Čo robiť, keď som zabudol odovzdať včas daňové priznanie?

Roland Regely | rubrika: Článok | 12. 3. 2019
Mnoho podnikateľov nestihne podať daňové priznanie včas a žiadajú o odklad daňového priznania. Čo však v prípade, že daňové priznanie neodovzdáte v termíne?
Čo robiť, keď som zabudol odovzdať včas daňové priznanie?

Zdroj: Shutterstock

Ak podnikateľ nepodá daňové priznanie v zákonom stanovenej lehote, ide o tzv. správny delikt. Správca dane po zistení tejto skutočnosti môže uložiť daňovníkovi pokutu. Pri stanovovaní jej výšky sa prihliada na závažnosť, trvanie a následky.

Povinnosť odovzdať daňové priznanie určuje zákon

Daňové priznanie za rok 2018 musíte podať vtedy, ak ste ako fyzická osoba - podnikateľ, dosiahli za uplynulý rok príjem vo výške aspoň polovice ročného nezdaniteľného minima, respektíve ak ročný príjem presiahol sumu 1 915,01 eur. V opačnom prípade nemusíte podávať daňové priznanie.

Zo zákona máte na podanie daňového priznania tri mesiace po ukončení zdaňovacieho obdobia. Ak to nestíhate, môžete požiadať o odklad podania daňového priznania i zaplatenia dane, a to o ďalšie tri mesiace v prípade príjmov zo Slovenska, prípadne šesť mesiacov v prípade príjmov zo závislej činnosti zo zahraničia.

 

Kedy je daň považovaná za zaplatenú

Daňový poriadok pozná pojem deň platby a za ten sa považuje deň, počas ktorého daňovník zaplatil daň:

  • Bezhotovostným prevodom z účtu v deň, keď bola platba odpísaná z účtu daňového subjektu alebo inej osoby, ktorá platbu vykonala.
  • Pri platbe v hotovosti deň, keď pošta alebo zamestnanec správcu dane hotovosť prijal alebo prevzal.

Pokuty za nepodanie daňového priznania a nezaplatenie dane z príjmov

Tak ako sme spomínali v úvode, nepodanie daňového priznania a nezaplatenie dane z príjmov sa považuje podľa daňového poriadku za správny delikt. Správca po zistení týchto skutočností ukladá daňovníkovi pokutu za nepodanie daňového priznania v zákonom stanovenej lehote vo výške od 30 do 16 000 eur. To, akú výšku pokuty daňovník dostane závisí od závažnosti deliktu, ako aj trvaní a následkov tohto stavu.

Pokutu dostanete v prípade, že správca dane zistí uvedené skutočnosti, ale dostanete ju aj vtedy, ak sa k uvedenému činu priznáte. Správca dane vás vyzve k tomu, aby ste vykonali nápravu, to znamená, že budete musieť podať daňové priznanie, zaplatiť daň, a ešte aj uvedenú pokutu.

Ak daňové priznanie nepodáte ani po takejto výzve, hrozí vám dvojnásobne vyššia sadzba pokuty, teda od 60 do 32 000 eur.

Za nezaplatenie dane z príjmov vyrubí správca dane podnikateľovi úrok z omeškania. Úrok z omeškania sa vyrubuje podnikateľovi z dlžnej sumy a to za každý deň omeškania odo dňa nasledujúceho po dni splatnosti dane až do dňa platby dane. Čím skôr teda zaplatíte daň z príjmu, tým nižší úrok z omeškania zaplatíte.

Výpočet úroku z omeškania:

  • dlžná suma x 4-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky / 365 dní alebo 366 dní x počet dní omeškania

V prípade, že úrok z omeškania nepresahuje sumu 5 eur, správca dane úrok nevyrubí.

Dá sa opraviť chyba v podanom daňovom priznaní?

Na opravu chybných údajov, po ktorých dôjde k zmene výšky daňovej povinnosti je potrebné podať opravné alebo dodatočné daňové priznanie. Aký je medzi nimi rozdiel? Opravné daňové priznanie podávate vtedy, ak ste zistili chybu v podanom daňovom priznaní v zákonom stanovej lehote. Dodatočné daňové priznanie sa podáva už po termíne odovzdávania daňových priznaní.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Dostali ste už niekedy pokutu od daňového úradu?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dividendy v daňovom priznaní

27. 3. 2024 | Redakcia

Dividendy v daňovom priznaní

Čo sú dividendy, ako sa vyplácajú a ako ich zdaniť? Informácie sme pripravili v prehľadnom článku.

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

26. 3. 2024 | Redakcia

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

Pri vypĺňaní daňového priznania často nastáva situácia, kedy si daňovník nevie rady a hľadá odpovede. Preto sme pripravili prehľadný zoznam najčastejších otázok a odpovedí.

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

12. 3. 2024 | Redakcia

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

Nestíhate podať daňové priznanie? Odložte si jeho podanie o pár mesiacov. Aké sú podmienky odkladu a ako ho podať správne?

ETF a dividendy: Ako ich zdaniť?

6. 3. 2024 | Redakcia

ETF a dividendy: Ako ich zdaniť?

ETF sú v súčasnosti obľúbeným finančným nástrojom, ktorý si vyberá veľa investorov. Ich výhodami sú atraktívne zhodnotenie a dostupnosť pre široké spektrum ľudí. Ak ste sa rozhodli... celý článok

Zamestnanci od februára zarobia viac: Štát im pridá vďaka daňovej úľave

27. 2. 2024 | Daniel Výcha

Zamestnanci od februára zarobia viac: Štát im pridá vďaka daňovej úľave

Vo februári dostanú zamestnanci vyššiu výplatu, čo je dôsledkom zvýšenia výšky nezdaniteľného minima, ktoré nadobudlo platnosť na začiatku tohto roka. Aká je jeho aktuálna hodnota a... celý článok