Kde všade platí zákaz používať pyrotechniku a čo všetko hrozí za porušenie

Roland Regely | rubrika: Článok | 31. 12. 2018
Koncoročné oslavy sa na Slovensku odjakživa spájajú s ohňostrojmi a delobuchmi, i keď v mnohých mestách za to hrozia pokuty. Na druhej strane, ich vymáhanie je veľmi komplikované.
Kde všade platí zákaz používať pyrotechniku a čo všetko hrozí za porušenie

Zdroj: Shutterstock

Zábavnú pyrotechniku, akou sú petardy či svetlice, je s výnimkou Silvestra zakázané používať. To však neplatí pre Bratislavu, kde mestskí poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré vstúpilo do platnosti ešte v novembri 2016. V ňom zakázali používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 aj na Silvestra.

Kategórie zábavnej pyrotechniky a ich sila

  • F1 – vo všeobecnosti tento typ predstavuje pre ľudí a okolie veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Aj preto možno tento typ pyrotechniky používať v obmedzených priestoroch aj vnútri obytných budov. Nesmie sa však predávať osobám mladším ako 15 rokov. Patria sem najmä prskavky, motýliky, fontánky a pod..
  • F2 – ešte stále predstavuje nízke nebezpečenstvo a má nízku hladinu hluku. Možno ju používať vonku v obmedzených priestoroch avšak, jej predaj je možný len osobám starším ako 18 rokov. Patria sem napríklad rímske sviece, fontány s väčším rozptylom a niektoré druhy rakiet či delobuchov.
  • F3 – do tejto kategórie patria rakety, delobuchy a kompakty, ktoré predstavujú stredne veľké nebezpečenstvo, a sú určené len na použitie na veľkých otvorených priestranstvách. Hladina hluku nie je škodlivá pre ľudské zdravie, tento typ pyrotechniky možno predať iba osobám starším ako 21 rokov.
  • F4 –  pyrotechnika označená F4 predstavuje najvyššie nebezpečenstvo a používať ju môžu len profesionáli. Hladina hluku nie je škodlivá pre ľudské zdravie. Výrobca, dovozca či distribútor môžu takúto pyrotechniku sprístupniť na trhu iba odborne spôsobilej osobe. Ide o bežne nepredajnú pyrotechniku, ktorá sa používa napríklad na oficiálne mestské ohňostroje a pracujú s ňou zaškolený personál.
 

Aká pokuta hrozí za použitie pyrotechniky na zakázanom mieste či mimo uvedených hodín

Za porušenie všeobecne záväzného nariadenia hrozí pokuta od 33 eur až do 500 eur, v prípade právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov môže byť pokuta až viac než 12-násobne vyššia.

Všeobecné záväzné nariadenie, ktoré prijali mnohé mestá na Slovensku hovorí o tom, že pyrotechnika môže byť používaná počas Silvestra, t. j. 31. decembra od 22.00 hod. do 1. januára do 2.00 hod. Najneskôr do 3.00 hod. Pokiaľ ide o používanie pyrotechniky mimo sviatkov, resp. Silvestra, môže sa používať počas konania verejných zhromaždení občanov pri príležitostí významných pamätných podujatí celoštátneho, regionálneho a mestského významu, pri konaní verejných zhromaždení občanov, verejných kultúrnych podujatí, verejných športových podujatí, ktoré svojim charakterom sú prínosom pre rozvoj mesta a jeho mestských častí a počas konania príležitostných trhov.

Kedy možno používať zábavnú pyrotechniku (najväčšie mestá)

Bratislava

celoročný zákaz bez výnimky

Košice

31. 12., 15.00 hod. – 1. 1., 2.00 hod.

Banská Bystrica

31. 12., 15.00 hod. – 1. 1., 1.00 hod.; 1. 1., 15.00 – 20.00 hod.

Žilina

Silvester a Nový rok

Trnava

31. 12., 12.00 hod. – 1. 1., 1.00 hod.

Trenčín

31. 12., 6.00 hod. – 1. 1., 22.00 hod.

Nitra

31. 12., 22.00 hod. – 1. 1., 2.00 hod.

Prešov

31. 12., 22.00 hod. – 1. 1., 3.00 hod.

Ohňostroj v národnom parku je zakázaný

Používanie zábavnej pyrotechniky je na území slovenských národných parkov zakázané zákonom, a národné parky každoročne vyzývajú návštevníkov obcí, rekreačných zariadení, významných turistických lokalít a stredísk cestovného ruchu, aby túto skutočnosť rešpektovali. 

Vinníkov nepovoleného ohňostroja je ťažké dolapiť

Policajti hovoria, že osoby páchajúce nepovolené ohňostroje je veľmi ťažké identifikovať a usvedčiť. Skôr než strážca zákona dobehne na miesto, je po ohňostroji a nikto v histórii sa ešte nepriznal.

Problém to môže byť najmä ak dôjde k poškodeniu majetku, alebo ak sa pyrotechnika používa v národnom parku a škodí zvieratám. Pre divo žijúce zvieratá s vyvinutým veľmi citlivým sluchom je pyrotechnika stresovým zážitkom. Počujú zvuky v podstatne inom frekvenčnom rozsahu a vidia v ďaleko širšom zrakovom poli než človek. Pri úteku pred silnými zvukmi často padajú zo skál, či skončia v lavíne.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Je podľa vás pyrotechnika nevhodná aj na Silvestra?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+11
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok