Čo robiť, keď sa vymknete z bytu?

17.04.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Stojíte pred dverami a neviete nájsť kľúče. Nepríjemná situácia, ktorá sa môže prihodiť každému, má pomerne jednoduché riešenie. V prvom rade treba zachovať pokoj.


Každý z nás sa už v živote aspoň raz „vymkol“. Ak sa tak stane, prekontrolujte si svoje osobné veci, porozmýšľajte, kde ste mohli nechať kľúče. Nikde nie sú? Ešte nie je všetko stratené.

Straty a nálezy

Premietnite si, kde ste v dnešný deň boli a kedy ste svoje kľúče videli naposledy. Ak ste boli v obchode, na pošte, v hromadnej doprave, a viete sa tam prípadne vrátiť, urobte to, ak nie – ešte stále môžete na uvedené miesta zavolať a nechať sa informovať o stratách a nálezoch.

Ak totiž stratíte kľúče, peňaženku či osobné veci, podľa zákona by tieto veci nálezca mal odovzdať na oddelení strát a nálezov na príslušnom mieste, ale môže tak urobiť napríklad aj na magistráte alebo obecnom úrade – kontaktujte pri strate aj ich.

 

ako sa dostať do bytu, keď som sa vymkol

Tip redakcie: Ak kľúče od bytu necháte u svojich rodičov či známych, môže sa vám to v budúcnosti pri strate kľúčov vyplatiť. V takom prípade totiž nemusíte ihneď nutne volať zámočníka a platiť za otvorenie dverí.

Kedy už treba volať zámočníka

Ak sa kľúče nenašli a vy sa už nutne potrebujete dostať do svojej domácnosti – zostáva jediné – zavolať zámočníka. Za žiadnych okolností sa nepokúšajte otvoriť dvere od bytu svojpomocne, mohli by ste ich nenávratne poškodiť. V tomto prípade odborníci odporúčajú volať najmä autorizované servisné zámočníctva, treba si totiž uvedomiť, že ide o vašu domácnosť a púšťať si do nej pochybných ľudí nechcete.

Zámočníkovi sa po príchode treba preukázať dokladom totožnosti a dosvedčiť vzťah k objektu. Za odomknutie zamknutých dverí sa platí v desiatkach eur, často od 40 do 100 eur. Zámočníci pracujú zväčša nepretržite, môžete ich privolať kedykoľvek.

Ak máte zlomený kľúč v zámke, nepokúšajte sa vybrať jeho zvyšok z vložky. Zvyčajne dôjde k jeho posunutiu ďalej do vložky, namiesto jeho vybratia. Zámočník vám zvyšok zlomeného kľúča vyberie a vložku môžete ďalej používať. Tiež sa môže stať, že zlomený kľúč nepôjde vybrať, v tom prípade vám zámočník kľúč vyberie a vložku vymení.

Vymeňte aj kľúče

V prípade straty kľúčov by ste mali pristúpiť aj k ich výmene. Privyrobenie strateného kľúča môže byť nebezpečné. Nikdy totiž nemožno vedieť, v koho rukách váš stratený kľúč skončil - riziko vykradnutia bytu je skutočne obrovské. Nemuselo by vám v tom prípade pomôcť ani poistenie domácnosti či bytu – zlodejom ste totiž dali eso do rukáva.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo