Elektronická komunikácia s Finančnou správou sa od minulého roka stala povinnosťou

17.01.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Právnické osoby už viac ako rok, fyzické viac ako polroka. Elektronická komunikácia s Finančnou správou sa od minulého roka stala povinnosťou. Ako ju zriadiť a čo vám hrozí v prípade ignorovania tejto povinnosti? Čítajte ďalej.


Ak náhodou ešte nemáte zriadenú elektronickú schránku, resp. nekomunikujete s Finančnou správou elektronickou formou, urobte tak bezodkladne. V tomto článku nájdete prehľadný návod, ako na to a čo vám hrozí, ak to nebudete riešiť.

Kto si musí založiť elektronickú komunikáciu

Povinnosť založiť elektronickú komunikáciu s Finančnou správou majú podľa zákona všetky právnické osoby (od 1.1.2018) a všetky fyzické osoby – podnikatelia (od 1.7.2018). 

Pokuta za nezaloženie elektronickej komunikácie vás pravdepodobne neminie. K oficiálnej informácii, v akej výške ju môžete dostať sa však nemožno dopracovať, z čoho možno vyčítať, že Finančná správa bude každý prípad posudzovať individuálne. Ak napríklad živnostníci v minulom roku svoje daňové priznanie zaniesli v papierovej podobe na daňový úrad osobne, daniari ho síce prevzali, ale nebrali ho do úvahy. To znamená, akoby priznanie nebolo podané vôbec, za čo daniari vyrubili automaticky pokutu.

Ako zriadiť tzv. elektronickú komunikáciu s FS

Začnete s registráciou. Ako SZČO, resp. konateľ musíte navštíviť stránku www.financnasprava.sk. V pravom hornom rohu nájdete tlačidlo Registrácia, kliknite naň. V ďalšom kroku kliknite na možnosť Registrácia vyplňovaním registračného formulára.

K registrácii budete potrebovať vyplniť údaje ako meno, priezvisko, bydlisko a povinnosťou je aj uviesť e-mailovú adresu. Odporúčame uviesť aj telefónne číslo, v prípade akéhokoľvek problému bude Finančná správa schopná vás zastihnúť aj takýmto spôsobom.

Heslo a Osobný identifikačný kód si zvolíte sami.

 

elektronicka komunikacia s financnou spravou

Ďalej odporúčame označiť možnosť Žiadam o sprístupnenie oprávnenia pre osobné konanie a vybrať možnosť s daňovým úradom. Takto získate automaticky prístup a budete oprávnený konať vo svojom mene. Ak to neurobíte teraz, budete musieť dodatočne doplniť splnomocnenie.

Stlačíte tlačidlo Registrovať a na e-mailovú adresu, ktorú ste uviedli príde autorizačný e-mail s odkazom na overenie, treba naň kliknúť a potvrdiť tým svoju identitu.

Následne si stiahnite a dvojmo vytlačte a vyplňte tlačivo Dohoda o elektronickom doručovaní a zaneste ho na príslušný daňový úrad, kde ho pred pracovníkom Finančnej správy musíte podpísať. Ak máte účtovníka, budete ho musieť splnomocniť, aby mohol pristupovať k vašej elektronickej schránke.

Ak máte eID a KEP, môžete aj z domu

Dokončenie registrácie môžete urobiť aj z pohodlia domova: kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) alebo občianskym preukazom s čipom, teda eID kartou. Zjednoduší to registráciu, keďže nemusíte navštíviť na jej dokončenie a vygenerovanie prístupu daňový úrad.

Elektronická komunikácia a pridelenie DIČ nie je to isté

Na elektronickú komunikáciu s Finančnou správou je aktuálne zaregistrovaných už vyše 560-tisíc subjektov. Finančná správa ale upozorňuje, že registráciu na elektronickú komunikáciu si nemožno zamieňať s registráciou pre potreby pridelenia DIČ (daňového identifikačného čísla). Tieto dva procesy nie sú totožné.

Finančná správa na to upozornila, pretože sa objavilo množstvo prípadov, kedy si subjekt zamenil uvedené prípady a tak elektronickú komunikáciu nestihol založiť v zákonom stanovenej lehote.

Prečo vlastne funguje elektronická komunikácia

Registráciou pre účely elektronickej komunikácie s finančnou správou sa stávate ako subjekt a daňovník používateľom elektronických služieb finančnej správy a po autorizácii získavate možnosť podávať dokumenty finančnej správe elektronicky, bez potreby návštevy daňového úradu. V konečnom dôsledku je to pre vás omnoho výhodnejšie. Napríklad podanie daňového priznania bude omnoho rýchlejšie a nebudete kvôli nemu musieť chodiť osobne na úrad.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 7 krát 5 0.5