Ako získať víza do zahraničia (Rusko, Kanada, Austrália, Čína, India, Egypt)

08.04.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


K cestovaniu niekedy nestačí mať len platný cestovný pas. V tomto článku prinášame praktický návod, ako získať víza do najnavštevovanejších krajín.


Chystáte sa cestovať mimo Európskej únie? Okrem platného cestovného pasu budete v niektorých krajinách musieť splniť ešte niekoľko podmienok. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké víza potrebujete, ak cestujete do Ruska, Kanady, Austrálie, Číny a Indie.

Víza do Ruska a postup ako ich získať

Do Ruska môžete cestovať len v tom prípade, že máte platný cestovný pas a dopredu zabezpečené víza. Najpoužívanejšou formou sú turistické víza a tranzitné víza (ak v krajine len prestupujete).

Koľko stoja víza do Ruska? Cena sa pohybuje od 60 do 95 eur, v závislosti od rýchlosti ich vystavenia. K tomu sa môžu prirátať ďalšie doplnkové služby. 

Ak požiadate o víza, väčšinou ich vybavenie trvá 4 až 10 kalendárnych dní po predložení potrebných podkladov. V prípade, že potrebujete víza rýchlejšie, môžete požiadať o expresné vydanie víza a to do 3 pracovných dní. 

Ešte predtým, než vyplníte elektronický dotazník, k žiadosti o víza do Ruska, si potrebujete zabezpečiť nasledovné:

 • 1 x fotka 3,5 x 4,5 cm - je to klasická pasová fotka na bledom pozadí
 • pozývací list z Ruska – pozvanie od ruského občana prípadne od vášho ubytovacieho zariadenia
 • vyplnenú vízovú anketu
 • platné cestovné zdravotné poistenie na celú dobu trvania pobytu v Rusku
 • voľnú dvojstránku v pase na nalepenie víz a platnosť pasu najmenej 6 mesiacov po skončení platnosti víz 

Kde žiadať o ruské víza? V Bratislave nájdete Ruské vízové centrum so sídlom na ulici Klemensova 2A.  Úradné hodiny Ruského vízového centra sú každý pracovný deň od 08:00 do 16:00 hod. Doklady k vízam možno zaslať na vízové centrum aj posťou. 

 

víza do zahraničia a postup k ich získaniu

Víza do Kanady a postup ako ich získať

Ak sa rozhodnete cestovať do Kanady a ste občanom SR, je to veľmi jednoduché. Pre krátkodobé cesty (do 6 mesiacov) nepotrebujete víza. Od roku 2016 však potrebujete dopredu zabezpečiť tzv. elektronické povolenie na vstup eTA. Niečo podobné, ako keď cestujete do USA a potrebujete povolenie ESTA.

eTA je elektronická cestovná registrácia, ktorá v prípade úspešného získania trvá až 5 rokov prípadne do vypršania platnosti cestovného pasu, čo je významný rozdiel oproti americkej ESTA, ktorá platí len 2 roky.

Koľko stoja víza do Kanady? Vybavenie tejto registrácie stojí 7 CAD (cca 5 eur) a býva väčšinou schválená do 72 hodín.

Ako žiadať o eTA? Žiadosť sa podáva elektronicky a cez túto stránku. K úspešnému vybaveniu budete potrebovať:

 • platný cestovný pas
 • platobnú kartu s povolenou platbou cez internet
 • platnú e-mailovú adresu

Ak sa chystáte do Kanady a máte už pridelené iné viza (Working Holiday, študentské viza), eTA sa vás už netýka.

Pri vstupe do Kanady od vás môžu vyžadovať:

 • cestovné poistenie s platnosťou na celé obdobie pobytu,
 • spiatočnú letenku, s ktorou opustíte kanadské územie,
 • výpis z bežného bankového účtu, na ktorom majú dostatočné množstvo prostriedkov, prípadne preukázať hotovosť na pokrytie nákladov spojených s pobytom (odporúčaná čiastka je 100 až 150 kanadských dolárov na osobu a deň),
 • doklad preukazujúci dobrý zdravotný stav (napríklad doklad, že netrpíte nákazlivým alebo ľahko prenosným ochorením),
 • doklad o zabezpečenom ubytovaní,
 • pri služobných cestách pozvanie od kanadského partnera; pri návšteve pozvanie od rodiny či priateľov,
 • v prípade dlhšieho pobytu harmonogram cesty.

Víza do Austrálie a postup ako ich získať

Občania SR potrebujú pred vstupom do Austrálie požiadať o víza. Je to podobné, ako pri cestovaní do USA či Kanady. Aj v prípade Austrálie musíte podať žiadosť elektronicky a zvoliť možnosť Evisitor 651. Takéto vízum vám umožní:

 • zostať v Austrálii až po dobu jedného roka
 • ročná platnosť sa počíta od dátumu udelenia víz a víza sú viacvstupové -  pri každej môžete zostať v Austrálii maximálne 3 mesiace - ak chcete ostať dlhšie ako 3 mesiace, je nutné vycestovať do inej krajiny a potom sa znova vrátiť do Austrálie.

O víza do Austrálie by ste mali požiadať najneskôr 14 dní pred plánovaným odletom. Tieto turistické víza sú poskytované Austráliou zatiaľ bezplatne, a teda neplatíte žiadny vízový poplatok.

Ako teda vybaviť víza do Austrálie a čo k tomu treba? Potrebujete cestovný pas, ktorý je platný minimálne 6 mesiacov po návrate z Austrálie, potrebujete kreditnú kartu, nestiahnu vám z nej žiadne peniaze. Pri vízach do Austrálie nie je potrebné mať uzatvorené cestovné poistenie, ani mať rezervované ubytovanie, budete však potrebovať spiatočnú letenku pred vstupom do krajiny.

Víza do Austrálie vybavíte elektronicky a online cez túto stránku.

Víza do Číny a postup ako ich získať

Občan SR musí pred vstupom do Čínskej ľudovej republiky požiadať o víza. Turistické vízum sa vydáva individuálne alebo skupinovo. V oboch prípadoch tak musíte urobiť v stránkových hodinách na Konzulárnom oddelení Veľvyslanectva ČĽR v SR v Bratislave (Jančova 8), kde vyplníte alebo zanesiete vyplnený formulár. Veľvyslanectvo úraduje utorky a štvrtky, komunikujete v anglickom jazyku.

Keď žiadate o individuálne vízum do Číny, potrebujete:

 • vyplnený formulár
 • 1x fotografia pasového formátu
 • cestovný pas platný min. 6 mesiacov po návrate z krajiny a obsahujúci min. 2 voľné strany.
 • pozývací list z Číny alebo letenku, alebo rezerváciu letenky, alebo potvrdenie o zakúpení zájazdu z cestovnej kancelárie

Keď žiadate o skupinové vízum do Číny, potrebujete:

 • Vyplnený formulár
 • Pozývací list od čínskej cestovnej kancelárie
 • Pasy a kópie všetkých pasov

Skupinové vízum sa vydáva na formulár (nie do pasu) len na 1 vstup a 1 výstup. Všetci členovia skupiny musia cestovať spoločne a mať svoj cestovný pas so sebou.

Koľko stoja víza do Číny? Jednovstupové 40 eur, dvojvstupové 60 eur, viacvstupové alebo ročné vízum stojí 80 až 125 eur. Skupinové vízum stojí 35 eur.

Slovenskí občania nepotrebujú na dobu 90 dní víza do oblastí Hongkong, Macao a Tchajwan.

Víza do Indie a postup ako ich získať

Víza do Indie dnes už vybavíte tiež online a elektronicky na tomto odkaze. O víza do Indie treba požiadať najskôr 120 dní pred odletom, najneskôr 4 dni pred odletom. Elektronicky ale možno žiadať o víza do Indie len dvakrát za rok, preto ak sa chystáte na viacero ciest, je potrebné navštíviť Veľvyslanectvo osobne v Bratislave.

Koľko stoja víza do Indie? Vízum stojí v prepočte okolo 70 eur a jeho vybavenie vo väčšine prípadov trvá 3 pracovné dni. Ak žiadate elektronicky, víza dostanete v elektronickej podobe do e-mailovej schránky.

V Indii možno na tieto víza zotrvať 60 dní a sú dvojvstupové.

K vybaveniu víz do Indie budete potrebovať:

 • fotokópiu strany z cestovného pasu, kde je vaša fotka, dátum platnosti pasu a jeho číslo, všetko vo formáte pdf
 • fotografiu tváre ktorej výška aj šírka má rovnaké rozmery a rozmery súboru fotografie nesmú presiahnuť 1 MB
 • adresu ubytovania, kde zotrváte, prípadne kde ste ubytovaný prvú noc

Víza do Egypta a postup ako ich získať

Pre občanov SR platí pri vstupe do Egypta vízová povinnosť. Vo väčšine prípadov Slováci cestujú do Egypta cez cestovnú kanceláriu, ktorá všetky potrebné úkony vykoná za nich. Ak si budete víza vybavovať sami, Veľvyslanectvo Egyptskej arabskej republiky (EAR) v Bratislave udeľuje občanom SR turistické víza na základe potvrdenia turistickej kancelárie alebo pozvania súkromnej osoby. Lehota na vydanie víza je približne 1 týždeň.

Víza do Egypta môžete vybaviť aj po prílete do krajiny na medzinárodných letiskách v Káhire, Hurghade a Sharm-el-Sheikh. Takéto vízum má limitovanú platnosť pre Sinajský polostrov. Formulár žiadosti o egyptské vízum je možné nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo