Alternatívne ubytovanie a doprava. Aké sú možnosti ušetriť na cestách

11.03.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ubytovanie u súkromníka, zdieľanie jázd autom a rôzne ďalšie formy alternatívneho ubytovania a dopravy hýbu cestovaním nielen vo svete, ale aj na Slovensku.


Dnes už viete cez internet vybaviť takmer všetko. A ak hovoríme o cestovaní, tam to platí dvojnásobne. Cestovanie po Európe, ale aj po celom svete je rok čo rok dostupnejšie, ušetriť za cestu či ubytovanie viete najmä vtedy, ak si nepotrpíte za každú cenu na hotelové služby a na cestovanie nevyužívate len tradičné prostriedky.

Fenomén menom Airbnb

Ak máte radi osobnejší prístup a chcete krajinu spoznávať najmä cez lokálnych ľudí, Airbnb je výbornou príležitosťou, ako spojiť príjemné s užitočným. Airbnb je v podstate ubytovanie, ktoré si prenajímate od domácich ľudí. Prostredníctvom internetovej stránky si tak dnes dokážete z pohodlia domova rezervovať izbu, byt, apartmán či dom v každom väčšom meste na svete.

Ceny ubytovania prostredníctvom Airbnb sú často omnoho priaznivejšie, ako v hoteloch či bežnom type ubytovania. Cez Airbnb si dokážete rezervovať ubytovanie od zdieľaných študentských izieb za pár eur až po luxusné apartmány na opustených ostrovoch. V prvom rade však Airbnb vzniklo na to, aby umožnilo cestovať a spoznávať svet širšej verejnosti práve vďaka lacnejšiemu ubytovaniu.

 

ako ušetriť na ubytovaní pri cestovaní

Pri prvej rezervácii prostredníctvom Airbnb na internete často narazíte na rôzne zľavové kupóny, kde z ceny prvého ubytovania dokážete ušetriť od 20 do 60 eur. Odporúčame využiť a rovnako svojim známym a blízkym zdieľať vaše zľavy, ktoré máte ihneď po registrácii. Funguje to na princípe: vaši známi ušetria, vy z toho profitujete tiež v podobe kreditu, ktorý môžete využiť na ubytovanie.

Airbnb funguje prostredníctvom overenia totožnosti, teda ide o spôsob, akým hostitelia dokážu zistiť o svojich návštevníkoch potrebné informácie. Základné overenie prebieha cez e-mail a telefón. To však nie je vždy zárukou postačujúcich informácií a preto má Airbnb aj ďalšie overenia, a to skenovanie občianskeho, pasu alebo vodičáku a hodnotenia od iných používateľov. Čím viac overení, tým lepšie. Obe totiž dodávajú kredibilitu a dôveru.

Funguje to jednoducho. Na portáli Airbnb.com zadáte svoje požiadavky a potom si už len vyberiete najvhodnejšiu ponuku. Priamo cez formulár na webovej stránke potom kontaktujete ponúkajúceho a aj platbu vykonáte online.

Couchsurfing alebo ako sa to dá ešte lacnejšie

Couchsurfing je ešte výhodnejším alternatívnym ubytovaním pre cestovateľov. Funguje úplne zadarmo, avšak sú s ním spojené zväčša nejaké aktivity, ktoré vykonávate s domácimi. Často s miestnymi trávite čas, zdieľate ich kultúru a naučia vás o konkrétnom mieste všetko, čo vedia. Couchsurfing tak predstavuje celosvetovú komunitu ľudí, ktorí si pomáhajú pri cestovaní.

Podstata tohto ubytovania leží už v jeho názve. Teda nocľah na pohovke či gauči je úplne bežný, avšak nedokážete ho rezervovať len tak, resp. musí vám ho hostiteľ najprv schváliť. Na stránke Couchsurfing mô­žeš byť buď hos­ti­teľ alebo ten, ktorý hľadá a mô­žeš sa skon­ta­ktovať s kým chceš, úplne za­darmo.

Týmto spô­so­bom môže hos­ti­teľ spoz­nať mnoho no­vých ľudí, za­tiaľ čo ta­kýto „gau­čový sur­fer“ si môže uží­vať uby­to­va­nie zdarma a má šancu vy­chut­nať si krásy mesta s jeho oby­va­te­ľom (hos­ti­te­ľom).

Tak ako v prípade Airbnb, aj tu platí určitý overovací systém. Po­máha to celkovej trans­pa­ren­tnosti a dô­vere me­dzi členmi, inak po­ve­dané: naj­lep­šie je hľa­dať si ove­re­ných hos­ti­te­ľov.

Alternatívnej doprave kraľuje BlaBlaCar

Služba BlaBlaCar je dostupná pre Slovákov už nejaký ten piatok. Konkrétne tu začala fungovať ešte v januári 2016. Na rozdiel od aplikácií typu taxi sa zameriava na dlhšie a vopred plánované trasy. Podstatou je spájanie vodičov s voľnými miestami v aute pri cestách na dlhú vzdialenosť a cestujúcich, ktorí potrebujú ísť rovnakou trasou, aby sa podelili o cestovné náklady.

Ak cestuješ s prázdnymi sedadlami, ponúkni jazdu a podeľ sa o cestovné náklady so spoľahlivými cestujúcimi. Tak znie reklamný slogan na stránke BlaBlaCar. A skutočne si aj pri cestovaní na Slovensku možno vybrať z rôznych trás, ktoré sú vopred stanovené a takéto zdieľané cestovanie vás môže vyjsť omnoho lacnejšie, ako ktorýkoľvek iný spôsob dopravy. Jedno miesto sa predsa nájde takmer vždy u niekoho v aute, však?

Presúvanie sa po meste: Taxify a Uber

Aj keď Uber aktuálne na Slovensku nefunguje, to ešte neznamená, že ho nemôžete využívať v zahraničí. Ide stále o lacnejší spôsob prepravy ako bežným taxíkom. Všetko prebieha prostredníctvom aplikácie v mobile, cez ktorú si vodiča privoláte, ukážete mu kam potrebujete ísť a platba prebehne rovnako tam, kde všetko ostatné – v mobilnej aplikácií.

Taxify vznikol ako konkurent Uberu a preto často ponúka o niečo nižšie ceny za jazdy. Oplatí sa mať nainštalované obe aplikácie a podľa aktuálnych potrieb využívať.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.