Materská dovolenka v roku 2019 – všetko, čo potrebujete vedieť

21.01.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Ako vyzerá materská dovolenka v roku 2019? Kedy možno žiadať o jej navýšenie? Všetky potrebné informácie sme zhrnuli do prehľadného článku.


Narodenie dieťaťa je zásadnou udalosťou v živote jeho rodičov. Pre matky a často aj pre snaživých otcov to znamená dlhšie voľno z práce – materskú dovolenku.

Štandardná dĺžka materskej dovolenky je 34 týždňov, existujú však aj výnimky. V roku 2019 je pre potreby poberania materskej dávky nutné odpracovať 270 dní a to v období posledných dvoch rokov. Materské môžu od roku 2019 poberať aj obaja rodičia súčasne. V prípade, že je výška materského nízka, môžete požiadať o jej navýšenie.

Na materskú dovolenku, v prípade muža rodičovskú dovolenku, môže nastúpiť aj muž, a to v rovnakom rozsahu. Jedinou podmienkou je nástup až po uplynutí 6 týždňov od pôrodu.

 

materske zvysenie a vylepsenie

Ako určiť výšku materskej dovolenky

To, koľko peňazí budete počas materskej dovolenky dostávať závisí od toho, aký vysoký príjem ste mali pred nástupom na takéto voľno. Od mája 2017 predstavuje príspevok 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). To znamená, že slovenské mamičky sa môžu často dostať až na úroveň blízku ich čistému príjmu.

Samostatne zárobkovo činným osobám, študentkám alebo ženám zamestnaným na dohodu nevzniká nárok na materskú dovolenku.

Žiadosť o materské vám vystaví ošetrujúci lekár väčšinou 6 až 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu. V prípade iného poistenca vydá žiadosť príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.

Nízke materské? Dá sa to riešiť, ale...

Ak bol príjem matky pred pôrodom nízky, resp. materské má byť nižšie ako rodičovský príspevok, môžete požiadať o navýšenie – teda dorovnanie tejto sumy.

„Ak je suma materského nižšia ako je suma rodičovského príspevku, možno požiadať o jej dorovnanie do výšky rodičovského príspevku. Nie však Sociálnu poisťovňu, ale príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho bydliska, ktorý rodičovský príspevok aj ostatné štátne sociálne dávky priznáva a vypláca,“ informuje Sociálna poisťovňa.

Aktuálna výška rodičovského príspevku pre rok 2019 je 220,70 eur na jedno dieťa. Pri dvoch deťoch je výška príspevku 275,88 eur, pri troch je to 321,05 eur.

Rok 2019: rodičia môžu poberať materské súčasne

Doposiaľ platilo, že ak napríklad otec poberal materské na staršie dieťa a matka začala poberať materské na mladšie dieťa, Sociálna poisťovňa automaticky zastavila dávku pre otca. Tento trend bolo možné badať najmä v prípadoch, kedy sa rodičom narodili dve deti v kratšej dobe a jeden z rodičov tak nestihol vyčerpať celý nárok na materské.

Skvelou správou pre všetky podobné prípady je, že v roku 2019 už otec bude môcť poberať materské na staršie dieťa a súčasne matka na mladšie dieťa. Stále však platí, že na to isté dieťa rodičia nemôžu poberať dávku súčasne.

Upozorňujeme, že ani jeden rodič nesmie počas poberania materského poberať rodičovský príspevok.

Za určitých okolností možno aj pracovať

Existuje mnoho žien, ktoré chcú počas materskej aj pracovať. Nie je to možné, pokiaľ by ste chceli pracovať na rovnakú zmluvu u rovnakého zamestnávateľa, ktorý za vás platil nemocenské poistenie. Elegantným riešením je uzavrieť novú pracovnú zmluvu u rovnakého zamestnávateľa. Ak uzavriete novú zmluvu alebo budete podnikať, váš príjem nebude znižovať výšku materskej dávky.

Po materskej dovolenke prejdete na rodičovský príspevok

Materská dovolenka skončí a vy môžete plynule prejsť na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade dostanete v roku 2019 od štátu rodičovský príspevok vo výške 220,70 eur. Štandardne môžete poberať rodičovský príspevok do troch rokov dieťaťa.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 23 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dávky a dôchodky - spravodajstvo