Ako a kde si založiť transparentný účet

30.01.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Transparentný účet je v podstate bežný bankový účet, avšak informácie o pohyboch na účte sú verejné a môže ich kontrolovať verejnosť. Na Slovensku ho ponúkajú zatiaľ len niektoré banky.


To, ako hospodárime so svojimi peniazmi, je súkromnou záležitosťou každého z nás. Avšak to, ako hospodária s peniazmi poslanci, občianske združenia či ľudia vykonávajúci prácu či poslanie v štátnom sektore – to by malo byť vo verejnom záujme. Výborným nástrojom na kontrolu činnosti verejných či štátnych organizácií, ale aj osôb, ktoré majú tendenciu vstúpiť do vecí verejných je práve transparentný účet.

Pre koho je určený transparentný účet

Štátne inštitúcie, mestské či obecné samosprávy, rôzne neziskové združenia a verejne činné osoby. To všetko sú orgány, ktoré ak chcú, môžu sprístupniť údaje o tom, ako nakladajú so zverenými či vlastnými peniazmi.

Možnosť založiť si transparentný účet je pomerne novinkou v našej krajine. Banky ju začali ponúkať len v roku 2018 a podľa dostupných informácií si transparentný účet možno na Slovensku založiť len v dvoch komerčných bankách.

 

Kde si založiť transparentný účet

Možnosť zriadiť si transparentný účet ponúkajú aktuálne dve banky na Slovensku. V jednej z týchto bánk si dokonca za takéto transparentné hospodárenie treba priplatiť.

Transparentný účet zadarmo ponúka Fio banka. Jeho zriadenie je bezplatné a taktiež jeho zaradenie do zoznamu transparentných účtov je rovnako bez poplatkov.

Za päť eur mesačne si transparentný účet založíte aj v Slovenskej sporiteľni (SLSP). Funguje to v praxi tak, že najprv si založíte bežný účet a potom požiadate o jeho zverejnenie. To však automaticky znamená, že okrem poplatku 5 eur, platíte aj za vedenie bežného účtu. Ako uvádza SLSP na svojich stránkach, tento poplatok si však možno znížiť o polovicu, prípadne ho mať zadarmo, ak účet aktívne využíva a splní určité podmienky.

transparentny ucet ako ho otvorit

Ďalšie banky sa plánujú pridať

Ďalšie väčšie banky v súčasnosti transparentný účet neponúkajú. Niektoré z nich ale nevylučujú možnosť jeho zavedenia. Tak sa totiž vyjadrili ich predstavitelia koncom leta minulého roka. 

"Aktuálne transparentný účet neposkytujeme, do budúcnosti však jeho doplnenie do produktového portfólia nevylučujeme," potvrdila pre TASR hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Jeho zavedenie zvažuje aj VÚB. "Zriadenie transparentných účtov už do začiatku tohtoročných komunálnych volieb nestíhame, ale intenzívne uvažujeme nad riešeniami a pokúsime sa ich mať pre klientov k dispozícii k niektorým z nadchádzajúcich volieb," doplnil PR manažér VÚB Dominik Miša.

Rozšíriť ponuku o transparentný účet neplánuje v najbližšom čase ČSOB banka ani Prima banka. "Transparentný účet v ponuke nemáme a s cieľom zachovania maximálne jednoduchej produktovej ponuky ho do nášho produktového portfólia neplánujeme zaradiť," dodala hovorkyňa Prima banky Eva Čonková.

Zaujímavý príklad od susedov z Česka

Transparentný účet je o férovosti, nie však o povinnosti. Rovnaké možnosti ponúka všetkým, ktorí sú ochotní ukázať svoje príjmy aj výdavky. Kto ich nechce zverejniť pravdivo, s tým ani transparentný účet nič nenarobí.

V Česku musia mať transparentné účty napríklad všetci prezidentskí kandidáti. U nás to zatiaľ tak nie je. Avšak i počas predvolebných kampaní do parlamentu v ČR mali niektoré politické strany dva rôzne účty, pričom len jeden z nich bol transparentný. Mnohí odborníci tak tvrdili, že sa tak ich úsilie mohlo minúť účinku.

Ako sa dá kontrolovať transparentný účet

Je to rovnako jednoduché, ako keď máte prístup k svojmu bankovému účtu. Kontrolu takýchto účtov umožňuje napríklad internetová stránka www.transparentneucty.sk. Ak niekto vkladá na účet peniaze či už ako hotovostný alebo bezhotovostný vklad a chce, aby príjemca vedel, od koho sú, musí uviesť tieto údaje v dokladoch. 

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 8 krát 5 0.5