Analytik: Ekonomická kríza v roku 2019 nepríde

04.01.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Podľa predpokladov sa v roku 2019 síce svetový hospodársky rast spomalí, ale ekonomická kríza, akú si pamätáme z rokov 2008 a 2009, by prísť nemala.


Najväčšie ekonomiky sveta

Reč je hlavne o troch najväčších ekonomikách sveta, a teda čínskej, americkej a ekonomike eurozóny. Ich rast sa má síce spomaliť, čo predpovedajú poprední ekonomickí experti, ale svetové hospodárstvo by mali ťahať nahor rozvojové krajiny a ich rast.

Analytik J&T Banky na Slovensku Stanislav Pánis definoval udalosti, ktoré by mohli ekonomiku ohroziť. „Hlavné riziká, ktoré by mohli ekonomiku v roku 2019 ohroziť, budú najmä politické. Od obchodnej vojny medzi USA a Čínou až po populistické kroky viacerých európskych vlád spolu s nejasnými okolnosťami brexitu,“ vysvetľuje Pánis.

Jeho predpokladom je spomalenie svetovej ekonomiky o 0,2 %. Najväčšou brzdou by mal byť najmä západ, kde rast klesne približne o 2 %. Dôvodom je hlavne spomalenie americkej ekonomiky, kde vyprcháva efekt zníženia daní. Podľa Pánisa pomalšie porastie aj eurozóna, ktorá svoj vrchol dosiahla už v roku 2017 a dodáva: „Mínusom pre rozvinuté ekonomiky budú aj menej uvoľnená menová politika a obmedzené výrobné kapacity spolu s nedostatkom pracovných síl.“

Bude v roku 2019 ekonomická kríza?

Zdroj: shutterstock

Fed pravdepodobne pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb

Rozvíjajúce sa trhy si udržia svoj takmer päťpercentný rast, pretože dolár sa už zrejme nebude viac posilňovať a Fed pravdepodobne pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb. „Výnimkou bude čínska ekonomika, ktorá pribrzdí v dôsledku pokračovania jej transformácie na západný model a v dôsledku boja proti tieňovému bankovníctvu, ako aj pre obchodné protekcionistické opatrenia USA,“ dopĺňa Pánis.

Jadrová inflácia (očistená o ceny energií a potravín) v Spojených štátoch a v eurozóne dosiahne v roku 2019 nové cyklické maximá pri silnom trhu práce a pri vysokom využití produkčných kapacít, čo už začína limitovať ekonomický rast.

„Napriek rastu inflácie Fed v polovici budúceho roku v dôsledku spomalenia americkej ekonomiky pravdepodobne zastaví zvyšovanie sadzieb. Celkovo však hlavné svetové centrálne banky urobia prvý krok ku kvantitatívnemu sprísňovaniu, teda k poklesu ich agregátnej súvahy. Nezdieľame teda názor o skorej americkej či európskej recesii napriek tomu, že sa svet nachádza v neskorej fáze hospodárskeho cyklu, ktorý by mal byť, meraný expanziou v USA, najdlhším v histórii. Súčasná úroveň spotreby, investícií, sily trhu práce, ako aj prieskumy dôvery príchod recesie nenaznačujú,“ uzatvára Pánis.

Zdroj: J&T BankaPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5