Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019

27.02.2019 | Marek Mittaš, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ceny za energie na burzách enormne rastú. Od 1. januára 2019 sa začalo so zdražovaním aj na Slovensku. Jedinou možnosťou ako ušetriť na energiách je znížiť ich spotrebu.


Šetriť má v roku 2019 naozaj zmysel

Komodity na svetových trhoch závratne rastú. Napríklad medziročný nárast elektriny bol 27,44 %, plynu 24,18 % a emisné povolenky stúpli o 222 %. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na Slovensku však vyhlásil, že tieto skoky sa neprenesú do peňaženiek, ale aj tak sa napríklad elektrina pre menších odberateľov so spotrebou do 1000 kWh v roku 2019 zvýši v rámci celého Slovenska približne o 70 centov mesačne. V sadzbe do 2300 kWh bude priemerný nárast až približne dve eurá mesačne. Pri plyne ide o celoslovenský priemerný nárast ceny pre domácnosti o 5,67 %.

Pri plyne na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 000 kWh, si domácnosť priplatí približne 90 centov mesačne. Cena za dodávku tepla domácnostiam sa zvýši priemerne o 4,70 %. Vodné a stočné sa zvýši priemerne o 1,70 %. Šetriť v roku 2019 teda neznamená len usporiť, ale bude treba šetriť aj vtedy, ak budete chcieť, aby ste výdavky nezvyšovali.

 

Ušetrite pri varení

Rozhodne nie je cieľom prestať variť, no aj varenie sa dá robiť úspornejšie. Varenie pod pokrievkou nielenže skôr zohreje vodu alebo pokrmy, ale varenie bez pokrievky zvýši spotrebu energie až o neuveriteľných 150 až 300 percent. To sa týka plynu aj elektriny. Dôležité je aj to, aby ste kládli hrnce na správne platničky a horáky.

Napríklad varná platňa by mala byť rovnaká ako je plocha hrnca. Hrniec menší o 3 cm znamená zbytočnú stratu až 30 percent energie. Ak ste doteraz nepoužívali tlakový hrniec, začnite. Pretože hoci ide plyn a energia hore o pár percent, tak tlakový hrniec najmä pri dlhšej príprave jedál dokáže usporiť až 50% energie.

Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019?

Zdroj: shutterstock

Desiatky eur na čaji a káve

Mnoho ľudí má obrovské rezervy pri varení čaju a kávy. Tieto nápoje si obvykle doprajeme každý deň. Pritom sa zohrieva príliš veľa vody, ktorá sa vylieva. Nejde len o to, či v rýchlovarnej kanvici alebo na plyne, ale ide o neúmerné plytvanie. Je preto vhodné mať kanvicu s vyznačeným objemom vody.

Pretože ak vylejete každý deň len cez dva deci vody, tak za rok je to takmer 100 litrov vody, ktorú nielenže vylejete, ale aj zohrejete na bod varu. A to už je celkom slušný objem. Z teploty 15 °C  na 100 °C  pri objeme 100 litrov sa pritom spotrebuje viac ako 10 kWh energie, ktorá je minutá zbytočne.

Znížte pasívnu spotrebu

Mnoho ľudí nevie pristupovať k sporeniu elektriny efektívne, keďže ju nemusia platiť okamžite. Preto ostáva mnoho spotrebičov v zástrčke aj keď nemusia. To je vhodné riešiť napríklad zástrčkou s poistkou, kde jedným vypínačom vypnete prívod napríklad televízii aj domácemu kinu, ak nie sú používané. Ešte horšie je, ak nechávate v zástrčke zabudnuté nabíjačky na mobil. Sama nabíjačka spotrebuje 0,25 wattov za hodinu, ak je na nej aj nabitý mobil, až 2 watty. Okrem toho sa tak znižuje aj výkon samotnej baterky mobilu.

Úspory na spotrebičoch

Je pekné mať veľkú chladničku, ale na jedného člena domácnosti postačí chladiaci objem 60 litrov. Ak máte veľkú skriňu, ale prázdnu chladničku, aj tá najúspornejšia energetická trieda bude plytvaním. Tak isto sa poohliadnite po LED žiarovkách a nahraďte nimi všetky ostatné typy osvetlenia. Majú dlhú životnosť a ušetria až 80 percent nákladov na osvetlenie v porovnaní s klasickou žiarovkou.

Zmeňte dodávateľa

Ušetriť sa dá aj takticky a to napríklad zmenou dodávateľa plynu či elektriny. Zmeniť dodávateľa môže byť výhodné a mnoho firiem má prestupové akcie. Niektoré dokonca dávajú bonusy a lepšie ceny, ak odoberáte plyn aj elektrickú energiu od jedného dodávateľa. Skúste si len tak prelustrovať ponuky a možno zistíte, že len jednoduchým podpisom zmluvy ušetríte mesačne niekoľko eur. Treba si však dávať pozor na podmienky.


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo