Živnosť verzus s.r.o. – ktorá forma podnikania sa komu oplatí

03.01.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Ak podnikáte na Slovensku – určite ste už riešili dilemu toho, akú formu podnikania si zvoliť. Živnosť aj eseročka sú najrozšírenejšie, majú svoje nesporné výhody, vyberať z nich by ste si mali okrem iného aj podľa výšky príjmov i nákladov na účtovníctvo.


V roku 2018 začali platiť rôzne novinky, ktoré zatraktívnili obe formy podnikania – živnosť aj eseročku. Stále však platí, že ak začínate podnikať, mali by ste si ujasniť to, ako rýchlo viete tú-ktorú formu podnikania založiť prípadne zrušiť, ale napríklad aj to, aké poplatky sú s týmito úkonmi spojené. Aký dojem bude vzbudzovať živnosť, resp. eseročka v očiach dodávateľov a odberateľov? Vyhovuje vám viac ručiť osobným majetkom alebo len firemným? Akým spôsobom budete zdaňovať svoje príjmy a ako chcete viesť účtovníctvo?

V prvom rade ručenie

Ako už z názvu spoločnosti s ručeným obmedzením vyplýva, za svoje podnikanie ručíte skutočne len určitou časťou svojho majetku. V prípade s.r.o. celé základné imanie spoločnosti – to znamená, že spoločnosť teda právnicka osoba ručí za svoje podnikanie len svojím majetkom a vy ako jediný alebo jeden z viacerých spoločníkov za ne neručíte osobným majetkom.

Tušíte správne, ak si myslíte, že pri živnosti fyzická osoba ručí za podnikanie celým svojim majetkom. Často to môže byť veľmi nepríjemné – siahnuť môžu na majetok manžela, resp. manželky, osoby vykonávajúcej živnosť. Odborníci preto v prípade živnosti a manželského zväzku trvajúcich súčasne odporúčajú rozdeliť bezpodielové vlastníctvo s partnerom.

podnikanie co sa oplati viac zivnost alebo sro

 

Začať podnikať viete aj do pár hodín

Založenie eseročky, ale aj živnosti je z administratívneho hľadiska náročnejšie – ak začínate, pri živnosti to bude trvať niekoľko dní, kým budete môcť podnikať a považuje sa to vo všeobecnosti za rýchly a bezproblémový proces. Pri eseročke to pokojne môže byť aj mesiac, kým úspešne zvládnete celý kolobeh vybavovania. Elegantným riešením môže byť odkúpenie už fungujúcej eseročky, ktorej cena sa môže pohybovať od pár stoviek eur až do tisícov eur. Platí, že každú spoločnosť s r.o. je potrebné pred kúpou preveriť, aby ste nekúpili mačku vo vreci s nejakou skrytou závadou.

Eseročka má v porovnaní s živnosťou navrch v tom, že vás vaši obchodní partneri môžu vnímať serióznejšie.

Živnosť má výhodu napríklad aj v tom, že kedykoľvek počas podnikania môžete pridávať rôzne predmety podnikania - poplatky sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 15 eur za každú živnosť. Zrušiť živnosť viete kedykoľvek a zvládnete to rýchlo. Ak podnikáte ako spoločník alebo konateľ s.r.o., prerušiť jej pôsobenie nie je možné. Vhodná forma ukončenia sa vyberá na základe stavu účtovníctva, majetku a pohľadávok. Môže ísť o likvidáciu firmy, fúziu, konkurz, podanie návrhu na ukončenie či jej predaj.

Zdanenie môže mnohých odradiť

Pri s.r.o. máte bez ohľadu na dosiahnuté zisky a príjmy rovnú daň 21%, to však pri živnosti neplatí. Eseročka môže využiť nielen rôzne daňové, ale aj odvodové optimalizácie. Veľmi obľúbenou novinkou roku 2018 je zrušenie daňových licencii - daň platíte, len ak dosiahnete zisk.

Živnostník však musí zo svojich príjmov platiť daň 19% alebo 25% a okrem toho ešte zdravotné a sociálne odvody. Ak sú skutočné výdavky vyššie ako paušálne výdavky, je pre živnostníka výhodnejšie uplatniť skutočné výdavky. V opačnom prípade je pre neho výhodnejšie zvoliť paušálne výdavky, ktoré sú ustanovené pre nadchádzajúci rok vo výške 60 % z úhrnu príjmov až do výšky 20 tisíc eur za rok.

Odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne

Ak podnikáte ako živnostník, samozrejmosťou je platenie odvodov do zdravotnej poisťovne – mesačne je to 63,84 eur. Ak navyše v uplynulom roku dosiahnete príjem väčší ako 5472 eur, musíe platiť aj Sociálne odvody. Ich výška je odvodená od vašich minulých príjmov, no minimálne je to 151,16 eur. Skoro by sme zabudli - prvý rok podnikania ste pri živnosti oslobodený od platenia sociálneho poistenia.

Ak ste konateľom spoločnosti, ale nie ste zamestnancom v žiadnej spoločnosti, ani za vás nikto neplatí zdravotné poistenie, musíte tak robiť dobrovoľne. Mesačne je to opäť 63,84 eur. Majiteľ eseročky to má jednoduchšie, ak v nej nie je zároveň aj zamestnaný, odvody neplatí vôbec. 

Vedenie účtovníctva môže rozhodnúť

Šikovné účtovníctvo je z pohľadu úspešného podnikania kľúčové. Pri eseročke veľmi na výber nie je a vy ako konateľ často musíte siahnuť po externej sile, ktorá zastreší kompletné účtovanie dokladov spoločnosti. Omnoho jednoduchšie je to pri živnosti. Tu si volíte medzi paušálnymi a skutočnými výdavkami – pričom výber tej-ktorej možnosti môžete pokojne spraviť aj na konci účtovného obdobia a nemusíte to nikde oznamovať. Paušálne výdavky sa ešte k tomu omnoho výhodnejšie, ako tomu bolo minulé roky.

Zverejňovanie informácií súvisí s vedením účtovníctva. Spoločnosť s ručením obmedzeným musí viesť podvojné účtovníctvo a jej účtovná závierka je verejne dostupná verejnosti s rôznou mierou podrobností. Naopak, informácie o ziskoch, stratách a majetkoch živnostníkov zverejňované nie sú.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.