Komentár: Ekonomické varovanie z Nemecka

15.02.2019 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Medzikvartálne výsledky nemeckej ekonomiky nesršia príliš veľkým optimizmom. Včera vyšli von nové štatistiky, v ktorých jedna z najväčších ekonomík eurozóny napriek nárastu HDP zaostala mierne za očakávaniami.


Z aktuálneho vývoja sa ešte nedá hovoriť o priamom dopade na Slovensko, dôležitý bude dlhodobý a strednodobý výhľad vývoja Nemecka. Dnes sme svedkami mierneho spomalenia nemeckej, ale aj globálnej ekonomiky, čo môže mať za následok nižšiu produktivitu, čiže aj nižšiu výrobu vo veľkých automobilových koncernoch na Slovensku.

A tým pádom aj možné obmedzenie prílivu nových pracovných miest. Automobilový sektor je príliš náchylný na zmeny v ekonomike, od ktorých priamo závisí ďalšia spotreba. Spomalenie by pravdepodobne znížilo dopyt po týchto statkoch (v tomto prípade automobiloch) a ponuka sa tomu bude musieť prispôsobiť.

Pôvodné očakávania sa pri medzikvartálnych výsledkoch rastu HDP hýbali na úrovni 0,1 percenta, pričom reálne výsledky skončili na nulovej úrovni (0,0). Je to však lepší výsledok ako v predchádzajúcom štvrťroku (-0,2 percenta).

Ak by boli zverejnené čísla len o 0,1 percenta nižšie, Nemecko by sa ocitlo v technickej recesii. Euro na tieto správy zareagovalo rýchlym poklesom o 0,30 percenta, no počas dňa časť strát aj vďaka európskym dátam vymazalo. Poklesom zareagoval aj nemecký akciový index DE 30 (DAX).

Komentár: Ekonomické varovanie z Nemecka

Zdroj: fxstreet.com

Výsledok bol teda len veľmi tesný a len o vlások v Európe „nevyrástol“ ďalší štát s ohlásenou technickou recesiou. V opačnom prípade by sa k Taliansku pridala jedna z najsilnejších ekonomík EÚ, čo by mohlo spôsobiť istú paniku.

Európske dáta teda tento krát skončili presne podľa očakávaní. Medzikvartálny rast HDP v EÚ je na úrovni 0,2 percenta a medziročný nárast HDP za 4Q je na 1,2 percenta. Pozitívom je aj zmena nárastu zamestnanosti, ktorá v štvrťročnom porovnaní narástla o 0,3 percenta (očakávanie bolo 0,2 percenta).

Analytici sa už logicky pozerajú na vývoj k ďalším kvartálnym číslam, ktoré môžu krehkú stabilitu potvrdiť, ale aj potopiť.

Komentár: Ekonomické varovanie z Nemecka

Na grafe sú znázornené zhoršené medzikvartálne dáta HDP Nemecka a následná reakcia trhu v najbližších dňoch. Aj keď počas dňa je zvýšená volatilita a po zverejnení trh môže klesať, veľa závisí, či boli zverejnené výsledky v rámci očakávania alebo nie.

Pri všeobecnom zhoršenom výhľade nie je pravidlom, že na tieto dáta nadviaže trh aj nasledujúce dni aspoň zo štatistiky pár rokov späť. Z dlhodobého makroekonomického hľadiska to však môže pomaly meniť býčí sentiment na trhu. Navyše keď sa zhoršuje výhľad takmer v každom hospodárstve a ekonomika globálne začína spomaľovať.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: KomentárePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.