Ako funguje investičné životné poistenie

04.03.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Investičné životné poistenie si dlhé roky držalo prvenstvo na poli poisťovacích produktov. Dnes už však aj jeho zástancovia tvrdia, že ide o zbytočne drahý spôsob sporenia. Poďme sa pozrieť na to, prečo je to tak.


Trh s poistkami prešiel v posledných rokoch zásadnejšími zmenami. Dlhoročné bestsellery typu investičné životné poistenie totiž už nejaký čas nie sú tak populárne a aj ich odvekí zástancovia už hovoria o tom, že ide o nevýhodnú formu sporenia. Poďme sa pozrieť na to, ako vlastne také investičné životné poistenie funguje.

Poistenie a sporenie v jednom

Podstata investičného poistenia spočíva v tom, že zaplatené poistné sa rozdelí na dve časti. Prvú časť používa poisťovňa na tvorbu technických rezerv slúžiacich na krytie poistených rizík. Druhú časť zaplateného poistného investuje poisťovňa do akcií, podielových listov a podobne. Poistenec si sám vyberá, do čoho má poisťovňa jeho sporiacu časť investovať. Ak sa poistenec nevie rozhodnúť, akú stratégiu má zvoliť, môže si vyberať z troch možných.

Tri stratégie investičného sporenia

Dlhopisová investičná stratégia vystihuje skôr konzervatívny prístup k riziku. Pri tomto type stratégie nakupujete štátne alebo firemné dlhopisy. Maximálny zisk by ste mali dosiahnuť v strednodobom horizonte.

Akciová investičná stratégia má dosahovať výnosy v dlhodobom horizonte. Je pri nej podstatne vyššia miera rizika v porovnaní s dlhopisovou investičnou stratégiou, ale tiež podstatne vyššia miera zhodnotenia vložených peňazí.

Zmiešaná investičná stratégia je založená na predpoklade, že efektívne portfólio investora tvorí 60 % konzervatívnych investícií a 40 % dynamických investícií, ktoré zvyšujú celkovú výnosnosť. Majoritnú časť teda tvoria štátne dlhopisy, dlhopisy bánk a spoločností s vysokým ratingom.

 

ako funguje životné poistenie a poistky

Dobrý nápad narazil na problém

Prvotná myšlienka sa javila ako výborná. Kombinovať sporenie a poistenie nalákala mnohých klientov. V prípade investovania do fondov sa totiž očakávali sľubnejšie výnosy ako napríklad v takom konzervatívnom kapitálovom poistení, navyše, časť sumy slúžila ako poistné krytie.

Prvotný ošiaľ však opadol hneď po tom, ako sa objavili prvé negatívne skúsenosti s investovaním cez poisťovňu. Mohli za ne najmä veľmi vysoké poplatky za prvé roky poistenia. Práve tie stoja za aktuálnym úpadkom investičného životného poistenia.

Vysoké poplatky znamenali vysokú províziu

Poplatky do veľkej miery zabezpečovali príjem pre sprostredkovateľov investičného životného poistenia. Práve lákavá provízia pre sprostredkovateľov spôsobovala, že sa snažili dotiahnuť čo najviac klientov na svoju stranu. Takéto prepoisťovanie však išlo na úkor klienta, ktorý zhodnocuje pri tomto type poistenia a sporenia v jednom svoje peniaze najmä pri dlhodobom horizonte.

Poplatky investičného životného poistenia

Začína to takzvanými počiatočnými nákladmi. Spravidla je to celá suma poistky, ktorú platíte približne prvých 24 mesiacov. Tieto poplatky slúžia na pokrytie prvotných nákladov – najmä provízia pre sprostredkovateľa.

Pravidelný mesačný poplatok je v podstate fix, ktorý sa pohybuje okolo 1,50 eura. Po pár mesiacoch to nie je nejaký dramatický poplatok, pri sporení 30 rokov je to už suma vyššia ako 500 eur.

Poplatky za správu poistenia. Túto položku nemožno na začiatku presne kvantifikovať, pretože nikto nevie s presnosťou povedať, akú presnú hodnotu bude mať váš účet v budúcnosti. Ide o to, že je to v podstate percento z prijatej platby alebo percento z hodnoty účtu.

Príklad: Pri 5-percentnej sadzbe a pravidelnej mesačnej platbe 50 eur by to bolo 2,50 eura mesačne, takže za 30 rokov by sme zaplatili 3 750 eur. A to sú stále len poplatky, čiže nie vaše aktíva.

Poplatok za správu aktív je tam tiež. Niektoré poisťovne ho uvádzajú samostatne, iné zase ako súčasť balíka poplatkov. Jeho výška býva vyjadrená percentom z aktuálnej hodnoty účtu. A keďže vývoj tejto hodnoty nepoznáme, je opäť ťažké povedať s presnosťou, koľko to bude. V priemere však ide o jedno percento hodnoty účtu ročne.

Odborníci hovoria, rozdeľte to

Ako má vyzerať správna životná poistka? Dnes už mnohí odborníci hovoria o tom, že omnoho výhodnejším spôsobom sporenia a investovania je, keď tieto veci oddelíte. To znamená, že si založíte rizikové životné poistenie a ak budete chcieť aj investovať – urobte tak priamo do podielových fondov, mimo poisťovní.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5