Úmyselné neplatenie faktúr: slovenské firmy trápi viac ako zvyšok Európy

10.01.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


S úmyselným neplatením faktúr sa slovenské firmy stretávajú častejšie ako ostatné v Európe.


Medzi najčastejšie dôvody, prečo firmy neplatia faktúry, nepatrí len to, že im dlhujú vlastní zákazníci alebo, že sa dostali do insolvencie. Niektoré firmy neplatia úmyselne – úhrady zámerne posúvajú a skúšajú, čo si voči obchodnému partnerovi môžu dovoliť.

Každá tretia firma v Európe

Podľa reprezentatívnej štúdie „European Payment Practices 2018“, ktorú vypracovala spoločnosť EOS KSI, má až každá tretia firma (33 percent) v Európe skúsenosť s úmyselným nesplácaním faktúr, ktoré vystavila. Slovenské firmy sa s takouto praxou stretávajú dokonca častejšie ako ostatné, zažilo ju už 37 percent z nich.

Slovenské firmy sa tak nachádzajú v prvej päťke európskych krajín, ktoré úmyselné neplatenie vnímajú najintenzívnejšie. Na prvom mieste je Dánsko, kde to riešilo až 48 percent firiem, na druhom Rumunsko so 46 percentami. Naopak, zámerné vyhýbanie platbe zažilo len 21 percent švajčiarských firiem, čo je z jednotlivých krajín najmenej.

 

umyselne neplatenie faktur sposobuje problemy firmam

Dôvody na neplatenie faktúr sú rôzne

Dôvody, prečo firmy v niektorých krajinách zámerne vyčkávajú so splácaním svojich záväzkov, môžu byť rôzne. „V minulosti sa im možno tento postup osvedčil, na ich dlh sa zabudlo a oni to skúšajú znovu. Spoliehajú sa na to, že ak nezaplatia faktúru, nič sa im nestane. Dôvodom môžu byť aj obchodné vzťahy – ak sa narušili alebo má firma pocit, že nedostala presne taký produkt alebo službu, ako si želala, môže platbu odďaľovať a skúšať, či časom získa zľavu,“ vysvetľuje Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa zaoberá manažmentom pohľadávok.

Nakopenie problémových pohľadávok však môže firmám priniesť rad problémov, napríklad nebudú mať k dispozícii peniaze na svoj rozvoj, začnú prepúšťať zamestnancov alebo zvýšia ceny svojich produktov, dopĺňa Hetteš. Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ sa uskutočnila už jedenástykrát. Na jar 2018 nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3400 odborníkov zo 17 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.

Vnímate úmyselné neplatenie ako jeden z dôvodov omeškania úhrad?

Dánsko 48 Nemecko 34
Rumunsko 46 Španielsko 33
Poľsko 40 Česká republika 32
Veľká Británia 38 Slovinsko 30
Slovensko 37 Chorvátsko 29
Grécko 34 Maďarsko 28
Bulharsko 34 Belgicko 28
Francúzsko 34 Švajčiarsko 21

 

Pozn.: Tabuľka obsahuje iba krajiny, ktoré boli zahrnuté do štúdie „European Payment Practices 2018“. Údaje zohľadňujú segment B2B. Zdroj: EOS KSI

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Firmy - spravodajstvo