Stavebné sporenie a štátna prémia v roku 2019 (čo všetko sa zmenilo)

12.02.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Odmena za sporenie sa v tomto roku mierne zvýšila, počet ľudí, ktorí na ňu majú nárok je menší. Poďme sa spolu pozrieť na zmeny, ktoré sa udali v stavebnom sporení.


Máj 2018 priniesol zásadnú novelu zákona o stavebnom sporení. Stavebné sporiteľne sa voči nemu ohradili a tak prišiel kompromis, ktorého výsledkom však je, že podpora štátu sporiteľom bude nižšia.

Čo všetko sa zmenilo po 25 rokoch

Vláda Slovenskej republiky veľmi zásadne zmenila pravidlá a podmienky stavebného sporenia, avšak až najmä pre zmluvy uzatvorené po 1. januári 2019. Zmeny sa považujú za negatívne a skôr na úkor bežných ľudí.

Minimálne sporenie: 2800 eur za rok

Jednou z najvýraznejších zmien je, že na plnú štátnu prémiu je potrebné vložiť 2 800 eur ročne. To je viac ako 233 eur mesačne. A aká je výška štátnej prémie? Je to 70 eur. Na štátnu prémiu majú nárok tí ľudia, ktorých príjem nepresahuje 1,3 násobok priemernej mzdy.

Len pripomíname, že v roku 2018 stačilo na získanie štátnej prémie sporiteľovi vložiť čiastku 1 327,80 eur ročne.

Vďaka vyššie uvedeným skutočnostiam vznikla paradoxná situácia. Ako sporiteľ musíte zarábať dostatočne málo, aby ste mali nárok na štátnu prémiu, ale zároveň musíte vložiť dvakrát viac financií ako v predošlom roku.

 

stavebné sporenie a zmeny v roku 2019

Šesť rokov a je po prémii

Priateľskí sporitelia, ako sa im v jazyku poisťovní hovorilo, teda klienti, ktorí držali financie v stavebnom sporení na zhodnotenie, sa stali nepriateľmi. Od 1. januára môže sporiteľ získavať štátnu prémiu maximálne 6 rokov. Po šiestom roku trvania zmluvy túto prémiu strácate.

Účel sporenia: už iba bývanie

Pôvodne fungovalo stavebné sporenie tak, že po šiestich rokoch ste mohli požiadať o vyplatenie vašich úspor a to bez dokladovania príjmu. To je od roku 2019 tiež minulosťou. Od 1.1.2019 možno nasporené peniaze využiť výlučne len na potreby výstavby, kúpy nehnuteľnosti alebo rekonštrukcie vášho bývania. Ak nebudete vedieť zdokladovať účel, prídete o štátnu prémiu. Táto novinka sa týka zmlúv uzatvorených po 1. januári 2019.

Vklad na konci roka sa nevyplatí

Ak vložíte peniaze jednorazovo, napríklad na konci roka, máte nárok iba na polovičnú štátnu prémiu. To znamená, že ak si stavebné sporenie založíte a začnete sporiť až po šiestom mesiaci v roku, pripravíte sa o polovicu štátnej prémie, teda 35 eur.

Medziúver? Takisto prídete o prémiu

Ak ste doposiaľ nechceli čakať roky na stavebný úver, mohli ste si vziať tzv. medziúver a štátnu prémiu poberať naň. Novela zákona ukončila aj túto možnosť. Ministerstvo argumentuje tým, že toto opatrenie bude viesť sporiteľov k zodpovednému zadlžovaniu sa. Teda k dlhodobému sporeniu.

Doplnok k hypotéke

Vzhľadom k veľmi prísnym kritériám k poskytovaniu hypoték odborníci predpovedajú, že mnoho ľudí bude stavebné sporenie využívať práve na dofinancovanie hypoték. Aktuálne už v banke na Slovensku nedostanete 100% ani 90% hypotéku. Žiadateľ už musí mať vlastné prostriedky, prípadne využije spomínané stavebné sporenie.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2.5
Hlasované: 5 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.