Komentár: Nad ekonomikou Talianska sa zmráka

30.11.2018 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Taliansko pred pár týždňami predstavilo svoj návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý počíta so schodkom 2,4 percenta.


Tento plán krajiny, ktorej dlh predstavuje 131 percent HDP, vyvolal nevôľu Európskej únie, ktorá návrh neprijala a obratom dala odporúčania na jeho úpravu. Lenže Taliansko ani počas dodatočnej trojtýždňovej lehoty schodok neznížilo a krajina tak bude musieť čeliť disciplinárnemu konaniu.

Tento postup voči Apeninskému polostrovu počas uplynulého štvrtka podporili zástupcovia vlád členských štátov EÚ. Hospodársky a finančný výbor Rady EÚ podľa zdroja agentúry Reuters už prijal uznesenie, že otvorenie konania je oprávnené. Európska komisia totiž minulý týždeň potvrdila svoje pôvodné hodnotenie, podľa ktorého je návrh talianskeho rozpočtu v závažnom nesúlade s jej odporúčaniami, nakoľko vôbec neznižuje obrovský verejný dlh krajiny.

„Neustúpime," prehlásil len na druhý deň v rozhovore so štátnou televíziou Rai vicepremiér Matteo Salvini, ktorý je lídrom vládnej strany Liga. Podľa jeho slov nie je výška nákladov neúmerná, pretože má zabezpečiť rast hospodárstva štátu. Jeho slová podporil aj vicepremiér Luigi Di Maio, ktorý je lídrom vládneho Hnutia piatich hviezd.

Nad ekonomikou Talianska sa zmráka

Zdroj: shutterstock

Maio vylúčil možnosť, že by vláda zmenila svoje rozpočtové plány pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú plánované na máj 2019. V dôsledku sporu medzi Bruselom a Rímom reagovali európske akcie  jasným poklesom. Po odporúčaní komisie by mali vlády členských krajín EÚ odštartovať potrebné kroky, ktoré by mohli viesť k novým odporúčaniam na zníženie dlhu, ale aj k uvaleniu sankcií voči Taliansku.

Po zverejnení týchto informácii talianska vláda predsa len zmenila svoju doterajšiu rétoriku, podľa ktorej nemala v pláne ústupky EÚ. Signalizovala, že je otvorená prípadnému zníženiu plánovaného schodku. Momentálne navrhovaných 2,4 percenta predstavuje trojnásobok v porovnaní s plánmi predchádzajúcej talianskej vlády.

Taliansky minister hospodárstva a financií Giovanni Tria už v stredu avizoval, že vláda v súčasnosti hľadá cesty, ako by mohla verejné výdavky obmedziť a zároveň zabezpečiť dostatočnú podporu pre ekonomický rast krajiny. Vláda by o revízii rozpočtu mala rokovať už v pondelok večer. Podľa predbežných informácií by mohla vláda dokázať znížiť plánovaný deficit až na 2 percentá.

Zmiernenie rétoriky talianskych predstaviteľov prospelo aj talianskemu indexu FTSE MIB, ktorý v pondelok vyskočil o 2,77 percenta na 19 233,45 bodu. Ochota rokovať o výške budúcoročného rozpočtu podporila najmä bankové tituly v Taliansku, ale aj v rámci Európy. Avšak v priebehu týždňa v dôsledku nervozity investorov, vyplývajúcej z obáv o výsledok rokovaní, opäť mierne oslabil a držal sa tesne pod touto hodnotou.

Nech sa už spor EÚ s Taliansko bude vyvíjať akokoľvek, ide o ďalší moment neistoty popri brexite a oslabovaní rastu kľúčových členov EÚ, ktorý Európu tlačí k zemi.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre