Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2019 (otázky a odpovede)

04.03.2019 | Redakcia, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Máte príjmy zo zahraničia a neviete, ako a kde podať daňové priznanie? Prinášame vám niekoľko príkladov z daňovej poradne.


Ako vyplniť daňové priznanie pri príjmoch z Nemecka?

Otázka:

Dobrý deň,

mám dve otázky, s ktorými by som potrebovala pomôcť. Január – február 2018 som poberala štátny príspevok v nezamestnanosti. Od marca som rezidentom v Nemecku, kde žijem, poberám plat a rodinné prídavky atd. Musím vyplniť daňové priznanie na Slovensku? Ak áno, prečo a ktoré body od 27 až 86 sa ma týkajú?

Január – október 2018 som pracovala na Slovensku, v októbri až do polovice decembra 2018 som poberala štátny príspevok v nezamestnanosti a od polovice decembra 2018 som rezidentom v Nemecku, kde žijem a pracujem. Viete mi poradiť, ktoré body v daňovom priznaní sa ma týkajú?

Ďakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,

na Slovensku podávate daňové priznanie, v ktorom uvediete aj príjmy z Nemecka.

Na zabránenie dvojitému zdaneniu nemeckých príjmov použijete metódu vyňatia príjmov a teda vyplníte príslušné riadky v daňovom priznaní, kde sa pojednáva o vyňatí príjmov.

Kde má dcéra podávať priznanie, keď žije a pracuje v Austrálii?

Otázka:

Dobrý deň,

dcéra pracuje už niekoľko rokov v Austrálii, má tam prenajatý byt, na Slovensko príde iba raz do roka. Príjmy má zdanené v Austrálii, trvalý pobyt má však aj na Slovensku. Musí podávať daňové priznanie aj na Slovensku?

Odpoveď:

Dobrý deň,

pokiaľ je daňovým rezidentom, je potrebné použiť rozhraničovacie kritéria.

Podľa toho, čo píšete, pravdepodobne stačí len v Austrálii.

Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2019

Zdroj: shutterstock

Ako uvediem príjem z Česka v daňovom priznaní?

Otázka:

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadne príjmu z Česka, ak som mala príjem v mesiacoch 1 – 7 /2018, akým kurzom to prepočítavam do daňového priznania? Tiež sa chcem opýtať, pripočítavam tento príjem do zdaniteľných príjmov a následne ho dám do vyňatých príjmov? Ak mám v potvrdení o príjmoch v kolónke 1 = 2 úhrn zúčtovaných (vyplatených) príjmov zo závislej činnosti jednu cifru, v kolónke 6 úhrn povinného poistného z vyplatených príjmov, toto poistné dávam do úhrnu poistného? Alebo v kolónke 8 je základ dane, to je vyplatený príjem + zaplatené poistné. Do daňového priznania do kolónky príjmy dávam teda kolónku 1 alebo 8?

Vopred ďakujem za odpoveď, veľmi mi vaša odpoveď pomôže.

Odpoveď:

Dobrý deň,

môžete použiť ročný priemerný kurz, ktorý stanovuje ECB.

Všetky príjmy spočítate (teda aj vrátane tých prepočítaných z ČR) a potom na tie z ČR uplatníte metódu vyňatých príjmov - t.j. vyplníte príslušné riadky.

Ako podám daňové priznanie, keď som pracovala v Írsku, ČR a SR?

Otázka:

Dobrý deň,

chcela som sa spýtať ohľadom dani z príjmu FO v zahraničí. V období 4 – 6 /2018 som pracovala v Írsku. Potom som sa kvôli zdravotným problémom vrátila na Slovensko a začala som pracovať až v decembri 2018 v Česku. Stále pracujem v ČR, bývam na Slovensku a do práce každý deň dochádzam. Teraz si nie som istá, ako a kde by som si mala podať daňové priznanie. V ČR za obdobie 12/2018 a v SR za obdobie 4 – 6/2018, alebo obe v SR?

Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Dobrý deň,

áno, príjem z ČR zdaníte v ČR a potom ho musíte uviesť na Slovensku do daňového priznania spolu s príjmami z Írska. Všetky príjmy musíte prepočítať na eurá a aby ste nemuseli platiť daň na príjmy už zdanené v zahraničí, použijete metódu na zabránenie dvojitému zdaneniu.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5