Zoznam kandidátov v prezidentských voľbách 2019 (+ popis)

07.02.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


Pozrite si oficiálny zoznam kandidátov na prezidenta.


Aktualizované 21.2.2019

Prezidentské voľby sa nezadržateľne blížia a zoznam kandidátov je už kompletný. Z 19 ohlásených uchádzačov a uchádzačiek ostalo 15. Svojej kandidatúry sa vzdali Oskar Fegyveres a Gabriela Drobová. Kandidatúra Jána Molnára a Radovana Znášika bola kvôli nesplneniu podmienok odmietnutá predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Kandidáti museli splniť vekovú hranicu 40 rokov, byť občanmi Slovenskej republiky a mať podpisy od minimálne 15 000 občanov alebo 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

 1. Béla Bugár
 2. Zuzana Čaputová
 3. Martin Daňo
 4. Štefan Harabin
 5. Eduard Chmelár
 6. Marian Kotleba
 7. Milan Krajniak
 8. József Menyhárt
 9. František Mikloško
 10. Robert Mistrík
 11. Maroš Šefčovič
 12. Róbert Švec
 13. Bohumila Tauchmannová
 14. Juraj Zábojník
 15. Ivan Zuzula

Kandidáti v prezidentských voľbách 2019 (zoznam + popis)

Zdroj: finance.sk

Ivan Zuzula

Ivan Zuzula

Zdroj: Wikipedia

Vek: 64 rokov

Ivan Zuzula je meteorológ, politik, environmentálny vedec a pedagóg na vysokej škole. Zároveň je predsedom Slovenskej konzervatívnej strany (SKS), ktorá bola pred zmenou mena tiež známa ako strana Sieť. Do volieb vstupuje ako občiansky kandidát s podporou svojej strany (SKS). Chce osloviť konzervatívnejšiu časť voličov. Jeho strana označila ochranu rodiny, udržateľný rozvoj a prosperitu Slovenska za jeho priority. Do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát na základe 16 500 podpisov občanov.

Juraj Zábojník

Juraj Zábojník

Zdroj: jurajzabojnik.sk

Vek: 57 rokov

Juraj Zábojník začínal na Úrade ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií, kde okrem iného dosiahol riaditeľskú funkciu a získal hodnosť plukovníka. Počas jeho pôsobenia na tomto úrade riadil aj mnohé stretnutia prezidentov, premiérov, predsedov a sprevádzal aj pápeža Jána Pavla II. počas jeho návštevy Slovenska. Venuje sa bezpečnostnej analýze, v minulosti pracoval aj v korporátnom sektore. Kandiduje ako nezávislí kandidát a vyzbieral viac ako 20 000 podpisov.

Bohumila Tauchmannová

Bohumila Tauchmannová

Zdroj: Wikipedia

Vek: 60 rokov

Bohumila Tauchmannová je podnikateľka a občianska aktivistka. Vyštudovala Vysokú školu ekonomickú, je vydatá za Miroslava Tauchmanna, s ktorým spolu aj podnikajú a majú dve deti. Má za sebou mnoho občianskych aktivít, čo bol podľa jej slov aj dôvod kandidatúry. Vypracovala a koordinovala národné vzdelávacie projekty Kvalita z našich regiónov - Pýtajme si slovenské. Je tiež členkou Vidieckej platformy, Občianskeho združenia Kvalita z našich regiónov a Zväzu obchodu Slovenskej republiky. Do volieb vstupuje ako nezávislá kandidátka na základe podpisov od občanov.

Róbert Švec

Róbert Švec

Zdroj: Facebook/Róbert Śvec

Vek: 42 rokov

Róbert Švec vyštudoval politológiu na Trnavskej univerzite. Momentálne pôsobí ako predseda občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody (SHO), ktoré sa plánuje zapísať ako politický subjekt. Prostredníctvom tohto združenia sa venuje občianskym aktivitám. Do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát na základe podpisov od občanov.

Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič

Zdroj: Wikipedia

Vek: 52 rokov

Maroš Šefčovič je podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu. Záležitostiam EÚ sa venuje vyše 15 rokov, pri príprave na vstup Slovenska do EÚ manažoval sekciu európskych záležitostí. Bol pri prvých krokoch SR v rámci EÚ, pri vstupe do Schengenu a eurozóny, a presadil reformu úradníckej administratívy. Ponuku kandidovať mu predložila strana Smer-SD, s ktorou v polovici januára nakoniec súhlasil. Kandiduje na základe poslaneckých podpisov, ale ako nezávislý kandidát.

Robert Mistrík

Robert Mistrík

Zdroj: Wikipedia

Vek: 52 rokov

Robert Mistrík sa vzdal kandidatúry na post prezidenta v prospech Zuzany Čaputovej.

Robert Minstrík je vedec, chemik, politik a podnikateľ. Je jedným zo zakladateľov strany SaS, z ktorej v roku 2012 odišiel. V roku 1998 založil spoločnosť HighChem, ktorá sa zaoberá výskumom hmotnostnej spektrometrie, podieľal sa na medzinárodných projektoch, v roku 2007 mu bol v USA uznaný aj patent na identifikáciu látok proti chorobám a prednášal na univerzitách či konferenciách. Do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát na základe podpisov od občanov.

František Mikloško

František Mikloško

Zdroj: Wikipedia

Vek: 71 rokov

František Mikloško je politik. Po revolúcii sa stal členom Koordinačného výboru hnutia VPN, za ktoré neskôr aj kandidoval vo voľbách do vtedy ešte Slovenskej národnej rady. Ako poslane NR SR pôsobil až do roku 2010. Na prezidentský post kandidoval už v rokoch 2004 a 2009. Od ukončenia svojej politickej kariéry sa venuje publicistickej činnosti, navštevuje školy a vystupuje na konferenciách. Do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát na základe podpisov od občanov.

József Menyhárt

József Menyhárt

Zdroj: Wikipedia

Vek: 42 rokov

József Menyhárt sa vzdal kandidatúry na post prezidenta v prospech Roberta Mistríka.

József Menyhárt je vysokoškolský pedagóg na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a jazykovedec. Pôsobil ako poslanec v Trnavskom samosprávnom kraji a bol aj zástupcom starostu obce Vrakúň. V súčasnosti je predsedom Strany maďarskej komunity (SMK), do ktorej vstúpil v roku 2010. Pôsobil v nej aj ako okresný predseda v Dunajskej Strede. Strana maďarskej komunity (SMK) je momentálne mimo parlamentu. Do volieb vstupuje s podporou strany SMK a kandiduje na základe podpisov od občanov.

Milan Krajniak

Milan Krajniak

Zdroj: Wikipedia

Vek: 46 rokov

Milan Krajniak je poslanec parlamentu a podpredseda hnutia Sme rodina. V minulosti bol vydavateľom internetového denníka Konzervatívny výber a blogoval. V rámci poslaneckého mandátu je aj členom Výboru pre obranu a bezpečnosť. Do volieb vstupuje s podporou strany Sme rodina a kandiduje na základe podpisov od občanov.

Marian Kotleba

Marian Kotleba

Zdroj: Wikipedia

Vek: 41 rokov

Marian Kotleba je politik, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a predseda Ľudovej strany Naše Slovensko. Je známy aj svojimi kontroverznými názormi na Slovenské národné povstanie, pripomienkovými stretnutiami na výročie vzniku Slovenského vojnového štátu, na ktorého čele stál Jozef Tiso, prípadne aj pochodmi v čiernych uniformách so železným dvojkrížom, ktorý bol znakom Hlinkovej gardy. Do volieb vstupuje s podporou ĽSNS a kandiduje na základe podpisov od občanov.

Eduard Chmelár

Eduard Chmelár

Zdroj: Wikipedia

Vek: 47 rokov

Eduard Chmelár je vysokoškolský pedagóg, historik, politický analytik, publicista a venoval sa aj scenáristike a občianskym kampaniam. Väčšinu aktívneho života pracoval na akademickej pôde, no viedol aj niekoľko občianskych kampaní. Momentálne pôsobí ako docent, bol aj rektorom na vysokej škole mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave. V minulosti kandidoval aj vo voľbách do NR SR a Európskeho parlamentu. Do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát na základe podpisov od občanov.

Štefan Harabin

Štefan Harabin

Zdroj: Wikipedia

Vek: 61 rokov

Štefan Harabin je sudca Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Kedysi pôsobil ako minister spravodlivosti a bol tiež podpredsedom vlády. Pracoval aj na Krajskom súde v Košiciach a bol aj predsedom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát na základe podpisov od občanov.

Martin Daňo

Martin Daňo

Zdroj: Wikipedia

Vek: 42 rokov

Martin Daňo je podnikateľ, vloger, novinár a prevádzkovateľ webu Ginn.Press, ktoré sa predstavuje ako združenie na ochranu verejného záujmu, boj proti korupcii, klientelizmu a rodinkárstvu. Má vlastný kanál na YouTube, kde vysiela aj naživo. Pri svojej práci sa často dostáva do konfliktu s úradníkmi, politikmi, policajtmi a novinármi. Do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát a kandiduje na základe podpisov od poslancov parlamentu.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Zdroj: Wikipedia

Vek: 45 rokov

Zuzana Čaputová je advokátka a aktivistka. Momentálne je aj podpredsedníčkou strany Progresívne Slovensko, ktorá je mimo parlamentu. Do verejného povedomia sa dostala najmä vďaka spolupráci s právnicko-občianskym združením VIA IURRIS. Niekoľko rokov sa ako právnička iniciatívy Skládka nepatrí do mesta venovala problematike pezinskej skládky. Za túto prácu jej udelili Goldmanovu environmentálnu cenu. Kandiduje na základe podpisov od občanov a s podporou Progresívneho Slovenska.

Béla Bugár

Béla Bugár

Zdroj: Wikipedia

Vek: 60 rokov

Béla Bugár je politik, predseda strany Most-Híd a podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Je bývalým členom politickej strany Strana maďarskej komunity (SMK), z ktorej vystúpil a založil Most-Híd. V slovenskej politike, respektíve poslancom parlamentu je bez prestávky od roku 1990. Na post prezidenta kandiduje prvýkrát. Do volieb vstupuje s podporou strany Most-Híd a kandiduje na základe podpisov od občanov.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 8 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.