Prezidenti SR: Rudolf Schuster - prvý prezident volený občanmi

30.01.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


Rudolf Schuster prebral prezidentské žezlo po Michalovi Kováčovi. Bol prvým prezidentom, ktorého si zvolili občania v prvej priamej voľbe prezidenta.


Veľvyslanec, poslanec, primátor

Rudolf Schuster bol tesne po revolúcii zvolený za predsedu Slovenskej národnej rady, trvalo to však len do 30. júna 1990. Po skončení vo funkcii sa stal veľvyslancom ČSFR v Kanade, kde pôsobil až do rozdelenia republiky, respektíve do roku 1992, kedy bol odvolaný. Hneď potom pracoval na Ministerstve zahraničných vecí.

V roku 1994 bol zvolený za primátora Košíc, čo sa mu podarilo už druhýkrát. V roku 1998 získal aj mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, kde pôsobil až do nástupu do funkcie prezidenta. V tom istom roku, kedy sa stal poslancom NR SR, bol tiež spoluzakladateľom Strany občianskeho porozumenia, ktorá ho aj nominovala za kandidáta do prezidentských volieb.

Prvá priama voľba prezidenta

Po skončení mandátu Michala Kováča parlament niekoľkokrát skúšal zvoliť jeho nasledovníka, ale kandidáti buď nezískali potrebný počet hlasov, alebo nebol navrhnutý žiadny kandidát. Nasledovali prvé priame prezidentské voľby na Slovensku, ktoré sa uskutočnili 15. a 29. mája 1999. V prvom kole sa o percentá uchádzalo hneď niekoľko zvučných mien.

Okrem iných kandidoval aj Vladimír Mečiar, Michal Kováč či Ján Slota. O post hlavy štátu zabojovala aj bývalá herečka Magdaléna Vášáryová. Do druhého kola sa dostal Rudolf Schuster a Vladimír Mečiar. Prvý z menovaných nakoniec vyhral druhé kolo prezidentských volieb s počtom hlasov 1 727 481 (57,18 %).

Inaugurácia druhého slovenského prezidenta prebehla 15. júna 1999.

 

Rudolf Schuster

Zdroj: Wikipedia

 

Zdravotné problémy

Asi najťažšie obdobie na poste prezidenta prežil Rudolf Schuster v roku 2000. Toto obdobie sa do slovenského povedomia zapísalo ako rok, kedy takmer umrel slovenský prezident. V júni toho roka previezli prezidenta do bratislavskej nemocnice so zvýšenou teplotou. Lekári u neho nakoniec zistili závažné ochorenie hrubého čreva.

Prezidenta prevážali z nemocnice do nemocnice, kde absolvoval rôzne druhy vyšetrení. Počas pobytu v nemocnici dostal aj zápal pľúc. Aj napriek starostlivosti slovenských lekárov nenastalo žiadne zlepšenie zdravotného stavu. Lekári dokonca vyhlásili, že prezident je v kritickom stave.

Rakúska záchrana

Blízka rodina Rudolfa Schustera žiadala prevoz do rakúskej nemocnice v Innsbrucku, kde ho prijali na jednotke intenzívnej starostlivosti. V Rakúsku sa jeho stav začal zlepšovať. Medzitým však slovenská vláda na čele s Mikulášom Dzurindom prevzala prezidentské kompetencie.

Dôvodom mal byť prezident na pokraji smrti, ktorý nemôže pracovať so svojou právomocou. Na konci júla v roku 2000 sa však Rudolf Schuster postavil pred novinárov v nemocničnom župane a od 1. augusta opätovne prevzal prezidentskú právomoc. Neskôr sa zistilo, že prezidentov vážny stav zapríčinili baktérie v brušnej dutine.

Údajne sa tam mali dostať po niekoľkých operáciách v slovenskej nemocnici ministerstva vnútra. Dodnes však nie je jasné, čo spôsobilo, že sa do jeho tela tieto baktérie dostali. Jednou z verzií je aj nedostatočná hygienická príprava na operáciu v nemocnici ministerstva vnútra.

Prozaik, dramatik, scenárista, cestovateľ

Náš druhý prezident je známy aj svojou tvorivou činnosťou. Napísal niekoľko kníh, scenárov, divadelných hier a okúsil aj režisérske remeslo. Venuje sa aj zberateľstvu, fotografovaniu a fotografiám, filmu, histórii a cestovaniu po svete.

Koniec prezidentovania

Vo funkcii prezidenta pôsobil celých 5 rokov až do roku 2004. V tom istom roku opäť kandidoval za prezidenta Slovenskej republiky, ale nedostal sa do druhého kola.

Manželka Rudolfa Schustera a bývalá prvá dáma Irena Schusterová zomrela 24. mája 2008. Bývalý prezident má aj dve deti, dcéru Ingrid a syna Petra.


Funkčné obdobie prezidenta SR: 15. jún 1999 – 15. jún 2004

Dátum narodenia: 4. január 1934 (Košice, Medzev)

Rodina: Irena Schusterová (manželka, zomrela 24. mája 2008), Ingrid (dcéra) a Peter (syn)

Vzdelanie: Slovenská vysoká škola technická v Bratislave, Stredná priemyselná škola stavebná (Košice)

Profesie: Projektant, asistent na VŠ, referent, politik, primátor, veľvyslanec ČSFR, poslanec, prezident, prozaik, dramatik, scenárista

Zdroj: prezident.sk, Štatistický úrad SRPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 5 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.