Kedy je Veľká noc a veľkonočné prázdniny v roku 2019

22.03.2019 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Tento rok bude Veľká noc až na konci apríla. Školské prázdniny začínajú na Zelený štvrtok.


Veľkonočné sviatky v roku 2019

Veľká noc je jedným z najstarších a najvýznamnejších kresťanských sviatkov. Počas tohto sviatočného týždňa si kresťania pripomínajú mučenie, ukrižovanie, smrť a následné zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Symbolický týždeň štartuje už Kvetnou nedeľou, ktorá je 14. apríla, respektíve týždeň pred Veľkonočnou nedeľou.

 

Ďalej nasleduje Zelený štvrtok, ale rovnako ako Kvetná nedeľa, ani tento deň nie je oficiálnym sviatkom. Nasleduje Veľký piatok, ktorý však už je štátnym sviatkom a počas tohto dňa ani nenakúpite. Po piatku príde Biela sobota, ktorá je prostredným dňom veľkonočných sviatkov a zároveň sa ňou končí pôst.

Kvetná nedeľa 14. apríl 2019
Zelený štvrtok 18. apríl 2019
Veľký piatok 19. apríl 2019
Biela sobota 20. apríl 2019
Veľkonočná nedeľa 21. apríl 2019
Veľkonočný pondelok 22. apríl 2019

Za najdôležitejší deň kresťanského, respektíve cirkevného roka sa považuje Kristovo zmŕtvychvstanie, ktoré pripadá na Veľkonočnú nedeľu. Posledným dňom týchto sviatkov je Veľkonočný pondelok, ktorý nasleduje po Ježišovom zmŕtvychvstaní a označuje sa aj ako Svetlý pondelok.

Toto označenie symbolizuje ohlásenie radostnej správy svetu, že Ježiš vstal z mŕtvych. Obchody budú zatvorené aj počas Veľkonočnej nedele a Veľkonočného pondelka.

Veľká noc a veľkonočné prázdniny 2019 (dátumy)

Zdroj: shutterstock

Veľká noc a zatvorené obchody

Už v roku 2017 prišla zákonná zmena, ktorá počas niektorých sviatkov zatvorila väčšinu obchodov. To znamená, že počas týchto dní budú otvorené len čerpacie stanice, lekárne, maloobchody na letiskách, autobusových a vlakových staniciach, predajne cestovných lístkov či malé obchody, ktoré prevádzkujú živnostníci bez zamestnancov.

Veľký piatok - 19. apríl 2019 Zatvorené
Veľkonočná nedeľa - 21. apríl 2019 Zatvorené
Veľkonočný pondelok - 22. apríl 2019 Zatvorené

V dnešnej dobe je už väčšina tradičných sviatkov pohltená komerčnou vlnou a ani Veľká noc nie je výnimkou. Už dva mesiace pred jej začatím majú predajcovia a obchodné reťazce vo svojej ponuke tovar, ktorý symbolizuje tento sviatok. Pomaly sa vytráca kresťanská, ale aj ľudová podstata a ľudia ho berú skôr ako dni oddychu, jedla a pitia.

Za tento fakt hovoria aj plné obchody a nákupné centrá pár dní pred Veľkou nocou.

Veľkonočné prázdniny 2019

K týmto sviatkom neodmysliteľne patria aj školské prázdniny. Už tradične sa začínajú Zeleným štvrtkom, čiže deň pred Veľkým piatkom. Študentom končí prázdninový oddych deň po Veľkonočnom pondelku. Prázdniny teda trvajú 6 dní, respektíve od 18. apríla 2019 až do 23. apríla 2019.

Niektorým školám môže začať oddych o niečo skôr a to prostredníctvom riaditeľského voľna, ktoré môže vyhlásiť vedenie školy. Ide však len o zriedkavé a individuálne prípady.

Deň Prázdniny + sviatok + obchody
18. apríl 2019 Prázdniny + nie je to štátny sviatok + obchody sú otvorené
19. apríl 2019 Prázdniny + štátny sviatok + obchody sú zatvorené
20. apríl 2019 Prázdniny + nie je to štátny sviatok + obchody sú otvorené
21. apríl 2019 Prázdniny + nie je to štátny sviatok + obchody sú zatvorené
22. apríl 2019 Prázdniny + štátny sviatok + obchody sú zatvorené
23. apríl 2019 Prázdniny + nie je to štátny sviatok + obchody sú otvorené


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 5 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Sviatky