Chcete si zaobstarať psa? Toto sú všetky náklady na jeho chov

27.11.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Niekto si psíka kúpi z chovu, iný zase dajú domov zvieraťu z útulku. V každom prípade náklady na psa nie sú zanedbateľnou položkou.


Tým, že si psa vezmete domov vaše náklady len začínajú. Koľko vás ročne stojí chov psa? Ako a na čom sa dá ušetriť?

Pes z chovu verzus pes z útulku

Majiteľom psa sa môžete stať viacerými spôsobmi. My by sme to rozdelili do štyroch skupín. Prvou veľkou skupinou sú psy od množiteľov, od ktorých často nevieme pôvod psa, k jeho kúpe sa majiteľ väčšinou dostane cez inzerát na internete a zaobstaranie takéhoto zvieratka vás vyjde na niekoľko desiatok eur.

Druhou veľkou skupinou, ktorú volia ľudia a domácnosti, ktoré si chcú byť isté pôvodom psa aj jeho rodokmeňom. Tu sa ceny pohybujú v úplne iných dimenziách. Od stoviek po tisíce eur za konkrétne plemeno. Najdrahšie sú, samozrejme, vzácne plemená, ktorých pôvod smeruje mimo Európy.

Treťou rovnako veľkou skupinou majiteľov sú ľudia, ktorí si psa vezmú z útulku alebo z dočasnej opatery, často za symbolickú sumu, prípadne zadarmo. Pri adopcii takéhoto psa treba počítať aj s dodatočnými počiatočnými nákladmi na vakcináciu, kastráciu, odčervenie a ostatné potrebné lekárske úkony. Počiatočné náklady na takéhoto psa sa počítajú v desiatkach eur, zväčša maximálne do 100 eur.

 

koľko stojí pes

Zdroj: Pixabay

Počiatočné náklady na psa

Každý pes by mal mať svojho vlastného zvieracieho lekára. Ten by mu mal vykonať vstupnú prehliadku a pridať ho do evidencie. Pes, ktorého pôvod nie je známy si v tomto prípade vyžaduje omnoho viac vašej pozornosti. Čakajú vás náklady na jeho vakcináciu.

Navyše, vlastník psa je povinný dať si zviera nezameniteľne označiť a označenie má právo vykonať iba veterinárny lekár. Za úkon má právo požadovať najviac 10 eur. Zákon aj hovorí, že majiteľ alebo vlastník zvieraťa je povinný dať zviera zaregistrovať do centrálneho registra na vlastné náklady.

Značnou položkou je nákup výbavy. Vôdzka, prípadne reťaz (od 10 eur), pelech (od 20 eur), ochranný košík (od 3 eur), protiparazitný obojok (od 5 eur).

Bežné ceny u zverolekára

  • Odčervenie od 1 eur,
  • vakcína od 8 eur,
  • besnota od 6 eur,
  • kastrácia od 30 eur,
  • čipovanie psa za 10 eur.

Povinné čipovanie

  • Platí na Slovensku od 1. 9. 2018,
  • psy narodené do konca augusta 2018 musia byť začipované do konca augusta 2019,
  • za nesplnenie povinnosti hrozí pre fyzické osoby pokuta do 800 eur,
  • vykonáva veterinár, ktorý zároveň urobí záznam v registri.

Mesačné náklady na psa

S veľkosťou psa rastú aj náklady na jeho kŕmenie a údržbu. Prieskumy v minulosti ukázali, že drvivá väčšina majiteľov psov kupuje krmivo v podobe granúl. Približné mesačné náklady na jedného psa sa tak šplhajú k sume 30 eur mesačne.

Približne polovica majiteľov kŕmi svojich psov mäsom z konzerv a menej ako 40% všetkých majiteľov im okrem bežného krmiva dáva aj varenú stravu. Prieskum Royal Canin napríklad ukázal aj to, že slovenskí majitelia kŕmia svojich psov dvakrát častejšie ako tí českí.

  • Tip redakcie: Krmivo nakupované cez internet a vo väčšom množstve vyjde často omnoho lacnejšie, ako krmivo v kamenných predajniach.

U zverolekára platíte za všetko

Psy nemajú také zdravotné poistenie ako ľudia, a preto u zverolekára platíte za každý jeden úkon, každú vakcínu, vyšetrenie, atď. Aj pri zvieracích liekoch sa ceny veľmi líšia a podobne je to aj so službami veterinárov. Ak musíte so psom na pohotovosť, zvyčajne si priplatíte 10-30 eur.

Antibiotiká môžu stáť 35-50 eur mesačne, operácia sa podľa náročnosti môže vyšplhať aj na 550 eur.

A každoročne zaplatíte aj za povinné očkovanie proti besnote, ktoré sa u šteniat opakuje tri-až štyrikrát do pol roka života. Cena za kombinovanú vakcínu (besnota a rôzne psie virózy) je asi 26 eur.

Novinkou v roku 2020 je, že na Slovensko prišlo prvé online zdravotné a úrazové poistenie psov a mačiek pod menom PetExpert. Značka prišla na Slovensko z ČR a začala v priebehu tejto jari poskytovať poistenie psov a mačiek pre prípad ich choroby alebo úrazu. Poistenie beží na báze spolupráce so sieťou zmluvných veterinárov a veterinárnych kliník a formou úhrady 90% nákladov na ošetrenie v prípade úrazu alebo na liečbu v prípade choroby psov a mačiek priamo veterinári. 

Daň za psa

Už nie je potrebné platiť daň do konca januára, ale zaplatíte ju až na základe doručeného rozhodnutia s uvedenou splatnosťou. Zo zákona ale majiteľom neodpadla povinnosť prihlásiť psa do konca januára na príslušnom oddelení miestneho úradu. Táto povinnosť sa týka však len tých, ktorí doposiaľ za svojho miláčika daň ešte neplatili. Vznik daňovej povinnosti je držiteľ psa povinný oznámiť mestu do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti podaním priznania k dani za psa.

Môže sa pes nakazíť COVID-19?

Psy a niektoré ďalšie domáce zvieratá nehrajú pri šírení nového koronavírusu žiadnu rolu, preto je ich možné aj naďalej bez váhania púštať na čerstvý vzduch. To je pre zdravie našich štvornohých priateľov napriek súčasnej koronavírusovej kríze veľmi dôležité, dostatok pohybu a čerstvého vzduchu posilňuje imunitný systém a znižuje stres. U mačiek to neplatí, objavili sa viaceré prípady zo sveta, kedy koronavírus z človeka dokázal „preskočiť“ aj na mačku a zmutovať.

Pozor však treba dať na to, že pes môže chytiť iné vírusy či dokonca besnotu. Aj preto je potrebné nezanedbať termíny vakcinácie aj počas pandémie či lockdownu a starostlivo si plánovať návštevu zverolekára.

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 27 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo