Prezidenti SR: Andrej Kiska - prezident bez politickej minulosti

18.02.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


Posledné prezidentské voľby sme zažili v roku 2014. Z druhého kola vyšiel víťazne dnes už dosluhujúci prezident Andrej Kiska.


Manažér, podnikateľ a filantrop

Ešte predtým, ako sa Andrej Kiska stal prezidentom, venoval sa podnikaniu a neskôr aj dobročinnej činnosti. Dá sa o ňom povedať, že je to prvý prezident Slovenska, ktorý za sebou nemá žiadnu politickú minulosť. Možno by sa to dalo považovať za pozitívum, ale zároveň to znamená, že pred kandidatúrou nenadobudol ani žiadne politické skúsenosti.

Založil niekoľko úspešných firiem. Okrem iných aj známe a najúspešnejšie splátkové spoločnosti Triangel a Quatro, za ktoré ho dnes kritizujú jeho oponenti z politického a verejného života. Neskôr svoje podiely v týchto spoločnostiach predal a spolu s ďalším spoločníkom založil charitu, respektíve neziskovú organizáciu Dobrý anjel.

Dobrý anjel je dnes už dobre známa neziskovka, ktorá pomáha rodinám, respektíve deťom so zdravotnými ťažkosťami, ktoré ich dostali aj do finančných problémov. Tento charitatívny projekt funguje aj v Českej republike. Andrej Kiska bol jeho spoluzakladateľom aj u našich českých susedov.

 

Nezávislý kandidát na prezidenta

Svoju kandidatúru na prezidenta Kiska oznámil už v roku 2012. Ako dôvod uviedol rozhorčenie nad stavom slovenskej spoločnosti, na ktorú politici zabudli a ich nečinnosť v riešení problémov bežných ľudí. Do volieb vstúpil ako nezávislý a nestranícky kandidát, ktorý za sebou nemá žiadnu politickú minulosť.

Ešte pred prvým kolom si nikto netrúfal povedať, že Andrej Kiska by mohol celé voľby vyhrať, aj keď bol podľa volebných prieskumov jedným z favoritov na prezidentský mandát. Do boja vstúpil aj dnes už bývalý premiér Robert Fico. Aj on bol podľa volebných prieskumov horúcim favoritom na víťaza volieb.

Výsledky prvého kola nasvedčovali tomu, že našim novým prezidentom bude práve Robert Fico. Dostal 531 919 hlasov s percentuálnym pomerom k počtu platných hlasov 28 % a postúpil do druhého kola. Spolu s ním postúpil do druhého kola aj Andrej Kiska, ktorý dostal 455 996 hlasov s percentuálnym pomerom k počtu platných hlasov 24 %.

Výsledky druhého kola boli prekvapujúce. O novom prezidentovi rozhodol rozdiel o vyše 400 000 hlasov. Ako už dnes vieme, voľby vyhral Andrej Kiska, ktorý bol do funkcie inaugurovaný 15. júna 2014. Pre Roberta Fica, niekoľkonásobného premiéra Slovenska, to bola veľká politická porážka.

Andrej Kiska

Zdroj: Wikipedia

Vládna kríza v roku 2018

Andrej Kiska bol vo funkcii aj počas vládnej krízy po udalosti, ktorá mala na Slovensko výrazný dopad. Reč je o úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Po zverejnení jeho posledného článku o talianskej mafii, ktorej členovia mali blízko k vláde, začali na Slovensku najväčšie protivládne protesty a pochody od Nežnej revolúcie.

Ulica žiadala odstúpenie premiéra, ministra vnútra a policajného prezidenta. Týždeň po vražde vystúpil aj Andrej Kiska s riešením situácie. Navrhol rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby. Začala sa séria politických rezignácií, obviňovaní zo štátneho prevratu a dohôd, ktoré mali zaručiť udržanie vládnej koalície.

Robert Fico nakoniec prezidentovi navrhol a odovzdal svoju demisiu s podmienkou, že bude rešpektovať výsledky parlamentných volieb z roku 2016 a vo funkcii ho nahradí Peter Pellegrini, ktorý je tiež členom Smeru-SD. Z postu ministra vnútra rezignoval aj Robert Kaliňák, ktorého nahradil nominant Smeru Tomáš Drucker.

V máji 2018 skončil na poste policajného prezidenta aj Tibor Gašpar. Nová ministerka vnútra Denisa Saková na jeho miesto dosadila Milana Lučanského. Názory na to, ako Andrej Kiska riešil túto krízu sú rôzne. Sám prezident však vyhlásil, že bolo splnené jedno z dvoch ním navrhnutých riešení, a to zásadná rekonštrukcia vlády.

Kauzy, demagog a rivalita s vládou

Andrej Kiska má slušnú bilanciu výrokov na portáli demagog.sk, ktorý overuje faktickosť tvrdení v politických diskusiách. Podľa nich mal 161 pravdivých výrokov, 17 nepravdivých výrokov, 6 zavádzajúcich výrokov a 23 neoveriteľných informácií.

Jeho doterajšie pôsobenie sa nezaobišlo ani bez problematických káuz. Okrem iných to bola kauza neoprávneného odpočtu DPH firmy, ktorej spoluvlastníkom je aj Andrej Kiska. Daňový úrad zistil, že firma istú časť peňazí použila na jeho prezidentskú kampaň, no účtovala ich tak, ako by to boli výdavky na podnikanie.

Všetky daňové kauzy sa vo všeobecnosti týkali jeho firmy a predvolebnej prezidentskej kampane. Firma si však chybu priznala a daňové nezrovnalosti doplatila.

Veľkú pozornosť si získala aj kauza s pozemkami vo Veľkom Slavkove. Andrej Kiska ešte v roku 1999 kúpil pozemky, ktoré mu neoprávnene predala realitná kancelária. Vlastník pozemkov je Ján Franc, ktorý sa o pozemky s Kiskom sporil od roku 2017. Franc dostal pozemky darom a podľa jeho slov ich nikomu nepredával.

Konečné rozhodnutie v tomto spore padlo ešte na konci roka 2018, kedy Okresný súd v Poprade uznal vlastnícke práva Jánovi Francovi. Súd konštatoval aj fakt, že Andrej Kiska získal pozemky bez toho, aby vedel, že ich kúpa je neoprávnená. Preto má nárok žiadať peniaze od toho, kto mu ich predal.

Andrej Kiska od nástupu čelí aj kritike predstaviteľov vládnej koalície. Tou nešetria hlavne poslanci strany Smer-SD. Tŕňom v oku vládnucej garnitúry sú aj prezidentove správy o stave Slovenskej republiky.


Funkčné obdobie prezidenta SR: 15. jún 2004 - 15. jún 2019

Dátum narodenia: 2. február 1963 (Poprad)

Rodina: Mária Kisková (manželka); Natália a Veronika (dcéry); Andrej, Viktor a Martin (synovia)

Vzdelanie: Elektrotechnická fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave

Profesie: Projektant, podnikateľ, manažér, prezident

Zdroj: prezident.sk, Štatistický úrad SR, otvorenesudy.skPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 8 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.