Komentár: Zvyšovanie sadzieb v Európe sa pravdepodobne odkladá

25.01.2019 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Európska Centrálna Banka (ECB) podľa očakávania nechala úrokové sadzby na nezmenenej úrovni.


Hlavné úrokové sadzby ostávajú na minimálnej úrovni 0,0 percenta a depozitné úrokové sadzby ostávajú nezmenené na mierne zápornej úrovni - 0,4 percenta.

Rada guvernérov očakáva, že sadzby sa pravdepodobne nebudú zvyšovať, pokiaľ to bude potrebné na dosiahnutie strednodobého cieľa ECB, čiže inflácie tesne pod 2 percentá. ECB bude podľa slov svojho prezidenta situáciu prísne monitorovať.

Situácia s úrokovými sadzbami by sa mohla zmeniť v druhej polovici 2019, kedy by sme mohli byť svedkami pomalého zvyšovania úrokových sadzieb.

Komentár: Zvyšovanie sadzieb v Európe sa pravdepodobne odkladá

Zdroj: shutterstock

Mario Draghi na tlačovej konferencii potvrdil spomalenie hospodárskeho rastu v eurozóne. Dáta sú naďalej slabšie než sa očakávalo a takisto spomenul, že spomalenie bolo z veľkej časti spôsobené nárastom protekcionistických politík a vďaka vysokej volatilite na finančných trhoch.

V otázke očakávaného hospodárskeho rastu priznal, že v krátkom časovom horizonte bude pravdepodobne slabší. ECB je podľa neho pripravená prispôsobiť svoje nástroje menovej politiky tak, aby sa dosiahol hlavný cieľ vo výške inflácie.

Ekonomická slabosť v eurozóne spolu s rastúcimi obavami z negatívneho vplyvu globálneho obchodného napätia spôsobili, že ekonómovia posunuli svoje očakávania, že ECB bude pokračovať v sprísňovaní politiky.

Najobchodovanejší menový pár EUR/USD úvodom dňa síce klesal, no počas tlačovej konferencie otočil krátkodobý trend a posilnil o takmer 0,50 percenta na úroveň 1,137.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre