Komentár: Ceny zemného plynu by mohli tento rok klesnúť

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 8. 3. 2019
Zemný plyn na mnohých trhoch bude aj naďalej vytláčať z energetiky uhlie, v prípade Nemecka dokonca čiastočne nahradí aj odstavované jadrové zdroje. Takisto predikcie najväčšieho svetového dovozcu zemného plynu - Číny - sú pre najbližšie roky plusové. Výrazne má spotrebu zemného plynu podľa International Energy Agency takisto zvýšiť Stredný Východ. Napriek tomu analytici v tomto roku nevsádzajú na rast tejto komodity. Naopak, cena plynu by mohla klesať. Napríklad podľa expertov na obchod s plynom z FX Empire je ponuka presýtená a radí skôr vyčkať na vhodnú chvíľu k predaju zásob.
Komentár: Ceny zemného plynu by mohli tento rok klesnúť

Zdroj: Shutterstock

Dopyt a ponuka sú hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú takmer všetko v ekonomike. No existujú aj ďalšie faktory, na ktoré cena plynu reaguje. Napríklad import a export, zásoby, ekonomický rast, cyklus počasia (zima, leto) a cena ďalších fosílnych palív. Najväčší importér zemného plynu je Čína. Nasledujúci grafukazuje jej odhadovanú spotrebu v najbližších rokoch. Samozrejme, tieto čísla treba brať s rezervou, pretože spotreba absolútne závisí od stavu ekonomiky a takýto rast je možný len pri výraznej ekonomickej expanzii. Čína síce má stále vysoké HDP, jej rast sa však spomaľuje. Nárast spotreby plynu by v tomto prípade bol enormný, čo by mohlo narozdiel od krátkodobej predikcie naopak zvýšiť cenu plynu do budúcna.

Spotreba zemného plynu

 

Zdroj:  IEA.org

Aj keď najväčší rast v spotrebe predstavuje Čína, pridávajú sa aj ostatné krajiny (podľa odhadov). Zvýšená spotreba znamená zvýšený dopyt a pokiaľ produkcia „nebude“ stíhať, tak sa to môže odraziť v cene. Cenový nárast môže zvýrazniť najmä priemyselný sektor, ktorý patrí medzi najväčších spotrebiteľov.

Nárast spotreby plynu

To všetko však za predpokladu, že situácia na globálnom trhu bude ideálna a ekonomika bude „šliapať“ na plné obrátky. Ani zďaleka každá krajina však dnes ekonomicky nerastie ako Spojené štáty, navyše každá ekonomika čelí určitým rizikám. To všetko môže v budúcnosti ovplyvniť predikované čísla. Zemný plyn predstavuje sezónnu komoditu. To znamená, že ju značne ovplyvňujú cenové výkyvy najmä počas zimy, resp. leta. Aj keď počas chladného obdobia býva cena najvolatilnejšia, teda môžeme spozorovať veľké cenové výkyvy, určite nie je len toto určujúci faktor.

Vývoj ceny plynu

 

Zdroj: Vlastné spracovanie – Tradingview

Ako ukazuje graf vývoja cien plynu, cenové odchýlky sú za posledné roky najviac viditeľné v období pred zimou a tesne po nej. To znamená, že takmer každý rok (no nie je to pravidlom) sa volatilita na trhu zvyšuje v obdobiach september/október až po február/marec. Je to logické, keďže v zime sa výrazne zvyšuje dopyt, čo zapríčiní takmer vždy cenový rast. Aktuálne však ceny podľa FX Empire klesajú navzdory výhľadu, ktorý predpokladá pokles zásob. Bude zaujímavé sledovať, či sa trend klesajúcich cien v blízkom čase otočí alebo zostane zachovaný.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok