Koľko môžete zarobiť, ak chcete platiť minimálne odvody?

09.01.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, musíte mať prehľad o tom, koľko peňazí odvádzate do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Koľko teda môžete zarobiť, aby ste platili minimálne odvody?


Všetkým samostatne zárobkovo činným osobám, daňovým poradcom, advokátom, notárom, audítorom, autorom, umelcom, znalcom a mnohým iným podnikateľom, sa od januára menia sociálne a zdravotné odvody. Odvody do zdravotnej poisťovne musia platiť všetci, do Sociálnej poisťovne ich neplatíte len prvý rok od začiatku podnikania.

Kedy vzniká povinnosť platiť sociálne odvody

SZČO začína platiť odvody do Sociálnej poisťovne v závislosti od odovzdania daňového priznania za príslušný rok. Ak máte odklad daňového priznania, odkladáte si aj povinnosť platiť odvody. Ak daňové priznanie podáte do konca marca v danom roku, povinnosť platiť odvody vám vzniká od júla toho istého roku. Ak si daňové priznanie odložíte, odvody začínate platiť najneskôr od októbra.

Len pripomíname, že odvody do Sociálnej poisťovne budete platiť iba v prípade, že váš príjem je pred odpočítaním výdavkov vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, čo je aktuálne 5 724 eur.

Hranica príjmu pre povinnú registráciu sa sleduje len za samostatne zárobkovú činnosť a podnikanie, resp. za príjmy z týchto činností (a to dokonca iba tie aktívne). Príjmy zo zamestnaní a dohôd do tejto hranice nevstupujú. Ide jednoducho o iné tituly, resp. iné typy registrácie.

 

socialne odvody kolko mozno zarobit a platit minimalne odvody

Minimálne odvody pre SZČO na rok 2019

Minimálny vymeriavaci základ pre rok 2019 už poznáme od júna. Vymeriavací základ pre platenie odvodov bude vo výške 477 eur. To znamená, že minimálne odvody pre rok 2019 pre SZČO budú vo výške 158,11 eur pre Sociálnu poisťovňu a 66,78 pre odvody do zdravotnej poisťovne.

A teraz to najdôležitejšie - aby ste v budúcom roku mohli platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, mohol váš hrubý príjem za rok 2018 dosiahnuť maximálne 21 264,65 eura. 

Takže, pre všetkých podnikateľov (fyzické osoby), ktorí nechcú platiť odvody do Sociálnej poisťovne od 01.07., resp. 01.10.2019 za podané daňové priznanie za rok 2018, je toto tá dôležitá cifra zárobku. Ak bude váš zárobok vyšší ako 5 724 eur, budete povinný tieto odvody platiť.

Kedy musíte platiť odvody

Koľko budete ako živnostník posielať na účet Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, záleží od vymeriavacieho základu. Vždy sa tak musí udiať do ôsmeho dňa v danom mesiaci. Ak čiastku nezaplatíte, Sociálna poisťovňa ju od vás bude vymáhať.

Historické čísla k odvodom

  • hranica pre rok 2013 bola 4 830 EUR
  • hranica pre rok 2014 bola 4 944 EUR
  • hranica pre rok 2015 bola 5 148 EUR
  • hranica pre rok 2016 bola 5 298 EUR
  • hranica pre rok 2017 bola 5 472 EUR
  • hranica pre rok 2018 bola 5 742 EUR

Zdroj foto: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 11 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.