online banking

Najnovšie technológie firmám nevoňajú

Ešte slabšiu ochotu vidieť pri mobilných platbách, digitálnych peňaženkách či kryptomenách, ako je napríklad bitcoin. Platbu pomocou nich ponúka len minimum firiem a zavádzať ich ani neplánujú. Napríklad nad mobilnými platbami ani neuvažuje 82 percent firiem, nad kryptomenami až 95 percent.

„Paradoxom je, že hoci firmy nechcú moderné platobné metódy používať, až tretina z nich si myslí, že ich zavedenie môže zvýšiť percento načas uhradených platieb. Podobné zmýšľanie vidieť v celej Európe, firmy jednoducho ostávajú pri formách platieb, ktoré roky poznajú,“ vysvetľuje Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa zaoberá manažmentom pohľadávok.

Najpopulárnejšie ešte stále bankové prevody

Z tradičných platobných metód sú na Slovensku najviac rozšírené bankové prevody či nákupy na faktúru, ktoré ponúka vyše polovica firiem, ale aj zálohové platby, hotovosť či splátkové kalendáre, ktoré má asi tretina z nich.

Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ sa uskutočnila už jedenástykrát. Na jar 2018 nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3400 odborníkov zo 17 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.

  už ponúkajú plánujú teraz neplánujú ani neuvažujú
online prevod 28 1 14 58
digitálna peňaženka 1 2 20 77
mobilná platba 6 1 11 82
kryptomena 0 0 4 95

Zdroj: Štúdia skupiny EOS „European Payment Practices 2018“

O prieskume „European Payment Practices“

Prieskum skupiny EOS s názvom „European Payment Practices“ (Európske platobné postupy) analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť.

Nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS na jar 2018 opäť v mene skupiny EOS oslovil odborníkov z európskych krajín v rámci prieskumu a opýtal sa ich na miestne platobné zvyklosti. Tento prieskum má dát od 3 400 spoločností v 17 európskych štátoch. Predmetom analýzy sa stali názory odborníkov na manažment pohľadávok zo spoločností, ktoré majú ročné príjmy v priemere 28 milión eur  s počtom zamestnancov 180.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com


KVÍZ: Viete, za čo všetko si banka môže od vás pýtať peniaze?

Ako zmeniť PIN kód na karte, aby ste neplatili poplatok?

Na bankových poplatkoch sa často dajú ušetriť desiatky či ročne aj stovky eur. Poznáte ponuku bánk? Viete, za čo všetko platíte svojej banke?


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h