Čo robiť, keď neviem PIN alebo PUK kód?

15.05.2020 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Aký je postup, keď ste zabudli alebo neviete PIN kód k SIM karte? Čo robiť v prípade, že neviete ani svoj PUK kód? Žiadnu paniku, vyriešiť to možno jednoducho.


Štvormiestny kód ku vašej SIM karte (PIN) je údaj, ktorý ste síce dostali k vášmu telefónnemu číslu, avšak môžete ho kedykoľvek zmeniť. Osemmiestny kód k vašej SIM karte (PUK) zmeniť nemôžete, preto si ho starostlivo uchovajte. Ak sa predsa len neviete dostať ani k jednému zo spomínaných údajov, ešte stále sa to dá vyriešiť. Bezodkladne navštívte alebo kontaktujte svojho operátora.

PIN kód chráni pred zneužitím čísla

Štvormiestne číslo, ktoré zadávame vždy pri zapnutí mobilného telefónu je tu na to, aby nás chránilo pred zneužitím nášho telefónneho čísla. Môže sa však stať, že PIN kód nesprávne zadáte trikrát a do mobilného telefónu sa následne nedostanete. Pre tento prípad dostávate od operátora k novej SIM karte aj takzvaný PUK kód. Je to osemmiestne číslo, ktoré po zadaní do telefónu zablokovanú SIM kartu odblokuje.

Kde nájdem PUK kód

Je potrebné sa pozrieť tam, kde uschovávate svoje doklady od mobilných služieb, prípadne do škatule, kde bol telefón. PUK kód sa totiž nachádza na plastovej kartičke, z ktorej ste si vybrali SIM kartu. Ak ste však o tieto dokumenty prišli, prípadne ich neviete nájsť, PUK kód vám na požiadanie vydá váš operátor. O2 a Telekom nový kód vydávajú bezplatne, Orange aj Štvorka si účtujú poplatok. Obrátiť sa môžete ako na predajne, tak aj na zákaznícke linky.

V prípade, že PUK kód zadáte nesprávne desaťkrát za sebou, vaša SIM karta sa už zablokuje natrvalo a budete si musieť u svojho operátora zaobstarať novú.

 

čo robiť keď neviem pin ani puk kód

Ako vyžiadať PUK kód od operátora

PUK kód vám operátor vie poslať v SMS správe, prípadne sa môžete staviť priamo na predajni, alebo skúste moderné pomôcky ako online chat, či kontaktný formulár.

Keďže PUK kód je ochranou SIM karty, o jeho vydanie môže požiadať len majiteľ SIM karty (teda osoba, na ktorú je SIM karta zaregistrovaná).

Ako nastaviť nový PIN kód

Ak sa vám podarí zadať správny PUK kód, vaša SIM karta sa opäť odblokuje a vy môžete nastaviť nový PIN kód. Po jeho zadaní ho bude potrebné zadať ešte raz. To len pre istotu a overenie jeho správnosti. Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča nevyberať si ako PIN kód kombinácie 0000 alebo 1234.

PIN kód ochrana sa dá zrušiť

Zmeniť PIN kód je už dnes hračka, zvládnete to v nastaveniach telefónu, v záložke Bezpečnosť. Tam nájdete položku Zámok SIM alebo Zabezpečenie SIM. Tu viete PIN kód zmeniť. Ak vás PIN kód otravuje, je tu aj možnosť úplného vypnutia ochrany PIN kódom, to sa však vôbec neodporúča. V prípade krádeže či straty telefónu bude prístup k vašim údajom až príliš jednoduchý.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 17 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.