Odvod pre obchodné reťazce: čo prinesie slovenským spotrebiteľom

14.12.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Po reguláciách pre banky, podniky a poisťovne vstúpi čoskoro do platnosti aj osobitný odvod pre obchodné reťazce. Kto ho v skutočnosti zaplatí?


Poslanci NR SR pred pár dňami schválili návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS s viacerými zmenami. Na základe schválených pozmeňujúcich návrhov koaličných poslancov budú osobitný odvod napokon platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu. Vo svojej tlačovej správa o tom nedávno informovala agentúra SITA.

Ministerstvo trvalo na miernejších podmienkach

V pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu koaličných poslancov Radovana Baláža (SNS), Petra Antala (Most-Híd) a Mariána Kéryho (Smer-SD) boli zahrnuté a schválené aj ďalšie pripomienky, na ktorých trvalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) na rokovaní vlády.

Konkrétne išlo o „zúženie“ definície obchodného reťazca, po ktorom sa výluka na odvod rozšírila aj o malé a stredné podniky vo všeobecnosti, podnikové predajne, kde je výrobca aj predajcom potraviny a rovnako aj o maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučne jednu sortimentnú skupinu potravín. Zároveň sa vypustila aj definícia obchodnej aliancie.

Slovensku teraz hrozia sankcie od Európskej komisie

V rozprave sa proti osobitnému odvodu vyjadrilo v parlamente niekoľko opozičných poslancov, medzi nimi aj poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová.

„Tento odvod je absurdný, nezákonný, nenáležitý, neprimeraný, nelogický, škodlivý a nesystémový. V konečnom dôsledku prinesie len zvýšené ceny potravín v obchodoch. Navyše nám kvôli nemu hrozia vysoké sankcie z Európskej komisie, pretože tá mala byť o zavedení tohto odvodu informovaná už pred dvomi mesiacmi, nakoľko sa účinnosť zákona navrhuje od 1. januára 2019,“ ozrejmila Kiššová.

 

obchody odvod pre obchodne retazce

Miernejšia verzia prinesie o viac ako polovicu nižší výnos

Ešte pred časom sa proti zavedeniu odvodu vyjadrili obchodníci, zamestnávatelia, odbory či Združenie miest a obcí Slovenska.

Vzhľadom na schválené pozmeňujúce návrhy sa výška čistého výnosu z osobitného odvodu výrazne zníži. Čistý výnos sa po schválených zmenách podľa predkladateľa návrhu Radovana Baláža odhaduje na menej ako 50 miliónov eur.

Len pripomíname, že podľa pôvodného návrhu pritom predkladatelia počítali s tým, že čistý výnos môže ročne dosiahnuť celkovo až 118,5 mil. eur. Osobitný odvod obchodných reťazcov začne platiť od 1. januára 2019.

Mihál: zaplatia ho tí najchudobnejší

Osobitný odvod kritizovali aj nezaradený poslanec NR SR Jozef Mihál či poslankyňa SaS Jana Kiššová. Podľa Mihála nie je tento odvod nič iné ako nová daň, ktorá zaťaží tých najchudobnejších ľudí, ktorí nakupujú v obchodných reťazcoch.

Podobne aj Kiššová si myslí, že táto vláda neustále zvyšuje dane. V návrhu na zavedenie odvodu je pritom podľa jej slov jasné, komu a koľko peňazí chce vláda zobrať, ale nie je jasné, koľko komu z týchto peňazí pôjde.

Mistrík: ročne zaplatíme o 75 eur navyše na potravinách

"Je jasné, že tento odvod zaplatia v konečnom dôsledku zákazníci," zdôraznil Robert Mistrík, budúci prezidentský kandidát, na stredajšej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR. Podľa odhadov by mala podľa jeho slov každá domácnosť po zavedení odvodu minúť na potraviny o 75 eur navyše za jeden rok.

Podľa Mistríka štát od roku 2014 vybral od ľudí a firiem dodatočné daňové príjmy vo výške 2,4 miliardy eur. Pýtal sa teda, kam sa podeli tieto peniaze a či boli minuté efektívne.

Prezident zákon vrátil, ale poslanci ho nakoniec opäť schválili.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h