Potraviny začiatkom roka prudko zdraželi. Môže za to aj nový odvod pre reťazce

28.03.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ceny ovocia, zeleniny či obilnín začiatkom roka prudšie rástli. Ide aj o bežnú sezónnosť, avšak aj nový odvod pre reťazce priniesol najvyššie zdražovanie za posledných 15 rokov.


Ak máte pocit, že v obchode s potravinami nechávate čoraz viac peňazí, nie je to len o pocitoch. Potraviny začiatkom tohto roka skutočne zdraželi. Údaje o spotrebiteľských cenách potvrdzuje aj Štatistický úrad SR. Ide o najvýraznejšie zdražovanie od roku 2004.

Nárast o tri percentá

Zmena sa udiala ihneď v januári. Spotrebiteľské ceny v januári vzrástli oproti decembru minulého roka v priemere o 1,1 %, pričom najviac, o tri percentá, sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov. Medzimesačne sa, naopak, znížili ceny odevov a obuvi, v doprave, na poštách a spojoch, nábytku a bytového zariadenia. Nezmenené zostali ceny vzdelávania, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

O zvyšovaní cien sa hovorilo už koncom roka 2018. Hneď ako sme prehodili kalendáre z roku 2018 na 2019, priniesli aj obchody nové cenovky. Ceny ovocia napríklad stúpli o 11 percent, zelenina o 5,4 percenta, chlieb a obilniny taktiež o 5,4 percenta. Na zvýšenie cien o 1,8 percenta v oblasti bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, vplývali najmä vyššie ceny elektriny o 6,7 percenta a tepelnej energie o 6,1 percenta.

V januári napríklad vzrástli o 1,3 percenta aj ceny alkoholických nápojov a tabaku, ceny rozličných tovarov a služieb sa zvýšili o 1 percento. Za rekreáciu a kultúru si Slováci v medzimesačnom porovnaní priplatia 0,6 %, za zdravotníctvo 0,5 % a v reštauráciách a hoteloch vzrástli ceny o 0,2 %, čo je približne bežný každoročný jav.

 

potraviny a ich ceny v obchodoch v roku 2019

Výraznejšie zdražovanie najmä pri ovocí

Za kilo banánov si po novom v priemere zaplatíme 1,49 eur, pričom v roku 2018 to bolo len 1,19 eur. Ceny v tomto prípade stúpli o 25 percent. Napríklad aj kilo červených melónov stojí po novom v priemere 0,77 eur, ešte v decembri stálo pritom 0,48 eur. Tam je rozdiel v percentách až na hodnote 59. Zdraželi i ďalšie potraviny ako cibuľa, hrozno, paradajky, múka, mandarínky či paprika. Keďže ide o potraviny bežnej potreby, takéto zdražovanie pocítili všetci a okamžite.

Čítajte tiež:

Sezónne faktory len z polovice

„Len necelá polovica januárového nárastu cien potravín sa dá vysvetliť tradičnými sezónnymi faktormi. Ostávajúcu časť vysvetľujú iné faktory, ako sú premenlivá sezóna, zvýšené náklady obchodníkov a výrobcov v dôsledku nového odvodu obchodných reťazcov, vyšších príplatkov za prácu cez víkend a v noci či v dôsledku vyšších cien niektorých vstupov,“ dodáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Aj v reštauráciách necháme viac peňazí

Oproti januáru 2018 je život na Slovensku drahší o 2,2 %. Bývanie, voda, elektrina a plyn medziročne zdraželi o 4,3 %, reštaurácie a hotely o 3,5 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,6 %.

Rast cien najviac pripisujú novému odvodu pre reťazce

Údaje štatistického úradu ukázali tiež, že významná časť novoročného zdražovania ide na vrub opatrenia z dielne Slovenskej národnej strany. Analytici odhadujú, že približne 0,9 percentuálneho bodu tvorí zavedenie odvodu z reťazcov a menšiu časť aj sezónnosť. Po očistení o tieto dva faktory by ceny medzimesačne stúpli o 0,5 %.

Slováci podobne veľké zdražovanie potravín nezažili viac ako 5 rokov. V rokoch 2015 a 2016 spotrebitelia dokonca v niektorých mesiacoch platili menej za potraviny než v predchádzajúcom období.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.