Čerpacie stanice už niekoľko týždňov ponúkajú len zimnú naftu. Vedeli ste?

19.12.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Tuhé mrazy už môžu pokojne prísť. Tzv. zimná nafta je prispôsobená tak, aby ste naštartovali auto aj v mínusových teplotách.


Mnohí ľudia to ani netušia, no motorové palivá sa delia na letné a zimné z dôvodu prispôsobenia sa kvality paliva klimatickým podmienkam príslušného ročného obdobia, ako aj environmentálnym aspektom manipulácie s palivom. Okrem zimných pneumatík teda v zime dbajte aj na to, čo tankujete.

Akú naftu tankujete v zime

Obsah tzv. zimnej nafty sa mierne odlišuje od toho, čo do svojej nádrže tankujete v lete. Je to najmä kvôli tomu, aby palivo lepšie odolávalo veľmi nízkym teplotám. Takáto nafta obsahuje v zime špeciálne aditíva, ktoré napomáhajú eliminovať negatívne správanie parafínov v motorovej nafte, ktoré sú prirodzenou súčasťou paliva. Iným slovom povedané – nafta je omnoho kvalitnejšia a vy sa nemusíte báť, že zostanete niekde visieť a neodcestujete napr. z lyžovačky.

Kedy natankujete zimné palivo

Palivá s vylepšenými vlastnosťami schopnými odolávať zimným podmienkam natankujete len pár mesiacov v roku. Konkrétne sa sezóna začína v polovici novembra a končí posledným februárovým týždňom. Presný čas však väčšinou ukáže najmä počasie, resp. to, ako skoro začne tuhá zima a kedy ju vystrieda jar.

 

tankovanie v zime benzin a nafta s aditivami

Ako zistiť, že tankujete zimné palivo?

Nezistíte to. Nie je to uvedené nikde na čerpacom stojane. Ak však na tom trváte, môžete si pri platení na benzínke od personálu vyžiadať dokumentáciu o tom, aké palivo ponúka.

Čo s autom, ktoré dlhšiu dobu stálo

Ak disponujete garážovaným autom, ktoré ste sa rozhodli vytiahnuť v tej najväčšej a najkrutejšej zime, možno by ste si to mali rozmyslieť. Na motorovú naftu tankovanú pred novembrom sa v zimných mesiacoch skutočne neodporúča spoliehať. Ideálne je dôjsť na tzv. zostatkovej rezerve na čerpaciu stanicu a tam natankovať plnú nádrž zimnej nafty. Tým minimalizujeme negatívny vplyv letnej motorovej nafty na nízkoteplotné úžitkové vlastnosti paliva. 

Kto kontroluje zimnú naftu

Kvalita samotnej nafty nezáleží len od rozhodnutia konkrétnej čerpacej stanice. Riadi sa príslušnou smernicou. STN EN 228 pre automobilové benzíny a STN EN 590 pre motorové nafty. Ak teda niekde natankujete palivo, vďaka ktorému vaše auto ostane nepojazdné počas tuhej zimy, môžete podať podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá dohliada na dodržiavanie týchto noriem. Aj preto je dôležité uschovať si všetky pokladničné bloky od nákupu paliva.

V zime sa upravuje aj benzín

Nie len dieslové motory, ale aj tie zážihové si v zime prídu na lepšie palivo. Hlavný rozdiel oproti letnému benzínu je, že obsahuje viac prchavých zložiek. Prchavé zložky v zime zabezpečujú lepšiu odpariteľnosť paliva, ktorá v kombinácii s destilačným profilom zabezpečuje spoľahlivú štartovateľnosť a plynulý chod motora aj pri mínusových teplotách okolia. Efekt je teda rovnaký, ako pri tzv. zimnej nafte.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.