Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 27. 2. 2019
Ceny za energie na burzách enormne rastú. Od 1. januára 2019 sa začalo so zdražovaním aj na Slovensku. Jedinou možnosťou ako ušetriť na energiách je znížiť ich spotrebu.
Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019

Zdroj: Shutterstock

Šetriť má v roku 2019 naozaj zmysel

Komodity na svetových trhoch závratne rastú. Napríklad medziročný nárast elektriny bol 27,44 %, plynu 24,18 % a emisné povolenky stúpli o 222 %. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na Slovensku však vyhlásil, že tieto skoky sa neprenesú do peňaženiek, ale aj tak sa napríklad elektrina pre menších odberateľov so spotrebou do 1000 kWh v roku 2019 zvýši v rámci celého Slovenska približne o 70 centov mesačne. V sadzbe do 2300 kWh bude priemerný nárast až približne dve eurá mesačne. Pri plyne ide o celoslovenský priemerný nárast ceny pre domácnosti o 5,67 %.

Pri plyne na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 000 kWh, si domácnosť priplatí približne 90 centov mesačne. Cena za dodávku tepla domácnostiam sa zvýši priemerne o 4,70 %. Vodné a stočné sa zvýši priemerne o 1,70 %. Šetriť v roku 2019 teda neznamená len usporiť, ale bude treba šetriť aj vtedy, ak budete chcieť, aby ste výdavky nezvyšovali.

 

Ušetrite pri varení

Rozhodne nie je cieľom prestať variť, no aj varenie sa dá robiť úspornejšie. Varenie pod pokrievkou nielenže skôr zohreje vodu alebo pokrmy, ale varenie bez pokrievky zvýši spotrebu energie až o neuveriteľných 150 až 300 percent. To sa týka plynu aj elektriny. Dôležité je aj to, aby ste kládli hrnce na správne platničky a horáky.

Napríklad varná platňa by mala byť rovnaká ako je plocha hrnca. Hrniec menší o 3 cm znamená zbytočnú stratu až 30 percent energie. Ak ste doteraz nepoužívali tlakový hrniec, začnite. Pretože hoci ide plyn a energia hore o pár percent, tak tlakový hrniec najmä pri dlhšej príprave jedál dokáže usporiť až 50% energie.

Desiatky eur na čaji a káve

Mnoho ľudí má obrovské rezervy pri varení čaju a kávy. Tieto nápoje si obvykle doprajeme každý deň. Pritom sa zohrieva príliš veľa vody, ktorá sa vylieva. Nejde len o to, či v rýchlovarnej kanvici alebo na plyne, ale ide o neúmerné plytvanie. Je preto vhodné mať kanvicu s vyznačeným objemom vody.

Pretože ak vylejete každý deň len cez dva deci vody, tak za rok je to takmer 100 litrov vody, ktorú nielenže vylejete, ale aj zohrejete na bod varu. A to už je celkom slušný objem. Z teploty 15 °C  na 100 °C  pri objeme 100 litrov sa pritom spotrebuje viac ako 10 kWh energie, ktorá je minutá zbytočne.

Znížte pasívnu spotrebu

Mnoho ľudí nevie pristupovať k sporeniu elektriny efektívne, keďže ju nemusia platiť okamžite. Preto ostáva mnoho spotrebičov v zástrčke aj keď nemusia. To je vhodné riešiť napríklad zástrčkou s poistkou, kde jedným vypínačom vypnete prívod napríklad televízii aj domácemu kinu, ak nie sú používané. Ešte horšie je, ak nechávate v zástrčke zabudnuté nabíjačky na mobil. Sama nabíjačka spotrebuje 0,25 wattov za hodinu, ak je na nej aj nabitý mobil, až 2 watty. Okrem toho sa tak znižuje aj výkon samotnej baterky mobilu.

Úspory na spotrebičoch

Je pekné mať veľkú chladničku, ale na jedného člena domácnosti postačí chladiaci objem 60 litrov. Ak máte veľkú skriňu, ale prázdnu chladničku, aj tá najúspornejšia energetická trieda bude plytvaním. Tak isto sa poohliadnite po LED žiarovkách a nahraďte nimi všetky ostatné typy osvetlenia. Majú dlhú životnosť a ušetria až 80 percent nákladov na osvetlenie v porovnaní s klasickou žiarovkou.

Zmeňte dodávateľa

Ušetriť sa dá aj takticky a to napríklad zmenou dodávateľa plynu či elektriny. Zmeniť dodávateľa môže byť výhodné a mnoho firiem má prestupové akcie. Niektoré dokonca dávajú bonusy a lepšie ceny, ak odoberáte plyn aj elektrickú energiu od jedného dodávateľa. Skúste si len tak prelustrovať ponuky a možno zistíte, že len jednoduchým podpisom zmluvy ušetríte mesačne niekoľko eur. Treba si však dávať pozor na podmienky.

Anketa

Kde bývate?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok