Ako zohnať lacnejšie lieky: oplatí sa kupovať cez internet či priamo v lekárni?

13.03.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ak sa vám zdá, že za lieky na predpis platíte príliš veľa, na internete si môžete overiť, či daný liek viete zohnať aj lacnejšie.


Platíte za lieky priveľa peňazí? Na internete si už v súčasnosti môžete overiť, či za niektorý z liekov neplatíte príliš veľa, prípadne, či existuje aj lacnejšia náhrada. Len máloktoré lieky sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.

Zázrak menom generiká

Lekár vám po prehliadke predpíše lieky, vy utekáte do lekárne, zaplatíte za lieky a užívate ich. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, či existuje aj iná, lacnejšia alternatíva? Nemáme na mysli alternatívne liečby, ale iné lieky, s rovnakou účinnou látkou, no nižším či žiadnym doplatkom. Volajú sa generiká a v lekárni za ne často platíte omnoho menej.

Nejde o žiaden prevratný objav, generiká fungujú už niekoľko rokov. Nie sú však natoľko populárne. Generický liek je pritom rovnako bezpečný a kvalitný, ako originálny liek. Má len výhodnejšiu cenu.

 

ako nájsť lacnejšie lieky

Ako a kde nájsť lacnejšie lieky

Prostredníctvom stránky vyhodnelieky.sk si môžete vyhľadať lieky v aktuálnej databáze liekov a liečiv, ktoré môžu lekári na Slovensku predpísať na recept a pre ktoré existuje alternatíva v podobe nižšieho doplatku. Stránka vám prehľadne ukáže nielen ich zoznam, ale aj ich cenu, doplatok a sumu, ktorú ušetríte.

Ako to funguje? Kliknite si na stránku vyhodnelieky.sk a podľa účinnej látky, názvu lieku alebo jeho kódu vyhľadáte takzvané generikum. Medzi generikom a predpísaným liekom existujú často iba nepatrné rozdiely, najčastejšie v pomocných látkach, ktoré však nemajú vplyv na účinnosť lieku.

Za stránkou vyhodnelieky.sk je poisťovňa Dôvera. Rovnakú službu si však viete napríklad pozrieť aj na stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Okrem názvu lieku môžete vyhľadávať lieky aj podľa toho, čo liečia.

Treba upozorniť, že nie všetky lieky majú automaticky generikum. Zoznam originálnych liekov, ktoré nemožno nahradiť generikami vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR vo vyhláške.

Generikum predpísaného lieku si pýtajte priamo v lekárni, na internete ho nezoženiete.

Kúpa liekov cez internet

Predaj liekov cez internet sa riadi prísnymi pravidlami, lieky na predpis, samozrejme, takýmto spôsobom nezakúpite. Na internete si môžete kúpiť iba tie lieky, na ktoré nie je potrebný lekársky predpis. Zmysel to dáva najmä pri liekoch na bežnú potrebu, pri cestovaní do zahraničia či výživových doplnkoch. Tam internet zohráva úlohu pomocníka a vy si viete pár kliknutiami na rôzne weby či porovnávače cien zistiť, či sa daný liek predáva a kde je najlacnejší.

Nákupom liekov cez internet ušetríte

Nákupy cez internet takmer vo väčšine prípadov vyjdú lacnejšie a to neplatí len pri kúpe liekov. Ceny voľno-predajných liekov sa v porovnaní s ich cenami v kamenných obchodoch líšia až o desiatky percent. Cieľová skupina pritom často výhodnú ponuku vôbec nevyužije, pretože o nej nevie. Stačí pritom daný liek vyhľadať cez stránky ako Google a po pár kliknutiach sa dopracujete k lieku.

Niektoré stránky, ako napríklad Pilulka.sk, ponúkajú doručenie zdarma nad určitú sumu objednávky, prípadne sa stretnete aj s vernostnými programami, kde za každý nákup zbierate body, ktoré si pri opätovných nákupoch môžete uplatniť v podobe zliav a výhod.

Nie všetky stránky s liekmi sú legálne

Ako ale dôverovať samotnej stránke, keď ju nepoznáte? Na Slovensku funguje systém, vďaka ktorému môže ktokoľvek preveriť vierohodnosť internetovej lekárne. Internetová lekáreň je povinná na svojej stránke zverejniť tzv. spoločné logo, ktoré musí byť umiestnené na viditeľnom mieste na každej podstránke hlavnej webovej stránky. Po kliknutí na takéto logo (priamo na stránke lekárne) si viete overiť legálnosť webu.

Po kliknutí sa vám otvorí Zoznam subjektov vykonávajúcich internetový výdaj, na ktorej je uvedený štátnym ústavom presný a aktuálny zoznam subjektov, ktoré môžu oficiálne vykonávať internetový výdaj liekov.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.