Prezidenti SR: Ivan Gašparovič - dvojnásobný prezident

11.02.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


Ivan Gašparovič bol v poradí tretí prezident Slovenskej republiky. Funkciu prezidenta zastával dvakrát po sebe.


Dvojnásobný prezident

Ivan Gašparovič bol v histórii samostatného Slovenska zatiaľ jediným prezidentom, ktorý zastával post hlavy štátu dva funkčné obdobia po sebe (5 + 5 rokov). Prvýkrát sa mu podarilo vyhrať prezidentské voľby v roku 2004. Do volebného boja sa opäť zapojil aj Vladimír Mečiar, ktorý prvé kolo dokonca vyhral.

Okrem iných kandidovali aj známe mená ako Rudolf Schuster, Eduard Kukan či František Mikloško. V druhom kole sa proti sebe postavili Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar. Prvý z menovaných nakoniec dostal 1 079 592 hlasov (59,91 %) a stal sa novým prezidentom Slovenskej republiky.

Do funkcie prezidenta bol inaugurovaný 15. júna 2004, kedy na tomto poste skončil Rudolf Schuster.

Ďalšie prezidentské voľby sa konali v roku 2009. Dosluhujúci Ivan Gašparovič sa rozhodol obhájiť svoju funkciu a opäť kandidoval. Okrem iných kandidovali aj Iveta Radičová a František Mikloško. Dosluhujúci prezident vyhral prvé kolo len tesným náskokom pred Ivetou Radičovou. 

V druhom kole však získal o takmer 250 000 hlasov viac a prezidentské voľby opäť vyhral. Do funkcie bol druhýkrát inaugurovaný 15. júna 2009.

 

Generálny prokurátor a predseda NR SR

Menej známou skutočnosťou, ktorá sa Ivana Gašparoviča týka, je, že po revolúcii zastával post generálneho prokurátora ČSFR v Prahe. Neskôr bol z tejto funkcie odvolaný. Po vstupe do strany HZDS a parlamentných voľbách sa v roku 1992 stal predsedom vtedy ešte Slovenskej národnej rady.

Bol aj pri zostavovaní prvej Ústavy Slovenskej republiky. Po vzniku samostatného Slovenska pôsobil opäť ako predseda, ale teraz už Národnej rady Slovenskej republiky. Ako druhý najvyšší ústavný činiteľ bol súčasťou všetkých politických prešľapov aj úspechov vlády Vladimíra Mečiara až do roku 1998, kedy po parlamentných voľbách nastúpila nová vláda.

Po skončení funkčného prezidentského obdobia Michala Kováča bol jedným z členov vlády, ktorí na istý čas prevzali prezidentské kompetencie. Ešte pred kandidatúrou v prezidentských voľbách stihol vystúpiť zo strany HZDS a založiť si vlastnú stranu Hnutie za demokraciu (HZD).

Ivan Gašparovič

Zdroj: Wikipedia

Športovec, pravdovravnosť a novinári

Exprezidentovou záľubou bol hlavne šport. Jeho najobľúbenejšou športovou aktivitou bol golf, rekreačný hokej a tenis. Medzi rokmi 1966 až 1989 bol dokonca podpredsedom medzinárodnej komisie Československého zväzu ľadového hokeja.

Bývalý prezident si drží celkom obstojnú bilanciu aj na portáli www.demagog.sk, kde mu uznali 54 pravdivých výrokov, 18 nepravdivých výrokov, 9 zavádzajúcich tvrdení a 13 neoveriteľných informácií.

Nie vždy "kamarátsky" vzťah mal so slovenskými novinármi. „Dali sme im, boha, novinárom.“ Slávny výrok, ktorým sa po víťazstve vo voľbách v roku 2009 zvítal s Pavlom Paškom. Počas volebnej noci, keď už bolo jasné jeho víťazstvo, nemali niektoré média povolený vstup ani len do budovy, kde sa konali oslavy.

Jazykové "perly"

Ivan Gašparovič je známy aj svojimi jazykovými prešľapmi. Išlo najmä o verejné prejavy a rozhovory s novinármi. Tu sú niektoré jazykové skomoleniny, ktoré sa nášmu bývalému prezidentovi podarilo vytvoriť.

 • „Myslím sociálne a cítim sociálne a myslím národne.“ - Išlo o skomoleninu volebného hesla ("Myslím národne, cítim sociálne.").
 • „Ja som veľmi rád, že aj v Organizácii spojených nádorov, názorov, spojených nádor, spojených národov.“ - Boj so slovenčinou počas tlačovej konferencie so slovinským prezidentom Danilom Türkom.
 • „Odpoviem vám dvoma slovami – áno, máte pravdu.“ - Odpovedal na otázky o školstve.
 • „Vy ste analfabet? Máte to biele na čiernom.“ - Odpoveď novinárke denníka SME pri opakovaných otázkach o vymenovaní generálneho prokurátora.
 • „Za najvážnejšiu otázku pri stabilizácii regiónu západného balkónu, ehm, Balkánu.“ - Na valnom zhromaždení OSN.
 • "Som rád, že som mohol navštíviť tento dom krási." - Gramatická chyba v knihe návštev počas výstavy bonsajov v Nitre.
 • „Rozhodnúť sa kandidovať do funkcie prezidenta hlavy štátu nikdy nie je jednoduché.“ - Počas prejavu, v ktorom oznamoval svoju kandidatúru na prezidenta.
 • „Ja som skoro 400 dní absolvoval cestami po Slovensku, čo je skoro jeden rok kompletne.“ - Svojrázna matematika v televíznej relácii.
 • „Na druhej strane si myslím, že Slovensko niekedy, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu, že na Slovensku predsa len tá pracovná sila je ešte stále lacnejšia a teraz, chvalabohu, že je lacnejšia.“ - Prezident hovoril o pracovných podmienkach na Slovensku.
 • „Chcem vám poďakovať za podporu pri organizovaní stretnutia s novou hlavou katolíckej cirkvi pápežom Dominikom XVI." - Prezident mal na mysli pápeža Benedikta XVI.
 • "Mali sa radovať za spoločným stolom. Bude radosť iná. Bude to smútok." - V príhovore po tragickej havárii vojenského lietadla v Hejciach.

Funkčné obdobie prezidenta SR:

 • 15. jún 2004 - 15. jún 2009
 • 15. jún 2009 - 15. jún 2014

Dátum narodenia: 27. marec 1941 (Poltár)

Rodina: Silvia Gašparovičová (manželka), Denisa (dcéra) a Ivan (syn)

Vzdelanie: Univerzita Komenského v Bratislave - Právnická fakulta

Profesie: Generálny prokurátor, právnik, politik, vysokoškolský pedagóg, prezident

Zdroj: prezident.sk, Štatistický úrad SRPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 6 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.