Získanie obecného alebo mestského nájomného bytu môže trvať roky

Redakcia | rubrika: Článok | 19. 5. 2021
Ak neviete vyriešiť otázku bývania a nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť, respektíve byt či rodinný dom, môžete požiadať obec alebo mesto o pridelenie nájomného bytu. Pravdepodobne sa však ocitnete na dlhom zozname čakateľov.
Získanie obecného alebo mestského nájomného bytu môže trvať roky

Zdroj: Shutterstock

Sociálne bývanie

V tomto prípade sa teda bavíme o sociálnom bývaní, čiže bývaní, ktoré je zabezpečené obcou či mestom z verejných prostriedkov. Väčšinou ide o bytovú jednotku, ale môže to byť aj rodinný dom alebo jeho časť. Sociálne bývanie sa poskytuje ľuďom, ktorí nemajú vyriešenú otázku bývania, respektíve nevlastnia byt alebo dom.

Podmienky poskytovania sociálneho bývania a poskytovania dotácií na nájomné byty pre jednotlivé samosprávy určuje Zákon 443/2010 Z. z. o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. Ten však definuje len všeobecný rozsah podmienok, to znamená, že konkrétnejšie zásady prideľovania sociálnych, respektíve nájomných bytov určuje už samotná obec alebo mesto.

Tieto zásady si jednotlivé samosprávy určujú prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení, čo im v konečnom dôsledku umožňuje aj zákon. Niekde sú uprednostnené mladé páry s dieťaťom, inde dôchodcovia, prípadne osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré potrebujú byt na prízemí s bezbariérovým prístupom.

 

Podmienky sa môžu líšiť

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že podmienky sa u jednotlivých samospráv môžu líšiť. Zákonom stanovenou podmienkou je váš príjem. Žiadateľ musí mať príjem maximálne vo výške 3-násobku životného minima. Môže mať príjem aj vo výške 4-násobku životného minima, ale iba ak je členom domácnosti osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, ide o osamelého rodiča s nezaopatreným dieťaťom, prípadne aspoň jeden člen domácnosti zabezpečuje zdravotnícku starostlivosť, vzdelávanie, kultúru či ochranu pre obyvateľov mesta alebo obce.

Zákon ďalej oprávňuje žiadať o sociálne bývanie osobu, ktorej zanikla ústavná, náhradná, pestúnska alebo osobitná starostlivosť a zároveň nepresiahla vek 30 rokov. V podmienkach sa často uvádza aj minimálny príjem, a to aspoň 1,2-násobok životného minima za mesiac. Ďalšou podmienkou niektorých miest a obcí je, aby žiadateľ mal v danej samospráve trvalý pobyt, prípadne sa v danom meste preukázateľne zdržiaval niekoľko rokov.

V podmienkach sa často zdôrazňuje aj nutnosť, aby bol nájomca schopný platiť nájomné a poplatky za služby spojené s bytom. Do úvahy sa teda neberie len samotný nájom, ale aj platby za elektrinu, plyn, koncesionárske poplatky, prípadne aj fond opráv. Ďalšími kritériami sú zdravotný stav, doba podanej žiadosti, nedoplatky voči mestu či obci, majetkové pomery žiadateľa a podobne.

Pri schválení vašej žiadosti musíte počítať aj s tým, že vo väčšine prípadov sa pri poskytnutí nájomného bytu musí platiť aj vratná záloha.

Tip: Ako získať príspevok na bývanie

Ako požiadať o nájomné bývanie

Prvým krokom je podanie písomnej žiadosti na mestskom alebo obecnom úrade, prípadne ju môžete podať aj elektronicky, ak to daná samospráva umožňuje. Problémom je, že síce existuje všeobecné tlačivo žiadosti o nájomné bývanie, ale väčšinou si jeho podobu predpisujú samotné obce a mestá.

Takže si budete musieť tlačivo žiadosti stiahnuť na webovej stránke daného mesta alebo obce, prípadne si ho osobne vyzdvihnúť na obecnom úrade. Základné tlačivo musí obsahovať žiadateľove meno a priezvisko, trvalé bydlisko, dátum narodenia, štátnu príslušnosť, rodinný stav, telefón, e-mail, čistý príjem, prípadne rovnaké informácie aj o manželovi či manželke. Samozrejmosťou sú aj údaje o maloletých deťoch, prípadne aj o študentoch do 25. roku života.

Doklady, ktoré sa prikladajú k žiadosti:

  • Potvrdenie o aktuálnej výške príjmu a príjmu za predchádzajúci kalendárny rok.
  • Prefotené doklady totožnosti, rodného listu alebo cestovného pasu.
  • Potvrdenie o návšteve školy, prípadne aj plnení povinnej školskej dochádzaky.
  • Čestné prehlásenie žiadateľa, že všetky údaje sú pravdivé a nie je vlastníkom alebo spoluvlastníkom nehnuteľnosti určenej na bývanie.
  • Ak žiadateľ nemá v meste alebo obci trvalý pobyt, musí preukázať, že sa v danej lokalite zdržiaval po dobu, ktorú požaduje dané mesto.
  • Doklad o rodinnom stave, respektíve sobášny alebo úmrtný list, prípadne rozsudok o rozvode manželstva.
  • Súhlas so spracovaním osobných údajov.

Poznámka: Povinné doklady k žiadosti sa môžu v jednotlivých mestách a obciach líšiť.

Na nájomné byty sa čaká

Problémom poskytovania sociálneho bývania je, že tieto podmienky spĺňa viac žiadateľov ako je samotných voľných bytov. To znamená, že sa väčšinou ocitnete na dlhom zozname čakateľov. Takže, ak samospráva nemá v pláne stavať nové nájomné byty alebo nie ste žiadateľ, ktorého životná situácia je dôvodom na uprednostnenie, k nájomnému bytu od obce sa dostanete prinajlepšom za pár rokov, v tom horšom prípade nikdy.

Niektoré mestá ukladajú žiadateľovi povinnosť, obnovovať svoju žiadosť do troch rokov od posledného podania. Vždy sa preto uistite, či ste ešte stále na zozname čakateľov, pretože pri neobnovení žiadosti vás môžu z tohto zoznamu automaticky vyradiť. Ak vám žiadosť o byt schvália, nájomná zmluva je vždy len na dobu určitú, ale môže sa pravidelne predlžovať.

Aj vtedy však môžu nastať nemalé problémy, nakoľko sa pri predlžovaní tejto zmluvy opäť prehodnocujú podmienky poskytnutia. Môže sa stať, že zarobíte príliš málo alebo veľa, čo by znamenalo stratu nároku na nájomné bývanie. Treba však podotknúť, že takýto druh bývania je určený pre ľudí s menším príjmom, pre dôchodcov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, prípadne pre lepší životný štart mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť. Nie je to doživotné riešenie otázky bývania.

Zdroje: Zákon 443/2010 Z. z., Zákon 369/1990 Zb., Všeobecne záväzné nariadenia obcí

Anketa

Kde bývate?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+53
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok