Ako postupovať, keď vám na letisku stratili batožinu

26.03.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Nevidíte nikde svoju batožinu po prílete do konečnej destinácie? Nočná mora všetkých cestovateľov sa dá riešiť. Treba však konať bezodkladne.


Stratená batožina dokáže skomplikovať dovolenku či návrat domov. Najmä v takom prípade, ak máte v podpalubnej batožine dôležité veci. V prvom rade treba zachovať chladnú hlavu a situáciu bez zbytočného odkladania nahlásiť na zákazníckom servise daného letiska. Často nejde o chybu leteckej spoločnosti, ale o chybu letiska.

Krok prvý: Treba sa presvedčiť, že batožina nedorazila

Možno to znie smiešne, ale skutočne treba počkať kým pracovníci letiska nevyložia na pás kompletnú batožinu daného letu. Ak už si všetci pasažieri prevzali svoju batožinu a tá vaša nie a nie prísť, počkajte ešte dovtedy, kým sa nezastaví pás s batožinami a ak ani vtedy neuvidíte svoju vytúženú batožinu, vaše kroky by mali smerovať na zákaznícky servis.

Batožina sa mohla stratiť, prípadne mešká z viacerých dôvodov. Často ide o chybu v systéme na letisku, kedy batožina ostane z technických príčin visieť niekde v útrobách letiska. V tom horšom prípade ju pracovníci letiska nechtiac umiestnia do nesprávneho lietadla.

Batožina na letisku môže ostať aj vtedy, ak je váš prestup príliš krátky a pracovníci letiska nestihnú batožinu včas doručiť do vášho lietadla. Batožina môže meškať aj z dôvodu, že pracovníkom letiska ju vyhodnotili ako problémovú a poslali na skenovanie.

 

Čo robiť keď letisko stratí moju batožinu

Krok druhý: Reklamačný formulár

Do rúk dostanete formulár na reklamáciu, kde vyplníte všetky potrebné údaje. V zahraničí sa to volá Property Irregularity Report (PIR). Urobte tak ešte na mieste a vypýtajte si kópiu. Spolu s potvrdenkou o batožine vám tento papier poskytne zamestnanec letiska.

Vo formulári budú otázky typu: ako vyzerá vaša batožina, odkiaľ ste leteli a pod. Pracovník často dokáže ihneď preveriť informáciu o stratenej batožine. Každá batožina totiž pri check-ine dostane unikátny kód, podľa ktorého ju vedia identifikovať na ktoromkoľvek medzinárodnom letisku. Väčšinou dostanete odpoveď na vašu otázku (kde je batožina?) do niekoľkých minút. Takže si dajte kávu, pracovníci letiska to za vás vyriešia. Povedia vám aj približnú informáciu, kedy váš kufor dorazí.

Krok tretí: Veci na osobnú potrebu

Letisko je povinné cestujúcemu pri stratenej či oneskorenej batožine poskytnúť veci potrebné na osobnú hygienu. Takýto balíček by vám mali poskytnúť už na pracovisku zákazníckeho servisu.

Krok štvrtý: Nárok na odškodnenie

Ak vaša batožina mešká, alebo sa stratila, máte nárok na odškodné. Vždy si však treba naštudovať podmienky konkrétnej leteckej spoločnosti. Vo väčšine prípadov to funguje tak, že letecká spoločnosť preplatí vaše škody spôsobené stratou či neskorým doručením batožiny. Stačí jej poslať potvrdenie o meškaní kufra (vydá zákaznícke centrum letiska) a pokladničné bloky od oblečenia a vecí, ktoré ste si nutne museli zabezpečiť po prílete.

Zvážte poistenie batožiny

Pri manipulácii s batožinou na letisku často dochádza k jej poškodeniu. Určite odporúčame pre tento prípad vždy poistiť aj svoju batožinu. Poškodenú batožinu potom zdokumentovať ihneď po jej obdržaní a fotodokumentáciu spolu s príslušným formulárom zaslať do poisťovne.

Tip redakcie: Cennosti, notebook, tablet či šperky radšej nenoste v podpalubnej batožine – môže dôjsť k ich poškodeniu či krádeži, využite priestor v príručnej batožine.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.