Ako vybaviť vzniknutú škodu a platbu DPH na firemnom aute?

18.02.2019 | Komerčný článok, klik.cz
komerčný článok


Vznikla vám nedopatrením cudzej osoby škoda na firemnom vozidle a neviete, ako postupovať pri platbe DPH? Pozrite sa, ako na to.


Na čo si dať pozor?

Firmy sú proti vzniknutej škode spôsobenej tretej osobe poistené. Skontrolujte si vystavenú faktúru a platbu DPH. Vďaka zlým údajom na faktúre by ste sa mohli dostať do problémov práve z dôvodu nemožnosti odčítania DPH.

Vyplácanie poistného plnenia platcom DPH bez DPH je uvedené v dokumente vystaveným príslušnou poisťovňou s názvom "Všeobecné poistné podmienky (všeobecná časť)".

Postrážte si v servise správne vystavenia faktúry

Vlastník automobilu musí byť na faktúre uvedený vždy ako objednávateľ. Poistený orgán, ktorým je spoločnosť zodpovedná za škodu, ohlási poisťovni vzniknutú škodu na vozidle. Po odvoze automobilu do servisu upozornite pred vystavením faktúry na to, že odberateľom služby, teda tým, na koho je faktúra vystavená, je vaša firma. Faktúra nesmie byť vystavená na spoločnosť, ktorá spôsobila škodu. Hneď si ukážeme prečo.

Ako je to s platením DPH?

Náhrada škody nemôže byť zdaniteľným plnením. Poisťovňa vypočíta poistné plnenie vždy s ohľadom na status platcu DPH. Pre platcu DPH bez DPH, pre neplatca DPH s DPH. Servis požaduje vždy platbu s DPH. Chybne vystavená faktúra znemožní poškodenej spoločnosti odpočet dane.

Výnimku uplatní poisťovňa pri výpočte zdaniteľného plnenia iba vtedy, keď si nemôže platiteľ vďaka príslušnej legislatíve odpočítať daň. V ostatných prípadoch uplatní spoločnosť, ktorá je platiteľ DPH, odpočet dane.

TIP: vedeli ste, že môžete ušetriť na havarijnej poistke aj 70% ceny? Overte si, že neplatíte viac, než musíte.

Ako postupovať v prípade chybne vystavenej faktúry?

Najľahší spôsob predstavuje dohovoriť sa v servise, že celú sumu uhradí poškodená firma na základe faktúry, kde bude uvedená ako odberateľ. Ak faktúru bez DPH zaplatila servisu poisťovňa, a poškodená spoločnosť nie je uvedená na faktúre ako odberateľ, kontaktuje príslušnú poisťovňu, ktorá sa prípadom plnenia poistenie zodpovednosti za škodu zaoberá.


Články zo sekcie: komerčný článokPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.