Kedy policajti môžu vziať vodičský preukaz a kedy technický?

24.07.2020 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Všetci vodiči sú povinní rešpektovať platné zákony, či už jazdia na Slovensku alebo niekde v zahraničí. Ak pochybíte, môžu vám policajti vziať doklady k autu a pokojne aj EČV.


Kedy vám policajt môže odobrať vodičský preukaz? Za akých okolností môžete prísť o technický preukaz? V tomto článku nájdete praktické príklady a tipy, čomu sa vyvarovať, aby ste o doklady k autu neprišli.

Vodičský preukaz a vodičské oprávnenie

Ako už z názvu vyplýva, vodičské oprávnenie nie je nič hmatateľné, no i tak o to môžete prísť. Oprávnenie nadobúdate zložením teoretických a praktických skúšok v autoškole. Po splnení týchto podmienok a preukázaní schopnosti viesť vozidlo a schopnosti orientovať sa v premávke nadobúdate vodičský preukaz.

Vodičák vám môžu vziať na istý čas, ale pokiaľ vám vezmú vodičské oprávnenie, budete musieť opäť absolvovať skúšky v závislosti od priestupku. Môžu vás poslať na doškoľovací kurz, prípadne plný kurz v autoškole, vrátane lekárskej prehliadky, v niektorých prípadoch aj psychologického poradenstva.

Ak vám zadržia vodičský preukaz, znamená to, že nejaký čas nebudete môcť šoférovať automobil. Vrátenie preukazu môže byť podmienené zaplatením pokuty, kurzom, lekárom alebo psychológom, vždy podľa konkrétneho prípadu zadržania. Najčastejšie dôvodom je alkohol za volantom.

Kedy policajti môžu vziať vodičský preukaz a kedy technický?

Zdroj: Shutterstock

Kedy vám policajti vezmú vodičský preukaz

Zákon jasne stanovuje, kedy môžu policajti vziať vodičský preukaz na mieste. Zväčša ide o závažné dopravné priestupky alebo prípady, kedy môže byť vodič svojim konaním, prípadne svojim vozidlom nebezpečný pre svoje okolie či premávku.

 • alkohol a návykové látky – Ak policajt dychovou skúškou zistí prítomnosť alkoholu v krvi, okamžite vám vezme vodičský preukaz. To isté platí aj pri testoch na drogy.
 • odmietnutie alkoholového testu – Ak odmietnete dychovú skúšku, prihliada sa na vás rovnako, ako keby ste nafúkali, a to znamená, že váš vodičský preukaz skončí u policajtov.
 • ťažká nehoda, smrteľné zranenie – Ak dôjde k tragickej nehode, prípadne veľmi ťažkej zrážke, policajt má právo vziať vám vodičský preukaz.
 • útek z miesta nehody – Ak spôsobíte svojmu susedovi malý škrabanec, prípadne oškriete lak, väčšinou to nie je dôvod na vzatie vodičského preukazu, ak však utečiete z miesta nehody, máte postarané o poriadny problém a vzatím vodičáku to len začína.
 • nemáte oprávnenie viesť uvedený typ vozidla – Ak jazdíte na automobile, ktorý nie je v skupine B a vy máte len vodičský preukaz skupiny B, policajt má právo vziať váš vodičský preukaz.
 • porušený zákaz šoférovania – Ak váš vodičák nie je platný, alebo máte súdny prípadne iný príkaz od správneho orgánu, ktorý vám neumožňuje šoférovať auto a vy napriek tom šoférujete, riskujete, že vám policajti odoberú vodičské oprávnenie.
 • jazda bez diaľničnej známky – Ak vás polícia odchytí na platenom úseku diaľnice a vy nedisponujete diaľničnou známkou, môžu vám odobrať vodičský preukaz.
 • nedostatok hotovosti – Ak dostanete od policajných zložiek pokutu za priestupok a nemáte pri sebe hotovosť ani platobnú kartu, policajti vám môžu dočasne zabaviť váš vodičský preukaz – ak pokutu zaplatíte, vodičský preukaz získate obratom späť.

Ťažká noha na plyne vás môže stáť desiatky eur. Od apríla platí nový sadzobník pokút.

Tieto križovatky robia aj skúseným šoférom najväčšie problémy

Potvrdenie o dočasnom zadržaní vodičáku

Po zadržaní vodičského preukazu policajt bezodkladne vydá potvrdenie o zadržaní VP a najneskôr v nasledujúci pracovný deň po jeho zadržaní zašle vodičský preukaz orgánu PZ príslušnému podľa miesta, kde bol VP zadržaný.

V potvrdení môže policajt povoliť ďalšiu jazdu s vozidlom najviac na 15 dní, ak takou jazdou nebude ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Povolenie platí len na území SR.

Vodičský preukaz nemôže byť odobratý v prípade, že prekročí povolenú rýchlosť, prípadne sa dopustí menšieho priestupku.

Kedy vám policajti vezmú technický preukaz

 • vozidlo nemá technickú a emisnú kontrolu – Ak vaše vozidlo nemá platnú technickú a emisnú kontrolu, policajt podľa zváženia môže odobrať technický preukaz aj tabuľky s EČV.
 • nepovolený typ fólií na oknách
 • technická nespôsobilosť - Obmedzený alebo znemožnený výhľad z miesta vodiča, prasknuté či poškodené čelné sklo s veľkosťou poškodenia väčšou ako 20 mm, nedostatočne pripevnené koleso, zjavne poškodené pruženie či únik prevádzkových kvapalín, poškodený výfuk – to sú časté dôvody, prečo vodiči prichádzajú o svoje papiere od auta.
 • jazda na vozidle vyradenom z evidencie
 • nečitateľné údaje v osvedčení o evidencii
 • podozrenie z neoprávnených zmien v osvedčení o evidencii
 • poškodená alebo nečitateľná tabuľka EČV
 • nezaplatené PZP, prípadne žiadne potvrdenie o zaplatení poistenia

 


Kvíz: Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 8 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.