Eurom platíme už 10 rokov. Takéto výhody nám priniesla európska mena

Roland Regely | rubrika: Článok | 11. 12. 2018
Popularita spoločnej európskej meny je na Slovensku o niečo vyššia, ako je priemerne v eurozóne.
Eurom platíme už 10 rokov. Takéto výhody nám priniesla európska mena

Zdroj: Shutterstock

Na spoločnú menu euro si Slováci za uplynulých takmer desať rokov podľa slov predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka zvykli a ekonomika ožila. Uviedol to pre agentúru SITA Sulík s tým, že príchod eura priniesol nesporné výhody.

„Odpadli kurzové rizika a straty a náklady na výmenu peňazí. Avšak aby bola spoločná mena naozaj solídna a stabilná, je životne dôležité dodržiavať platné pravidlá,“ vyhlásil šéf liberálov. Podľa neho platným pravidlom je najmä zákaz výkupu verejného dlhu a tiež politiky nulových úrokov, ktorá ekonomike dlhodobo škodí.

Euro je stabilná mena, ukazujú roky

Zároveň je presvedčený, že ceny na Slovensku mierne vzrástli v roku 2009, kedy Slovenská republika prešla na euro, ale inak považuje euro za stabilnú menu. „A rast cien nie je vyšší, ako keď sme mali korunu,“ dodal Sulík.

Slovenská republika vstúpila do eurozóny 1. januára 2009 ako 16. člen eurozóny. Na začiatku budúceho roka tak Slovensko oslávi desiate výročie od prijatia spoločnej meny. Zavedeniu spoločnej európskej meny na Slovensku predchádzala cesta plnenia mnohých kritérií.

Podľa informácií zverejnených centrálnou bankou je proces zavedenia eura historický krok, ktorý zavŕšil sériu integračných míľnikov. Už 1. mája 2004 vstupom do Európskej únie sa začala cesta Slovenska k spoločnej mene. O povinnosti prijať euro členskými krajinami EÚ hovoria prístupové zmluvy, dokedy tak majú urobiť, sa však v zmluvách neuvádza.

 

Popularita eura na Slovensku o niečo vyššia ako priemer v eurozóne

Obľúbenosť spoločnej európskej meny je na Slovensku o niečo vyššia, ako je priemerne v eurozóne.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer Európskej komisie. Podľa prieskumu realizovaného v októbri totiž až 68 % opýtaných Slovákov uviedlo, že euro je pre krajinu dobrá vec. V celej eurozóne takto odpovedalo 64 % respondentov. Zároveň v rámci eurozóny 74 % opýtaných uviedlo, že euro je dobré pre Európsku úniu ako celok, čím sa zopakovala rekordná úroveň tohto ukazovateľa z minulého roka.

Zároveň však stále platí, že prijate eura za svoju menu zo Slovákov väčších Európanov neurobilo. Až 70 % z nich totiž uviedlo, že v tomto smere sa u nich nič nezmenilo. Úplne rovnaký podiel respondentov sa pritom zhodne vyjadril aj v rámci celej eurozóny. Ako na Slovensku, tak aj v eurozóne ako takej platí, že prijatím eura sa väčšími Európanmi začala cítiť zhruba štvrtina ľudí.

Slováci si zároveň od prijatia eura už na platenie touto menou dokonale zvykli. Až 90 % z nich totiž uviedlo, že platby eurobankovkami sú pre nich úplne jednoduché. O niečo menší podiel bol tých, ktorým sa úplne jednoducho platí aj euromincami, kde podiel dosiahol 75 %.

Najradšej by zrušili najmenšie euromince

Neprekvapuje preto zistenie, že obyvatelia eurozóny, a Slováci ešte viac, by nemali problém so zrušením najmenších euromincí v nominálnej hodnote 1 a 2 centy. So zrušením týchto mincí a zaokrúhľovaním súm na celé 5-centovky by totiž nemalo problém až 73 % opýtaných Slovákov. V eurozóne tento podiel dosiahol 64 %.

V súvislosti so spoločnou európskou menou zároveň podľa výsledkov Eurobarometra platí, že Slováci nemajú jednoznačný názor na vplyv eura na vývoj niektorých cien. Napríklad pri otázke, či euro podľa nich zjednodušilo a zlacnilo cestovanie, uviedlo zhodne po 40 % opýtaných kladnú aj zápornú odpoveď. Zvyšok sa nevedel vyjadriť.

Ešte nerozhodnejší výsledok ukazuje odpoveď na otázku, či si obyvatelia Slovenska myslia, že euro prinieslo pokles bankových poplatkov pri cestovaní do ostatných krajín Európskej únie. Tretina opýtaných totiž uviedla, že áno, tretina odpoveď nie a tretina sa nevedela vyjadriť.

Prieskum Eurobarometer sa uskutočnil v polovici októbra telefonicky na vzorke 17 589 respondentov v rámci celej eurozóny a z toho 1 000 respondentov na Slovensku.

Prečo sa krajinám EÚ oplatí mať euro? Tu je 7 konkrétnych dôvodov

  • Väčší výber a stabilné ceny pre spotrebiteľov a občanov.
  • Väčšiu bezpečnosť a viac príležitostí pre firmy a trhy.
  • Lepšiu hospodársku stabilitu a rast.
  • Integrovanejšie finančné trhy.
  • Výraznejšiu prítomnosť EÚ vo svetovom hospodárstve.
  • Hmotný symbol európskej identity.
  • Možnosť platiť jedným platidlom takmer v celej Európe.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Priali by ste si radšej slovenskú korunu namiesto eura?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok