Komentár: Striebro, dlho zaznávaná komodita, ktorej svitá na lepšie časy?

23.11.2018 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Aktuálny vývoj globálnej ekonomiky a očakávaný vyšší dopyt kvôli niektorým technológiám nahrávajú po rokoch zotaveniu cien striebra z dnešných nízkych úrovní.


Dnes sa totiž striebro obchoduje  v rozpätí 14 – 14,8 USD/uncu, pričom náklady na ťažbu predstavujú 9 až 15 USD v  závislosti od dostupnosti a náročnosti ťažby. To je dlhodobo neudržateľné. Pokles ceny v minulých rokoch spôsobil nižší dopyt a zvyšovanie úrokových sadzieb Fedu.

Tento scenár sa očakáva aj v blízkej budúcnosti: ďalšie zvyšovanie sadzieb pre cielené posilnenie dolára, čo bude tlačiť na oslabenie komodít.

Drahé kovy sú však bezpečným prístavom v situácii, keď majú ekonomiky najväčšiu expanziu za sebou a prehrievajú sa. To je presne dnešná situácia. Známky spomalenia vidíme v Nemecku, Turecku, ale aj v USA. Na trhu je veľa negatívneho fundamentu – PIIGS krajiny v eurozóne, kvantitatívne uvoľňovanie, minimálne úrokové sadzby, možná obchodná vojna, atď. – preto sa čaká, že investori začnú silnejšie presúvať svoj kapitál z akciových trhov do „bezpečných“ prístavov s komoditami.

Striebro

Zdroj: shutterstock

Zásoby striebra klesajú, priemyselný dopyt rastie

Skeptici hovoria, že striebro sa v minulosti veľa krát obchodovalo pod produkčnými nákladmi a „prežilo“. Dnes však  vidíme viacero signálov pre rast ceny strieborného kovu. Napríklad produkcia striebra je najnižšia od roku 2012, zásoby sa znižujú a na scénu vstupuje vyšší dopyt technologických sektorov, napríklad fotovoltiky. Významný český investor v tomto segmente, Solek Group, sa cez svojho šéfa pre technológiu a inovácie Jaroslava Kříža vyjadril jasne: "Vzhľadom na celosvetový solárny boom odhadujeme medziročný nárast dopytu po paneloch v tomto roku o takmer 30 percent.“

Stav zásob striebra sa len medzi rokmi 2016 a 2017 zredukoval o 12 percent. Podobný pokles sa očakáva aj v tomto roku. Otázkou je, ako sa reálne vyvinie dopyt. Fakty dokladujú, že v rokoch 2016 aj 2017 dopyt klesal. Čo sa však zmenilo už minulý rok, je rast priemyselného fundamentu. Ten naisto potvrdia aj čísla v roku 2018. Ak dopyt ostane stabilný alebo jeho pokles bude menší ako pokles zásob, je to jasný signál k rastu ceny striebra.

Ak to zhrniem, je zásadné uvedomiť si, že striebro sa dnes obchoduje pod produkčnými nákladmi. Stav, pod ktorý sa podpísali dlhá expanzia a predchádzajúca istota na akciových trhoch, ešte môže trvať pár mesiacov, avšak v blízkej budúcnosti sa pravdepodobne zmení. Z tohto pohľadu ostáva diverzifikácia portfólia aj do striebra rozhodne za zváženie.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre