Záujem o investičné šperky stúpa. Najviac rastie hodnota farebných diamantov

30.11.2018 | Tlačová správa, ALO diamonds
Tlačové správy


Česko aj Slovensko zažívajú rastúci záujem o investičné šperky. „Počet predaných kusov v Českej republike vzrástol o viac ako tretinu. Na Slovensku je rast ešte výraznejší. Počet predaných kusov sa medziročne navýšil dokonca o 51 % a tržby o 36 %,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ najväčšieho českého klenotníctva ALO diamonds.


Jedným z dôvodov rastúcich predajov investičných šperkov je vyššia kúpna sila obyvateľov, ktorí hľadajú možnosti, kam a ako dlhodobo uložiť svoje financie pre ich spoľahlivé a stabilné zhodnotenie. Silnejúcim trendom je uloženie dlhodobo voľných finančných prostriedkov do investičných klenotov. Tie možno dokonca odovzdávať ďalším generáciám. Ide tak o spoľahlivú formu pre uloženie časti rodinného majetku.

Klenoty s farebnými drahokamami sú hitom

Česi a Slováci najčastejšie volia šperky s bielymi diamantmi. Ceny týchto vyhľadávaných kameňov v prípade väčších rozmerov a špičkovej kvality vzrástli za posledných 10 rokov asi o 60 %. Záujem sa ale čím ďalej tým viac presúva k farebným kameňom. Ešte pred pár rokmi tvorili podľa ALO diamonds šperky s farebnými drahokamami len štvrtinu predajov. Dnes je to skoro polovica.

Investičné klenoty so zafírmi zaznamenali minulý rok v slovenských butikoch ALO diamonds medziročný nárast tržieb o 60 %, šperky sa smaragdami o 54 % a klenoty s rubínmi o 3 %. V Česku vzrástli tržby za klenoty s týmito drahými kameňmi medziročne takmer o polovicu
(43 %).

"Farebné drahé kamene sú do investičných šperkov zasadzované preto, že ich ceny dlhodobo rastú. Ceny turmalínu za posledných 10 rokov podľa spoločnosti Gemval vzrástli o 213% a ceny smaragdov o 139%. Rubíny sa za rovnaké obdobie zhodnotili o 59% a zafíry o 38%. Výnimočné farebné drahokamy so sýtou farbou a vysokou čistotou bývajú mnohokrát hodnotnejšie ako diamanty, " uzatvára Alojz Ryšavý.

Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi prinášajú najvyššie výnosy

Diamanty sú medzi investíciami považované skôr za dlhodobú investíciu s návratnosťou aspoň 10 rokov. „Slúžia ako stabilizačný prvok portfólia, ktorého hlavnými výhodami sú mobilita a spoľahlivá likvidita," vysvetľuje Alojz Ryšavý.

Vynikajúce zhodnotenie zaznamenávajú predovšetkým prírodné farebné diamanty - napríklad hodnota ružových diamantov vzrástla podľa Fancy Color Diamond Indexu za posledných 10 rokov o 180 %.

Žlté diamanty dosiahli za dekádu zhodnotenie 90 % a modré diamanty 70%. "Prírodne farebné diamanty prirodzene stúpajú na cene a s istotou možno povedať, že ich hodnota bude rásť aj naďalej, čo tvorí dobrý predpoklad pre vhodnú investíciu," uvádza A. Ryšavý. Jeho klenotníctvo ALO ​​diamonds bolo v Česku dokonca prvým, ktoré vyrobilo šperk s prírodne ružovým diamantom.

Vynikajúce zhodnotenie v tomto horizonte zaznamenávajú šperky s nadčasovým dizajnom, ktorý nepodlieha módnym trendom. Môže ísť napríklad o kombináciu bieleho zlata so stále žiadanejšími a veľmi vzácnymi farebnými diamantmi.


Články zo sekcie: Tlačové správy