Komentár: Kto stojí za rastom akcií?

22.02.2019 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Aj keď sa ekonomika už prehrieva a v USA sme sa dočkali aj zvyšovania sadzieb, musíme poukázať na fakt, ktorý hrá a určite bude hrať rolu aj v ďalších mesiacoch.


Na začiatku januára stav ekonomiky nevyzeral najlepšie. Zmenila sa však samotná monetárna politika Fedu, ktorá do vysokej miery ovplyvnila trhy. Tým faktom bolo rozhodnutie, teda zrušenie zvyšovania sadzieb v roku 2019 (vysoká pravdepodobnosť) a teoretické úvahy o možnom miernom zvýšení, resp. znížení.

Následne sa vyjadrila ECB, že QE zavedie kedykoľvek, keď to bude ekonomika potrebovať. To ukazuje, že kroky týchto dvoch menových autorít sú viac menej nevyspytateľné, najmä čo sa týka Fedu. U ECB je pravdepodobné zavedenie QE a ponechanie nulových sadzieb.

Zvyšovanie sadzieb sa očakáva v druhej polovici roka 2019, no pokiaľ bude nemecký index klesať, a rovnako aj celková nemecká ekonomika, tak je nepravdepodobné, že k tomu skutočne dôjde. Ide však o rozdielne trhy - jeden z najväčších európskych indexov (DAX) postupne klesá z dôvodu zhoršujúceho sa kvartálneho HDP ale po novom aj zhoršujúcich sa výsledkov v oblasti priemyselnej výroby.

Na grafe možno vidieť určitú koreláciu medzi očakávanými výnosmi a cenou S&P 500. Možno si všimnúť aj veľkú divergenciu, resp. nesúlad v doteraz rešpektovanej korelácii medzi cenou a budúcimi očakávanými výnosmi.

Výhľad monetárnej politiky a jej nástroje zapríčinili rast ďalších akcií. Otázkou je, či sa bublina nafukuje alebo či sa pomocou rôznych stimulov opäť podarí ekonomiku nakopnúť podľa predstáv.

Komentár: Kto stojí za rastom akcií?

Zdroj: zerohedge.com

Podľa viacerých zdrojov, jeden z hlavných dôvodov rastu akcií v roku 2018 bol tzv. „buyback“ akcií zo strany firiem v dôsledku ekonomických reforiem prezidenta Trumpa. Firmy totiž neinvestovali do inovácií a do ďalšieho chodu, ale väčšinu peňazí použili na spätný nákup akcií.

Všeobecne sa očakáva, že v roku 2019 budú tieto „buybacky“ menšie. Bude preto zaujímavé sledovať, ako na to trh bude reagovať, keďže sa nachádzame v takmer historicky najdlhšej expanzii, makroekonomické ukazovatele sa zhoršujú a globálna ekonomika spomaľuje.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: KomentárePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.