Bitcoiny, kryptomeny a ich budúcnosť v roku 2019

05.03.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Investovanie - spravodajstvo


Čo čaká virtuálne meny v blízkej budúcnosti? Odborníci sa zhodujú, že pôjde opäť o turbulentný rok. Vznikajú stále nové meny a napríklad bitcoin má aj napriek veľkému úpadku ešte stále omnoho vyššiu hodnotu ako pred rokmi.


Rok 2017 priniesol fantastické správy o novinke menom bitcoin a široká verejnosť sa tak dozvedela aj o technológii blockchain, ktorá možno bude ešte dôležitejšia pre vývoj internetu, ako samotné virtuálne peniaze. Minulý rok bol z pohľadu investovania do virtuálnych mien skutočne turbulentný. Prvotný ošiaľ vystriedala neistota a mnoho neopatrných investorov skončilo sklamaných. Kam sa bitcoin a kryptomeny dostanú v roku 2019? Presnú odpoveď nepozná nikto, niečo však možno predpovedať už dnes.

Kryptomeny stále pribúdajú

Bitcoin preslávil kryptomenu a dnes ho možno považovať za najvýznamnejšie virtuálne platidlo. Avšak, stále pribúdajú ďalšie virtuálne platidlá na technológii blockchain. Technológia blockchain je unikátna najmä tým, že ide o absolútne bezpečný spôsob výmeny informácií, v ktorom majú všetci členovia rovnocenné postavenie.

Práve vďaka tejto peer-to-peer technológii odborníci tvrdia, že kryptomeny budú mať svoje postavenie aj v najbližšom roku. Už dnes vieme, že množstvo firiem a bánk po celom svete zavádza technológie založené na spomínanom blockchaine.

 

bitcoin a jeho budúcnosť v roku 2019

Stále bojuje o svoje postavenie

Technológia je unikátna, stále si však v porovnaní s peniazmi hľadá svoje miesto na trhu. Aj keď sa mnohí odborníci zhodujú v tom, že kryptomeny sú výborným spôsobom ako zachovať hodnotu peňazí v prípade, že štátna mena upadá alebo sa krajina ocitne v kríze, v krajinách ako je Slovensko s virtuálnou menou budete mať viac starostí, ako radostí.

Bitcoin a všetky virtuálne meny si treba predstaviť ako niečo, čo funguje mimo svetových platobných systémov a bánk. Štáty na kryptomeny v podstate nemajú dosah, môžu len regulovať ich používanie. A možno počítať s tým, že čím budú kryptomeny populárnejšie a bude sa im dariť, tým prísnejšie pravidlá na ich používanie môžeme očakávať. Na to, aby sa napríklad bitcoin stal štátnym platidlom, kryptomeny by museli ovládnuť aj funkciu zúčtovacej jednotky.

Podľa návrhu, ktorý odznel na summite G20, by kryptomeny mali začať podliehať celosvetovému zdaňovaniu. To znamená, že sa uvažuje o začlenení kryptomien do funkčnej ekonomiky. Mohlo by to znamenať výraznejšie rozšírenie kryptomien do verejnosti.

Reguluje aj Slovensko

Keďže bitcoin a kryptomeny môžu pomáhať aj rôznym zločineckým skupinám pri nekalých aktivitách ako je napríklad pranie špinavých peňazí, rozhodli sa niektoré krajiny ráznejšie zakročiť a prijať rôzne regulačné opatrenia. Európska únia nie je výnimkou a tak niektoré jej štáty prijali takéto nepopulárne opatrenia voči kryptomenám, čo opäť vedie k tomu, že investori sa radšej presúvajú do priaznivejších krajín, kde zatiaľ regulácia nehrozí. Napríklad neutrálne Švajčiarsko a pod.

Úloha kryptomien v roku 2019

To, či budú kryptomeny populárnejšie ako v roku 2019, si nedovolí s istotou tvrdiť nikto. Nepochybne budú mať svoje miesto v krajinách, kde štát zlyháva a bežné peniaze strácajú svoju hodnotu. Odborníci hovoria tiež o tom, že bitcoin a ostatné kryptomeny treba brať ako rizikovejšiu formu investície a treba sa zmieriť aj s tým, že svoje vložené peniaze neuvidíte. Aj preto je na mieste skôr investícia v podobe pár percent svojich finančných aktív, než masívne presúvanie financií do kryptomien.

Vznikať budú stále nové a nové kryptomeny, pričom pre nás ako investorov a používateľov je najdôležitejšie sledovať tzv. whitepaper každej kryptomeny. Sú v ňom uvedené detailné informácie a investor tak vie, či za kryptomenou stoja napríklad finančne stabilné firmy.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 6 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Investovanie - spravodajstvoh