Čaputová vs. Šefčovič: Porovnanie kandidátov na prezidenta (+ pravdivosť výrokov)

26.03.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


V sobotu nás čaká druhé kolo prezidentských volieb. Vyberať si budeme medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom.


Ešte pred rokom neboli tieto mená do väčšej miery verejne známe. Maroš Šefčovič bol zástupcom Slovenska v Európskej únii a momentálne je aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu. Zuzana Čaputová je advokátka, spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS a zastupovala aj aktivistov, ktorí bojovali proti skládke odpadu v Pezinku.

Ako sa favoriti prezidentských volieb správali v predvolebných debatách a v kampani? Aká je ich minulosť a ktoré strany ich podporujú?

 

(Ne)známa Zuzana Čaputová

Advokátka, občianska aktivistka a členka hnutia Progresívne Slovensko. Ešte zhruba pred rokom nebola Zuzana Čaputová do väčšej miery verejne známa. V minulosti pôsobila v neziskovom sektore pri spolupráci so združením VIA IURIS. V postavení právničky bojovala 10 rokov proti skládke odpadu v Pezinku.

Bola tiež spoluiniciátorkou petície za zrušenie Mečiarových amnestií v spolupráci s VIA IURIS. Svoju kandidatúru ohlásila na tlačovej konferencii v máji 2018. Dnes už bývalá podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko tiež priznala, že sprievodným javom kandidatúry je aj zviditeľnenie tohto politického hnutia.

Aj napriek podpore (svojej) strany, o post hlavy štátu sa uchádza ako občianska kandidátka na základe podpisov od občanov. Ako to avizovala pred prezidentskými voľbami, funkcie podpredsedníčky hnutia PS sa vzdala po prvom kole prezidentských volieb. V prípade, že sa stane prezidentkou Slovenska, vzdá sa aj svojho členstva v strane.

Kandidátom (Smeru-SD) na poslednú chvíľu

Diplomat, stály zástupca Slovenska v Európskej únii a momentálne aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu. Maroš Šefčovič sa stal voľbou strany Smer-SD, ktorá s jeho menom prišla začiatkom januára 2019. Eurokomisár nakoniec prijal ponuku tejto strany a rozhodol sa kandidovať za prezidenta.

Ako sa uvádza na jeho stránke, na rezorte diplomacie bol súčasťou prípravy na vstup Slovenska do EÚ. Od roku 2004 bol stálym predstaviteľom SR pri EÚ, bol súčasťou príprav na vstup do Schengenu, eurozóny a vyrokúvaní európskeho rozpočtu aj pre SR. V úlohe podpredsedu Európskej komisie presadil aj reformu úradníckej administratívy.

Do volebného boja vstúpil ako nezávislý kandidát, no jeho kandidatúru podporili (47 podpisov) poslanci strany Smer-SD. Ako sám zdôraznil, nie je členom tejto strany, ale má jej (aj finančnú) podporu v prezidentských voľbách. Strana predstavila kandidáta v podstate na poslednú chvíľu. Ako uviedol predseda strany Robert Fico, dôvodom bolo ušetrenie kandidáta od mediálneho "lynču".

Čaputová vs. Šefčovič: Porovnanie kandidátov na prezidenta

Zdroje: shutterstock.com, zuzanacaputova.sk

(Ne)pravdivosť výrokov

Portál demagog.sk skúmal aj pravdivosť, nepravdivosť, zavádzanie a neoveriteľné údaje, ktoré zazneli z úst jednotlivých prezidentských kandidátov. Zaujímavá je bilancia výrokov Maroša Šefčoviča, ktoré sú neoveriteľné. V predvolebnej diskusii Denníka N ich bolo celkovo 6. Zo všetkých hodnotených výrokov bol jeden vyhodnotený ako nepravdivý, ostatné boli podľa portálu pravdivé. Na druhej strane, Zuzana Čaputová obišla len s jedným nepravdivým výrokom. Ostatné kontrolované výroky boli označené ako pravdivé. U oboch kandidátov nebol v tejto debate ani jeden z kontrolovaných výrokov zavádzajúci.

(Hodnotenie od demagog.sk - Diskusia Denníka N)

Zuzana Čaputová

"…som bola prijatá v Bielom dome, prijala ma Nancy Pelosi, šéfka Snemovni reprezentantov, zastupovala som ľudí pred Súdnym dvorom EÚ, využívala som právne inštitúty voči EP, EK…" - Pravda

"…som 16 rokov pôsobila v treťom sektore…" - Nepravda

Maroš Šefčovič

"…som zaviedol register transparentnosti pre celú EÚ (..) uvedú do tohto registra svoje meno, kto ich zastupuje, aké majú prostriedky, odkiaľ ich čerpajú a to že sa zaregistrujú im dáva (…) takú vstupenku alebo priepustku na to, že sa môžu stretávať s komisármi, s predstaviteľmi európskych inštitúcií (…)." - Pravda

"…sme poslednou krajinou, ktorá tieto rokovania (o rámcovej dohode obrannej spolupráci so Slovenskou republikou a USA, pozn.) uzavrela, pred myslím dvoma týždňami to uzavreli Maďari…" - Nepravda

"…som hneď aj konal (po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pozn.)(…) som sa spojil s kolegami, ktoré za tieto veci zodpovedajú, aby sme okamžite dali ponuku na vyformovanie tímu v ktorom bude Europol, aby sme okamžite dali ponuku Eurojustu, aby sa vytvoril tím medzinárodných vyšetrovateľov." - Neoveriteľné

Inú rétoriku zvolil Maroš Šefčovič po prvom kole prezidentských volieb, z ktorého vyšla víťazne Zuzana Čaputová. Spolu s ňou postúpil do druhého kola aj Maroš Šefčovič, ako druhý kandidát s najväčším počtom hlasov. Z kontrolovaných výrokov mu nevyšiel ani jeden pravdivý. Naopak, štyri boli vyhodnotené ako nepravdivé a dva boli zavádzajúce. Zuzane Čaputovej boli hodnotené len tri výroky, ktoré boli podľa portálu všetky pravdivé.

(Hodnotenie demagog.sk - (TA3) V politike: Postupujúci po prvom kole volieb - Pred bránami druhého kola)

Zuzana Čaputová

"Žiadneho človeka, žiadneho voliča alebo skupinu osôb som ako zlo neoznačila (v kampani, pozn.)…" - Pravda

"Nie som za rušenie vlakov zadarmo, ani obedov zadarmo. Myslím, že som sa vyjadrila v médiách iba tak, že v prípade, ak by parlament rozhodol o zrušení tohto opatrenia, že by som taký predpis nevetovala." - Pravda

Maroš Šefčovič

"…aj tieto voľby potvrdili, že moje videnie sveta na Slovensku zdieľa 60% ľudí…" - Nepravda

"…prezidentom(Andrej Kiska, pozn.), ktorý sa nedostal na oficiálne prijatie ani do jednej veľmoci a hovoril o svojej krajine v zahraničí ako o mafiánskom štáte." - Zavádzanie

Volebná kampaň

V predvolebnej kampani rezonovali rôzne témy. Ako to už býva zvykom, riešila sa aj taká problematika, na ktorú prezident nemá dosah. Riešili sa aj postoje k členstvu v EÚ, NATO, postoj k migrácii, téma registrovaných partnerstiev ľuďmi rovnakého pohlavia, adopcie detí ľuďmi rovnakého pohlavia či viera jednotlivých kandidátov.

Zuzana Čaputová od začiatku kampane aj v diskusiách zvolila zmierlivú rétoriku. Na svojich protikandidátov neútočila, prípadne na jednotlivé útoky reagovala argumentmi a vysvetľovaním. Maroš Šefčovič stavil na konzervatívnu kartu, v debatách pripomínal svoje kresťanské postoje, dôležitosť tradičnej rodiny či potrebu splatiť dôchodcom takzvaný strieborný dlh.

Ešte pred prvým kolom Šefčovič obvinil Zuzanu Čaputovú z politického "kupčenia". Na svojej tlačovej konferencii tvrdil, že jednoznačne nevylúčila amnestiu pre dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku, ak by ho odsúdili za daňový trestný čin. Jeho tvrdenie oprel o postoj Andreja Kisku, ktorý vyjadril podporu Zuzane Čaputovej. Túto teóriu neskôr vyvrátil samotný Andrej Kiska s tým, že nikdy o milosť nikoho žiadať nebude.

Maroš Šefčovič musel čeliť aj kritickým otázkam, ktoré sa týkali problematických káuz strany Smer-SD, keďže kandiduje s jej podporou. Pochybnosť vzbudilo aj jeho prihlásenie sa ku katolíckej viere, nakoľko si ešte pred rokom 1989 podal prihlášku do Komunistickej strany Československa (KSČ). Zuzana Čaputová tiež potvrdila, že je veriaca.

V predvolebnej kampani rezonovali aj otázky adopcie detí ľuďmi rovnakého pohlavia či schválenie registrovaných partnerstiev. Zuzana Čaputová sa k nim stavala otvorenejšie. V prípade adopcie vyjadrila názor, že je pre dieťa lepšie, keď je vychovávané dvomi milujúcimi ľuďmi, aj keď rovnakého pohlavia, než by malo vyrastať v ústave. V súvislosti s registrovanými partnerstvami by bola za to, aby mali lepšie právne istenie z pohľadu dedenia či nahliadnutia do zdravotnej dokumentácie partnera.

V tejto téme sa s Marošom Šefčovičom názorovo rozchádzajú. Tento rozdiel medzi nimi Šefčovič aj pomerne často pripomínal v predvolebných diskusiách. Treba však podotknúť, že prípadná zmena v legislatíve je v kompetencii NR SR, respektíve vlády. Prezident nemá zákonodarnú moc.

Šefčovič naposledy spochybnil aj koncipientsku prax Zuzany Čaputovej, ktorá podľa neho nie je v poriadku. Čaputová však tvrdí, že Šefčovič interpretuje súčasnú právnu úpravu na obdobie, keď ešte na túto problematiku platili iné pravidlá.

Zuzane Čaputovej vyjadrili podporu strany SaS, OĽaNO, po prvom kole už aj koaličná strana MOST-HÍD, mimoparlamentná strana Spolu a hnutie Progresívne Slovensko. Za Marošom Šefčovičom stojí Smer-SD. Koaličná strana SNS svojim voličom necháva voľnú ruku.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5