Ako si predĺžiť voľno počas sviatkov v roku 2019

12.04.2019 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


V tomto roku nás čaká ešte 13 štátnych sviatkov. Niektoré z nich môžete využiť na predĺženie voľna a ušetriť pár dní dovolenky.


Veľká noc

Najbližšie voľné dni, ktoré nás čakajú sú veľkonočné sviatky. Konkrétne ide o Veľký piatok, ktorý pripadá na 19. apríl a Veľkonočný pondelok, ktorý bude 22. apríla. Nezabudnite, okrem týchto dvoch dní budú obchody zatvorené aj počas Veľkonočnej nedele.

Ak chcete tieto sviatky využiť na predĺženie voľna, existujú dve, respektíve tri možnosti. V prípade, že si chcete dopriať celé dva týždne oddychu, budete si musieť zobrať 8 dní dovolenky, ktorá vám začne v sobotu 13. apríla a skončí sa nedeľou 28. aprílom.

Ďalej je tu možnosť, urobiť si len jeden týždeň voľna. Budete si však musieť vyčerpať 4 dni dovolenky. Buď využijete týždeň pred Veľkým piatkom alebo týždeň po Veľkonočnom pondelku. V oboch prípadoch budete mať aj s víkendom 10 voľných dní.

 

Sviatok práce a Deň víťazstva nad fašizmom

Na mesiac máj pripadnú dva dôležité sviatky. 1. mája je Sviatok práce a 8. mája si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom. V oboch prípadoch si môžete zobrať 2 dni dovolenky, vďaka ktorým budete mať aj s víkendom 5 voľných dní. Oba sviatky vychádzajú na stredu a aj v tomto prípade platí, že počas týchto dní sú obchody zo zákona zatvorené.

Ako si predĺžiť voľno počas sviatkov v roku 2019?

Sviatok sv. Cyrila a Metoda

Po máji bude ďalší sviatok až 5. júla, konkrétne ide o Sviatok sv. Cyrila a Metoda a pripadne na piatok. Ak plánujete počas tohto mesiaca letnú týždňovú dovolenku, môžete využiť práve prvý júlový týždeň. Budete potrebovať 4 dni dovolenky.

Výročie SNP

Jeden sviatok nás čaká aj na konci leta. 29. augusta si pripomíname Slovenské národné povstanie. Vďaka tomu, že tento rok pripadne na štvrtok, môžete si urobiť až 4 dni voľna a bude vás to stáť 1 deň dovolenky.

Dušičky

V novembri bude tiež jeden z významných sviatkov. Sviatok všetkých svätých, respektíve ľudovo nazývaný Dušičky je vždy 1. novembra. Ak si zoberiete 4 dni dovolenky, môžete mať spolu s víkendom až 9 dní voľna. Ako pri všetkých sviatkoch, aj v tomto prípade budú obchody zatvorené.

Vianoce a Nový rok

Najviac dovolenky môžete ušetriť počas vianočných sviatkov. Štedrý deň, 1. a 2. sviatok vianočný sa totiž neprekrývajú s víkendom a sú uprostred týždňa. Stačí vám teda vyčerpať 4 dni dovolenky a urobiť si tak 12 dní oddychu.

Ak by ste však chceli využiť aj Nový rok, môžete si zobrať 7 dní dovolenky a do práce nastúpiť až po sviatku Troch kráľov, ktorý bude v nedeľu. V prípade zatvorených obchodov je výnimka len na Štedrý deň, kedy by mali byť obchody otvorené do 12.00 hod.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 9 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Sviatky